administrarea mancarii broscutelor mici

Discutii despre alimentatia testoaselor.

Moderator: Sheppard

de Locko » 17 Aug 2009, 20:52

Am si eu o intrebare... Am fost pe la petshop-uri in cautare de inima de vita si nu am gasit, in schimb gasisem mancare pt pesti exotici dar nu am citit bine si era pusa langa mancare pt testoase si pe moment crezusem ca e pt testoase si contine carne de pesti (am citit o parte din prospesc si am vazut ca scrie peste) dar defapt e pentru pesti. Intrebarea mea este:
6 cai!!!

glumeam... :mrgreen: deci intrebarea mea este... e bine sa dau testoaselor aceasta mancare?? e hrana pt pesti uscata si ambalata lafel ce inima de vita,se numeste TUBIFEX, testoasele mele mananca dar nu sunt sigur daca le face rau sau nu :?:
Le dau de 2 zile sa mancance in combinatie cu Gammarus si pana acu se comorta normal
Astept un raspunsde la experti
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 177
Membru din: 27 Iun 2009, 22:32
Localitate: Suceava

de diego » 17 Aug 2009, 21:22

"expertul" de mine iti poate spune ca mancarea pt pesti e buna si pentru testoasele de apa, cel putin ce ai luat tu acolo, acei tubifex
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de Ailime » 18 Aug 2009, 10:27

Salut. Am si eu o mica problema cu broscoiul meu referitor la hrana.......de la pet shop nu mananca decat pestisorii uscati (la inima de vita si la restul nici nu se uita) iar proaspat e mort dupa garizi (crevetii de romania) si pestele crud......pb mea este ca nu mai mananca deloc peste crud :?: si nu prea il inteleg ca daca ii dau uscat il mananca imediat........si a inceput sa manance cam putin, fata de cat manca inainte. As vrea sa specific, ca nu pare sa aiba vreo boala ca este foarte vioi si zapacit........ce puteti sa imi spuneti, ce tratament sa ii administrez? putina infometare? :D
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 24
Membru din: 19 Dec 2008, 13:18

de diego » 18 Aug 2009, 12:59

crevetii romanesti sunt acei creveti de balta? carne de pui i-ai dat? gammarus?
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de Ailime » 18 Aug 2009, 17:44

crevetii (garizii) aceea mici care se gasesc in mare (nu stiu daca se gasesc si prin alte balti) utilizati drept momeala la pescuit, piept de pui i-am dat si nu mai vre, gammarus nu a vrut din prima zi..................alte optiuni, si nici stixurile acelea care cad pe fundul acvariului nu le mananca.......
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 24
Membru din: 19 Dec 2008, 13:18

de curly » 05 Noi 2009, 18:44

buna, am si eu o intrebare referitoare la hrana lor. eu nu aveam nimic prin casa intr-o zi (ma refer la verdeata) si i-am dat patrunjel. si chiar i-a placut. si de fiecare data knd ii dau mananca. (ii dau ff putin nici makr o frunzulita intreaga).
voi ati incercat? e sanatos sau nu? nu am gasit nimic legat de patrunjel pe site.
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 28
Membru din: 25 Oct 2009, 18:42
Localitate: bucuresti

de diego » 05 Noi 2009, 21:13

Da, este bun patrunjelul, si e bine ca mananca. Eu ii dau uneori patrunjel testoasei mele de uscat.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

Anterior

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori