Nelamurire... Cu ce e cel mai bine sa le hranesc?

Discutii despre alimentatia testoaselor.

Moderator: Sheppard

Nelamurire... Cu ce e cel mai bine sa le hranesc?

de Zozy and BuBu » 13 Mar 2010, 21:54

Deci... Testoasele mele le am de 6 respectiv 1 luna... Cea mare este Testoasa harta de Mississippi iar cea mica nu stiu exact ce este, cred ca ceva subspecie de Testoasa cu tample rosii. Cu ce ar fii mai bine sa le hranesc? Le-am dat de la inceput gammarus... La cea mare i-am dat meniu saptamanal, inainte de a o lua pe cea mai mica. A mancat tot. Mi-a mai ramas din el inima de vita si le-am hranit pe amandoua. Le-a placut mult, dar vanzatoarea de la PetShop a spus ca la varsta lor le pot da doar gammarus si shrimp. Le-am luat si shrimp dar sunt foarte mari bucatile si trebuie sa le rup eu, si se face mare mizerie in acvariu. O data aveam chef sa ma distrez de ele si le-am pus un shrimp intreg. S-au luptat cu el... dar nu au reusit sa ia nici macar o bucatica din el... :lol:
Vanzatoarea mi-a dat sa le dau niste vitamine, sunt cam tari, dar le plac. Cea mare nu le manca pana sa o vad pe cea mica mancandu-le.
Le-am dat salata, doar cea mare a mancat, cred ca cea mica era prea speriata de ea... La cea mica i-am dat pomelo si a mancat. La cea mare nu i-am dat :mrgreen: La cea mare i-am dat morcovi, si ii lua, ii mesteca si apoi ii scuipa. Le-am dat si mar, dar la fel ca si cu morcovii... :? Vad ca sunt pretentioase...
Am inteles ca atunci cand sunt mici sunt carnivore, iar cand sunt mari sunt omnivore, dar au mancat si vegetale. In plus, cunosc o persoana care are o broscuta Trachemys Scripta Trostii care la inceput nu a mancat, era bolnavioara, dar au tratat-o si s-a facut bine. Cat timp era bolnavioara a mancat doar salata dar foarte putin... Acum mananca salata, gammarus, portocala, mar, de toate.
Scuze ca am scris un roman, dar.. :mrgreen:
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 49
Membru din: 05 Mar 2010, 22:07
Localitate: Alba Iulia

de mihaelajulia » 17 Mar 2010, 18:16

Daca Pomelo e fructul la care ma gandesc eu, renunta. Portocale, la fel, nu te-as sfatui sa le mai dai, fac diaree de la citrice. Cel putin ale mele faceau.
Cea mare, daca e de Mississippi, manca de obicei ce gaseste pe fundul acvariului, spre exemplu sticksuri care se inmoaie si cad. Missi a mea manca si dupa 3-4 ani cu placere crabi mici si uscati, mar, plante de apa, dar salata nu-i placea. La plantele de apa am renuntat datorita bucatilor mici ce-mi infundau furtunele de la filtru si filtrul.
Morcovii as zice sa-i fierbi putin, sa se inmoaie. Daca vrei sa-ti faci de lucru. :wink:
Cel mai simplu meniu (pentru mine) e gamarus, peste uscat (gasesti de diferite marimi) si sticksuri (care sunt de diferite culori, forme, constistenta, calitate, continut)
Vitaminele da-le mai mult ca si completare (supliment) si nu in meniu regulat.
Daca vrei sa pastrezi acvariul curat dupa masa, poti scoate resturile de hrana cu o plasa fina de pesti.
Mister 17 cm - Trachemys scripta scripta
Pentru poze click aici!
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 77
Membru din: 04 Ian 2009, 15:33
Localitate: Novaesium

de Zozy and BuBu » 17 Mar 2010, 19:07

Multumesc de sfaturi. :) Am renuntat oricum de mult sa le mai dau citrice. Oricum nu le prea plac. :? Acum le-am mai variat meniul... Le-am luat si inima de vita la cutie (pana la urma am reusit sa o conving pe vanzatoare ca le mananca :hhh ). Iar acum le hranesc cu: gammarus, shrimp, inima de vita si vitamine.
As vrea sa stiu mai multe despre acele snacksuri... Cam unde se pot gasi, cat costa si altele... :)
Graptemys Pseudogeographica Pseudogeographica - ZoZy (2 ani)
Trachemys Scripta Elegans - BuBu (2 ani)
Trachemys Scripta Elegans - Callie (2 ani)
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 49
Membru din: 05 Mar 2010, 22:07
Localitate: Alba Iulia

de Hanna » 18 Apr 2010, 09:47

Am si eu o mica problema cu testoasele mele.Le am de vreo 2 sapt si nu vor sa manance altceva in afara de inima de vita si gamarus(maruntit ).Am incercat cu ceva salata si rosii maruntite .Le miros si nu le trebuie,fac mofturi.Am citit undeva ca meniul lor trebuie sa fie totusi variat.V-ati mai confruntat cu probleme din astea? Ce as putea sa fac?
Merci:)
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 16
Membru din: 11 Apr 2010, 10:00
Localitate: Brasov

de Pandy » 18 Apr 2010, 12:26

Incearca sa le dai niste peste liofilizat, sticks'uri (speciale de broscute), shimps. Gasesti tot ce ti-am zis in pet-shop'uri
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de OsDeRos » 19 Apr 2010, 04:15

sau sprot (de la orice pescarie).. fata intestine.. si taiat felii mici cat poate mesteca... sau chiar mai mari.. sa se invete sa traga de el
Acvariu: 100x40x40; Filtru: Tetratec EX700; Resun Sp-2500 - ptr recircularea apei. Incalzitor: Tetratec 100w; Incalzire insula: bec normal 60w; Lumina: Reptil Glo 5.0
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 704
Membru din: 26 Aug 2008, 14:39
Localitate: jegosul bucuresti


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori