Meniu mai "traditional"

Discutii despre alimentatia testoaselor.

Moderator: Sheppard

Meniu mai "traditional"

de takawachinchila » 03 Iul 2011, 21:39

Mancam azi ceva mai neao?. Testoasele se uitau la mine luuung. Prin urmare am facut un mic experiment in urma caruia am tras concluzia: testoasele mele adora mamaliga! A mai incercat careva asa ceva? Daca le mai dau, le-ar face bine sau rau? ma refer la mamaliga fara sare, evident.
Poate vrei sa te arunc la testoase!
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 326
Membru din: 28 Oct 2008, 17:43
Localitate: Bucuresti

de Joe » 03 Iul 2011, 23:57

Nu stiu ce sa zic , dar dupa parerea mea nu le face nici bine , nici rau , doar le potoleste foamea :D
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 11
Membru din: 23 Iun 2011, 20:52
Localitate: Constanta

de Sheppard » 04 Iul 2011, 01:32

Avand in vedere ca testoasele de apa sunt carnivore si ca mamaliga e facuta din malai nu as recomanda...Poate ajuta putin la tranzitul intestinal, dar ca sursa de nutrimenti nu le ajuta.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de takawachinchila » 04 Iul 2011, 08:32

Asa e, mamaliga nu are cine stie ce substante nutrivite in ea dar am ramas stupefiat de pofta cu care o infulecau. Parca nici inimile de pui nu sunt atat de apreciate :shock:
Poate vrei sa te arunc la testoase!
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 326
Membru din: 28 Oct 2008, 17:43
Localitate: Bucuresti

de Logi » 04 Iul 2011, 21:20

Cum ar fi frate :)) ? Nu am mai auzit asa, singurul lucru pe care nu-mi place e ca nu mananca si fructe :D, doar carne :)
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 185
Membru din: 30 Ian 2010, 20:32
Localitate: Ploiesti

de GaOace » 05 Iul 2011, 09:28

Eu am incercat cu fructe :D si pe unele le mananca ca disperata. Citisem intr-un topic ca cineva le da si fructe si am zis sa incerc si eu. Nu ii dau insa decat cate doua-trei feliute din cand in cand, pana reusesc sa-i fac rost de niste plante pe care le mananca si la mama lor... doar scrie peste tot ca la maturitate sunt 90% vegetariene...

Am vazut intr-un iaz una care venea sa manance paine cu pestii si chiar se straduia sa apuce cat mai multa... Mamaliga nu cred ca e mai rea pentru ele decat e painea, dar... :eusa_think: Eu nu am auzit sa existe nici o specie de reptila care sa aiba nevoie vreodata de amidon.
Oricum e bine de stiut :)
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 34
Membru din: 30 Mai 2011, 12:03
Localitate: Bucuresti

de Sheppard » 05 Iul 2011, 11:22

GaOace, testoasele acvatice sunt carnivore la maturitate aproape in totalitate. Mai rar gasesti cate un exemplar care sa manance salata. In rest mai ciugulesc cateva plante acvatice: Elodea Canadensis , Elodea densa, Eichhornia crassipes, Azolla caroliniana; altele mai sunt aici: http://www.testoase.com/viewtopic.php?t ... sc&start=0. Faptul ca la maturitate testoasele de apa sunt 90% vegetariene este o prostie - este exact invers; sunt 90% carnivore (si mai mult). Cu fructele prin urmare lasati-o mai moale. Daca vreti plante pentru ele (ca aport de vitamine), incercati cu cele acvatice indicate mai sus.

Speciile de reptile care au nevoie de amidon sunt, bineinteles, cele vegetariene, cum ar fi testoasa de uscat si iguana. Amidonul este forma de stocare a glucozei la plante. La animale se stocheaza sub forma de glucagon.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de deea_jessyca » 09 Iul 2011, 11:19

Salut, parerea mea este ca le poti da alimente preparate in casa ( cel mai important este sa nu aiba chimicale in ele)!! Broasca mea mananca mere, salata, morcovi, banane, carne fiarta dar am grija sa nu aiba conservanti , si crede-ma ca-i merge foarte bine si e grasa si vioaie!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 50
Membru din: 30 Iun 2011, 16:59

de vic » 09 Iul 2011, 12:39

Salut!

Sa nu confundam speciile:

- cele americane- Trachemys, Graptemys, Pseudemys- sunt omnivore; au regim carnivor ca juvenili, iar la maturitate ajung predominant vegetarieni- cca. 70% din dieta; a nu se intelege insa ca mananca ORICE VEGETALE! In nici un caz FRUCTE, ci doar plante acvatice. Cum s-a mai spus, nimic cu glucide concentrate, fie ele zaharuri sau amidon;

-Emys este carnivor 100%, dar am inteles ca uneori ciuguleste si vegetale; asta nu inseamna ca e omnivor, dupa cum nici pisica nu e atunci cand rontaie plantele din ghivece, si nici testoasa de uscat nu e omnivora fiindca uneori prinde melc sau rama! Si cat o fi ea de vegetariana, asta nu inseamna ca orice tip de vegetala poate fi consumat altfel decat ocazional- ex. fructe- fara efecte negative.

Nu mai zic de noi, oamenii... de cat de "omnivori" suntem, de aia am ajuns din ce in ce mai "sanatosi"... ba chiar am auzit argumente intelepte de genul "dar caninii la ce-ti folosesc?" LOL! Caninii au rol esential in uciderea prazii, dar atat. Ca sa aiba rol si pentru noi, ar trebui sa aiba cativa cm, si sa avem si alte cateva adaptari de carnivor/pradator, care ne-ar face sa aratam cam cum sunt imaginati celebrii reptilieni :lol: ! Si nu e cazul...
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 243
Membru din: 28 Mai 2009, 11:07
Localitate: Bucuresti

de Sheppard » 09 Iul 2011, 17:59

Caninii sunt folositi, in cazul nostru, in sectionarea hranei, au rol in prima muscatura, cand se rupe o bucata din hrana. Mai au rol secundar in inchiderea cavitatii bucale, fonatie - nu sunt chiar asa de inutili. Natura de obicei se debaraseaza de ce e inutil (mai da si rateuri - vezi marlani.ro).

Oricum - greseala mea cu Trachemys. De Emys stiam ca sunt carnivore la maturitate. Trachemys se pare ca e mai speciala. Scuze.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de vic » 09 Iul 2011, 18:31

Haha! Viitorul medic :wink: !

Caninii nostri abia de-si mai merita numele, numai buletin de incisivi nu au. Daca te uiti la danturi perfecte- ex. negrii- vei vedea ca noi, albii si galbenii, suntem mai "coltosi", si caninii nostri chiar aduc a canini, dar la ei, linia danturii e aproape perfecta!
Sigur ca si celelalte roluri mentionate sunt corecte, dar ce am vrut eu sa scot in evidenta e ca nu demonstrau carnivorismul si nici macar omnivorismul speciei noastre. Caninii gorilei sau babuinilor, mai ales, sunt redutabili, si sigur au un anume rol in procesarea mecanica a hranei, dar nici la dimensiunile alea nu demonstreaza o alta nutritie decat vegetariana- babuinii mai consuma ocazional carne, dar gorila NICIODATA.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 243
Membru din: 28 Mai 2009, 11:07
Localitate: Bucuresti


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator