De cate ori trebuie sa manance pe zi

Discutii despre alimentatia testoaselor.

Moderator: Sheppard

De cate ori trebuie sa manance pe zi

de bogdanghel » 27 Mar 2011, 09:09

Buna! Am o testoasa de 1 an jumate si as vrea sa stiu de cate ori trebuie sa manance pe zi. Eu ii dau sa manance de 2 ori pe zi. Este bine? :?:
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 01 Ian 2010, 15:45

de Pandy » 27 Mar 2011, 10:05

Salut!

Un topic mai sus de cel postat de tine scrie urmatoarele chiar de pe prima pagina:

2) Administrarea hranei se va face diferentiat, in functie de varsta broastelor: la testoasele tinere 0-2 ani, administrarea hranei se face la intervale mai mici, la inceput de doua ori pe zi, iar apoi, o data pe zi, pe cand la cele adulte, hranirea se va face o data la doua sau trei zile.
3) Foarte important este sa le oferim o hrana cat mai variata si fara excese.
4) Cantitatea de hrana se calculeaza astfel incat sa fie egala cu 8-10% din volumul animalului la cele de varsta medie si adulte, iar la cele tinere, avand in vedere ca administrarea se face la intervale scurte (de doua ori pe zii) cantitatea va trebuii injumatatita, o portie aproximativ 5% din volumul corpului.
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori