Un lucru ciudat

Discutii despre alimentatia testoaselor.

Moderator: Sheppard

Un lucru ciudat

de leeloo92 » 09 Apr 2011, 18:15

Nu credeam ca voi auzi asa ceva, dar uite ca s-a intamplat: cineva isi hraneste broasca testoasa cu hrana de caini, si a zis ca-i place. Cum credeti ca va fi afectata broscuta respectiva? Si apropo, pe zooland.ro mentioneaza ca e indicat sa-i dai broscutei sa manance zambile, sau saramura de creveti.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 18
Membru din: 19 Sep 2010, 15:58
Localitate: Vaslui

de Logi » 09 Apr 2011, 18:59

Cu mancare de caini ? doamne nu am auzit asa ceva pana acum...am gustat si eo mancare de caini :)) da ma rog...nu cred ca va fi afectata cu nimic...da totusi...tot ciudat e
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 185
Membru din: 30 Ian 2010, 20:32
Localitate: Ploiesti

de Pandy » 09 Apr 2011, 20:34

Mi se pare prostie...daca se numeste mancare de caini inseamna ca e pentru caini. Asa poti sa-i dai orice...la cat de nemancate sunt animalele astea e normal.
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de leeloo92 » 10 Apr 2011, 13:00

Dar de zambile ce parere aveti?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 18
Membru din: 19 Sep 2010, 15:58
Localitate: Vaslui

de Sheppard » 10 Apr 2011, 13:36

Acuma depinde si ce ingrediente sunt in mancarea aia de caini (dar sincer nu cred ca sunt bune pentru testoase). Oricum prea bine nu poate sa fie. Spune-i leeloo92 la persoana respectiva sa se documenteze cu privire la dieta testoasei sau sa o dea spre adoptie.

De zambile sincer nu am auzit pana acuma. Daca testoasele de apa mananca si ceva vegetale cum ar fi salata, presupun ca poate poate ar manca si zambila. Ale mele cel putin sunt aproape exclusiv carnivore, deci nu cred ca le-ar placea zambila. O testoasa de uscat in schimb, care e vegetariana si indrageste florile, cred ca s-ar arunca pe ea.

Cat despre saramura de creveti: aia e foarte sarata nu? In acest caz e cam exclus. Creveti de apa dulce se pot da (se gasesc in pet-shopuri), dar nu sub forma de saramura.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de vic » 17 Apr 2011, 22:45

Atentie mare: daca e vorba de zambila-de-apa, Eichhornia crassipes, aceea e consumata si de americanele acvatice, si de cele terestre- cunosc pe cineva care scoate surplusul din iaz si il da testoaselor; nu mi se pare in regula, dar asta face.
Daca e vorba de zambila noastra familiara, cu floricele parfumate , specie bulboasa, atunci nu o puteti oferi testoaselor, fiindca e TOXICA pentru ele.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 243
Membru din: 28 Mai 2009, 11:07
Localitate: Bucuresti


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori