Nu mananca

Discutii despre alimentatia testoaselor.

Moderator: Sheppard

Nu mananca

de Predator » 05 Ian 2010, 12:12

Am doua broaste testoase de apa europene , iar nu prea mananca . Poate e din cauza ca hiberneaza sau din cauza vremii de afara dar ele de obicei nu prea mananca , si sunt si ''lenese'' .
Imagine
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 13
Membru din: 02 Ian 2010, 15:19

de bogdy » 05 Ian 2010, 14:13

ai incalzitor ??? bec ??? insula caldura ???
1. Graptemys pseudogeographica khonii 7,2 cm
2. 13
3. Sannicolau-Mare ...Tm
4. <partial>
5. acvariu 40 l ocupat (urmaza unu de 80x37x75 ), Filtru extern Hagen Aqua Clear 150 , incalzitor resun 300w, incalzire insula bec normal 60w
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 145
Membru din: 04 Ian 2009, 17:46
Localitate: Sannicolau-Mare

de Thurtwig » 05 Ian 2010, 15:06

Iti tin minte un post recent in care nu erai lamurit daca sa pastrezi broscuta si ce conditii sa ai oferi(daca bine imi aduc aminte).
Back to Topic, ti-am scris in acel post ca e carnivora dar nu am precizat ce mancare sa-i dai in captivitate( trebuie sa te informezi si sa te gandesti de doua ori inainte de a te hotari sa pastrezi broasca aceea, e rara si "fragila"). Ma simt nevoit sa postez aici hrana acestei specii de testoasa semi-acvatica:
Dupa aceea, broasca testoasa se retrage sub apa, unde prada este sfasiata in bucati. Hrana acestor broaste o constituie: crustaceele, nevertebratele terestre, rozatoarele, chiar pasarile tinere, pesti, insecte, viermi si foarte rar, unele componente vegetale.

Ca sa fiu mai explicit spun ce mancaruri sunt recomandate pentru cele tinute in captivitate:
Hrana Cistudei nu se diferentiaza de cea a celorlalte testoase de apa dulce. Lor le plac foarte mult Gammarus(un fel de creveti adorati de testoase), savureaza uneori cu placere inima de vita liofilizata(in forma de cubulete se inmoaie in apa dupa cum ii spune numele) si carnivorii adevarati mananca si pesti de diferite tipuri, dar aveti grija sa nu fie foarte mari, daca sunt trebuie sa le maruntiti.
Testoasa de apa europeana este carnivora innascuta, deci. Va manca si unele vegetale dar nu foarte mult.
Daca diversifici putin hrana(este recomdat pentru testoase) si nici asa nu mananca , nu inseamna ca sunt neaparat bolnave. De hibernat mai greu hiberneaza, mai ales daca nu o faci cum trebuie( scazi temepratura apei treptat o saptamana pana la 10 grade C, ii pregatesti "bagajul cu mancare", ii faci baite calde pentru curatarea tubului digestiv. etc...). Iti recomand sa nu le pui sa hiberneze. Pe de alta parte, broscutele sunt foarte rezistente si poate nu ii trebuie sa manance atat de des, las-o cateva zile asa si apoi vedem daca mananca sau nu. In cel mai rau caz, poate fi boala numita sindromul de adaptare(ii spune numele caracteristicile) datorata probabil conditiilor nepotrivite de trai(sau poate nu). Investigheaza-le cateva zile simai da-ne detalii, poate unii dintre forumusti te pot ajuta.
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 65
Membru din: 21 Dec 2009, 17:37
Localitate: Cluj-Napoca

de Predator » 05 Ian 2010, 18:54

Voi nu intelegeti un lucru , le am de 10 ani. Sunt 2 , Squirtle si Loscut
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 13
Membru din: 02 Ian 2010, 15:19

de Thurtwig » 05 Ian 2010, 20:36

In fine... :sherlock: . Mai da-ne niste detalii ca nu ne dam seama asa usor de ce nu mananca(in ce conditii le cresti, daca ai incercat cu alta mancare)...............
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 65
Membru din: 21 Dec 2009, 17:37
Localitate: Cluj-Napoca

de Predator » 06 Ian 2010, 07:58

Momentan hiberneaza , nu le tin in apa .
Ultima oară modificat de Predator pe 06 Ian 2010, 10:36, modificat 1 dată în total.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 13
Membru din: 02 Ian 2010, 15:19

de Predator » 06 Ian 2010, 07:58

sry pt double , cred ca din cauza netului sau ceva bug.

PS: sunt momente cand le dau sa manance ma musca de deget si sunt momente in care nu mananca cu zilele , sau cateva saptamani.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 13
Membru din: 02 Ian 2010, 15:19

de Monoceros » 06 Ian 2010, 17:42

Emys Orbicularis e testoasa de apa dulce si hiberneza (in mediul natural) pe fundul lacului... deci nu e bine ce faci.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de Predator » 06 Ian 2010, 19:29

Ok, vad ca nu mai hiberneaza . De obicei in perioada asta se cam trezesc .
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 13
Membru din: 02 Ian 2010, 15:19

de Thurtwig » 07 Ian 2010, 17:03

Asculta ce zice Monoceros, iar daca poti nu o pune sa hiberneze. Dacaa n-are nu stiu ce conditii, ea nu hibereneaza daca ii lasi temperatura apei cam 26 de grade si ai grija sa fie cat mai vioaie( in caz ca te hotarasti sa ii oferi niste conditii de hibernare, e mai complicat, am spus si in postul precendent, daca vrei sa ii oferi toate conditiile bune). In legatura cu mancarea s-ar putea sa fie normal, unele testoase nu mananca foarte des, deci ai incredere si hraneste-le asa cum vor, ai grija ce conditii de intretinere ii oferi, iar daca se imbolnaveste(Doamne fereste) o duci la veterinar rapid si apoi ne spui si noua ce are.
Ultima oară modificat de Thurtwig pe 07 Ian 2010, 20:36, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 65
Membru din: 21 Dec 2009, 17:37
Localitate: Cluj-Napoca

de bogdy » 07 Ian 2010, 19:15

pff eu cred ca nu hiberneaza asa cand le vine da nus sigur :eusa_think: ..... aa si Thurtwig te contrazic testoasele nu cred ca refuza mancarea dekt dak is bolnave sau e cev (temp. etc. :(_ )
1. Graptemys pseudogeographica khonii 7,2 cm
2. 13
3. Sannicolau-Mare ...Tm
4. <partial>
5. acvariu 40 l ocupat (urmaza unu de 80x37x75 ), Filtru extern Hagen Aqua Clear 150 , incalzitor resun 300w, incalzire insula bec normal 60w
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 145
Membru din: 04 Ian 2009, 17:46
Localitate: Sannicolau-Mare

de Predator » 07 Ian 2010, 19:28

Ok ms de sfaturi , bolnave nu au fost niciodata...
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 13
Membru din: 02 Ian 2010, 15:19

de Thurtwig » 07 Ian 2010, 20:49

Eu nu am spus ca ar refuza mancarea, am spus doar ca probabil acesta e modul lor de viata(mananca o data la vreo 3 zile), desi nu sunt sigur nici eu. :eusa_think: .
Oricum,Predator, nu prea pari ingrijorat dupa felul in care raspunzi in subiect, deci probabil ca asta e modul lor de hranire( nu mananca atat de mult ca alte testoase, au fitele lor).
Fiecare testoasa are "fitele" ei si modul ei de viata, deci sa nu ti se para ciudat daca e mai lenesa sau mananca mai putin ca altele, dau si niste exemple reale: Prietenul meu are 2 testoase(una cam de 2 anisori si cealalta de 4-5) si nu sunt foarte pretentioase cu mancarea, in plus nu mananca foarte des (cam 1 data la 2 zile). Pe de alta parte, lenesia face parte parte din modul ei de viata( sunt testoase mai vioaie si mai lenese, ti-am spus ca sunt ca oamenii, au modul lor de viata, fitele lor).
Ce ai putea tu sa incerci ca sa le cresti pofta de mancare, ar si sa faci rost de un becu cu ultravioelete( ReptiGlo 5.0 ar fi perfect pentru ele) si sa il amplasezi deasupra insulitei cam la 20 cm. AI GRIJA INSA, daca ai putea sa imprumuti un bec, doar sa incerci cum e cu el, iar daca pofta lor de mancare si relativ "lenesia" nu se modifica, il dai inapoi(deci nu da vine pe mine daca nu ai rezxultate dupa ce cumperi becul, e decizia ta).
Nu ar fi rau sa incerci cu ReptiGlo, iar daca apetitul slab al testoasei tale persista, ne informezi tu in acest subiect. :wink:
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 65
Membru din: 21 Dec 2009, 17:37
Localitate: Cluj-Napoca


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator