Plec in vacanta

Discutii despre alimentatia testoaselor.

Moderator: Sheppard

Plec in vacanta

de brunetzik » 18 Apr 2010, 14:20

Buna tuturor, sunt noua pe aici asa ca inaitne de toate vreau sa va spun ca, dupa parerea mea, faceti o treaba excelenta. Am aflat multe informatii de pe aces site insa nu am gasit un raspuns la itnrebarea mea. Mi-am cumparat broscuta ieri, e o borscuta de Florida si o cheama Loly, e un el. Ma gandesc ca vine vacanta si eu 10 zile sunt plecata ssi nu stiu , ce sa fac cu el? Cu mine nu il pot lua, cu siguranta, dar ce va face cu mancarea? Oare ar fi bine sa ii scot icnalzitorul din apa si sa fie mai racoare iar astfel va hiberna? Si as mai avea o intrebare Loly mananca foarte mult, am citit ca trebuie sa-i dau sa manance de 2 ori pe zi dar vad ca atunci cand ii este fome incepe sa ridice capul si sa deschida gura k si cum ar cere mancare si imediat ce pun degetul putin in apa vine repede sa vada daca i-am pus mancare, deci sa-i dau de mai multe ori pe zi? sau..?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 21
Membru din: 17 Apr 2010, 19:55

de OsDeRos » 18 Apr 2010, 15:26

de 2x cred ca este suficient.. incalzitorul poti sa`l lasi in apa ca are termostat si se opreste singur cand este prea cald. daca bugetu`ti permite.. cumpara un hranitor automat. uite aici o optiune ieftina si buna:
http://www.pepika.ro/produse/21-acvaris ... -plus.html
.. avnad in vedere ca mancarea de pesti este mult mai mica decat garamusul... il poti adapta sa dea de 4x pe zi de mancare sau chiar de 6x dupa ce faci o proba sa vezi cat curge.
Ultima oară modificat de OsDeRos pe 18 Apr 2010, 15:37, modificat 1 dată în total.
Acvariu: 100x40x40; Filtru: Tetratec EX700; Resun Sp-2500 - ptr recircularea apei. Incalzitor: Tetratec 100w; Incalzire insula: bec normal 60w; Lumina: Reptil Glo 5.0
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 704
Membru din: 26 Aug 2008, 14:39
Localitate: jegosul bucuresti

de polar bear » 18 Apr 2010, 15:28

nu,nu e bine sa-i dai de mai mute ori pe zii de mancare.si nici sa nu-i scoti incalzitorul,va raci cu siguranta si trebuie sa o duci la doctor.zece zile fara mancare nu este mare problema,v-a fi ea mai infometata.o testoasa poate rezista si 2-3 saptamani fara mancare,dar nu te astepta sa o gasesti bine dupa atata timp .daca pleci peste o saptamana-doua-trei ii poti cumpara un hranitor automat sau construi unul si o va hranii o data sau de doua ori pe zii(nu mai tin minte).incearca daca poti sa construiesti un hranitor sau sa cumperi unul si scapi de probleme.
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 128
Membru din: 17 Dec 2009, 19:14
Localitate: Bucuresti

de SnaGLe » 27 Iun 2010, 01:56

Si cum as putea sa ii construiesc un hranitor automat ?
Testoasele Ninja: Ce nu te omoara te face mai puternic
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 43
Membru din: 22 Mai 2010, 20:42
Localitate: Galati

de diego » 27 Iun 2010, 10:37

SnaGLe, daca pleci pentru o saptamana poti sa o lasi fara mancare, va rezista
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de SnaGLe » 28 Iun 2010, 01:41

3 saptamani :? locuiesc in italia si vin in concediu 3 saptamani in romania. M-am mai gandit si sa le iau cu mine dar nu prea as vrea ca prea o sa le chinui cu drumu
Testoasele Ninja: Ce nu te omoara te face mai puternic
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 43
Membru din: 22 Mai 2010, 20:42
Localitate: Galati

de SnaGLe » 01 Iul 2010, 09:25

Ma ajuta si pe mine cineva cu un raspuns, o idee ? Ce ati face daca trebuie sa plecati 3 saptamani in concediu, in afara sa le dai alt cuiva sa aiba grija de ele ?
Testoasele Ninja: Ce nu te omoara te face mai puternic
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 43
Membru din: 22 Mai 2010, 20:42
Localitate: Galati

de diego » 01 Iul 2010, 12:08

cateva solutii:
-hranitor automat
-persoana de incredere care sa vina macar o data pe saptamana pentru a le da de mancare
-baga in acvariu cativa pesti vii, de mici dimensiuni, vreo doi melci si ceva plante naturale
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

Re: Plec in vacanta

de delta » 29 Iul 2010, 09:49

brunetzik scrie:Ma gandesc ca vine vacanta si eu 10 zile sunt plecata ssi nu stiu , ce sa fac cu el?
Nimic în ceea ce prive?te hr?nirea. 10 zile pot fi o perioad? de cur? (uneori poate binevenit?) exemplarului / exemplarelor. Dac? ?i-e foarte mil? de ele, bag? în acvaterariu vreo 4 guppy (la 1,5 - 2 lei bucata, nu-i cap?t de lume...), m?car au cu ce s? se ocupe în prima zi / primele zile (depinde cât de mare este bazinul).
Legat de temperatur?: dac? nu ai înc?lzitor cu reglaj (adic? model care înceteaz? s? func?ioneze a temperatura aleas? de tine) atunci iei un temporizator separat (cost? vreo 15 lei) ?i-l pui în priza care alimenteaz? înc?lzitorul (selectând s? func?ioneze num?rul de ore care ?tii c? sunt necesare pentru ca apa s? ajung? la temperatura pe care ai considerat-o optim?. Eventual seteaz? temporizatorul s? nu func?ioneze continuu, ci la intervale de câteva ore.
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 18
Membru din: 18 Mar 2009, 09:48


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori
cron