Hrana testoaselor de apa si terestre

Discutii despre alimentatia testoaselor.

Moderator: Sheppard

de Locko » 27 Feb 2011, 21:04

o sa le scad temperatura apei... cat despre pus acvariul langa geam nu am cum sa fac asta!!! e destul de voluminos si camera e cam mica.
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 177
Membru din: 27 Iun 2009, 22:32
Localitate: Suceava

de Sheppard » 27 Feb 2011, 23:12

Acuma nu cred ca ar mai fi neaparat nevoie sa scazi temperatura pentru ca e aproape primavara. Dar depinde si de cat de activa e testoasa in perioada asta si ce pofta de mancare are. Daca manaca si e vioaie las-o asa. In urmatoarea iarna eventual simulate cat de cat conditii de hibernare, in functie de comportamentul testoasei.

Si daca ai acvariu de sticla sa ai grija cu el langa geam sa nu crape de la diferentele de temperatura (pe partea care sta la geam fiind rece, iar cealalta indreptata spre camera cald).
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Locko » 01 Mar 2011, 22:26

pai asta e... nu prea mananca si cam stau pe fundul acvariului toata ziua.
De muntat nu am cum sa mut acvariul... sta bine aici unde e acu, a scazut apa la 22 de grade... mai jos nu se duce dar nu am ce face
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 177
Membru din: 27 Iun 2009, 22:32
Localitate: Suceava

de Sheppard » 01 Mar 2011, 22:34

Atunci lasa-le asa si mai pune-le din cand in cand putina mancare sa vezi daca mananca. Isi vor reveni ele cand se mai incalzeste vremea si vine primavara.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Sheppard » 27 Iun 2011, 18:31

Imagine

Recunoasteti nevertebratele de sus? Gammarus - varianta vie. Mult mai bun decat uscat. Valoare biologica superioara si in plus, antreneaza instinctul de pradator feroce a testoaselor acvatice.

Unde se pot gasi:
Eu personal ii adun cu mana din raul de langa cabana. Ii gasiti sub pietre, frunze, crengi, mai ales pe langa mal, unde apa e putin adanca si curge mai lin.
Daca agitati putin apa in zona respectiva, o sa vedeti cum tasnesc prin apa in cautarea unei ascunzatori. Atunci, cu o mana rapida, tinta buna si putin exercitiu, se pot captura destul de usor. Eu ii colectez intr-un borcan plin cu apa pentru transportul acasa, la testoase. Asta pana nu mai suport tantarii si sunt nevoit sa renunt.

Deci, data viitoare cand aveti ocazia sa treceti pe langa un rau, inarmati-va cu un borcan si putina rabdare si v-ati ales in scurt timp cu un desert frumos pentru testoasele acvatice.

O sa vedeti urmariri frenetice prin apa si cat de interesate sunt testoasele de prada care inoata in jurul lor. O sa fie ocupate ceva vreme pana gasesc si prind toate crustaceele si le mananca.

Recomand - spor la "vanat"!
Ultima oară modificat de Sheppard pe 26 Iul 2011, 10:38, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Joe » 27 Iun 2011, 19:35

flushaddy,

Le tii in bolul ala mic ? :|
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 11
Membru din: 23 Iun 2011, 20:52
Localitate: Constanta

de Sheppard » 27 Iun 2011, 21:33

Da de unde, erau intr-un borcan - capacul de la borcan a servit drept fundal pentru poza. Crustaceele le-am bagat in apa la testoase. Acuma ar trebui sa fie in burta lor :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de testoasagirl » 28 Iun 2011, 19:29

Sheppard, scuza-mi paranoia, dar eu nu le-as da testoaselor mele hrana "pescuita" din rauri/lacuri naturale. In general crustaceele astea sunt purtatoare de tot felul de bacterii parazite sau oportuniste, ca Salmonella, Yersinia, Aeromonas, Vibrio, Campylobacter etc. Cand gamarii sunt uscati la lumina soarelui, razele UV distrug microorganismele, care oricum nu rezista foarte mult fara apa. Oricum cred ca gamarii din comert sunt din crescatorii, unde apa este verificata o data pe saptamana.
"Small deeds done are better than great deeds planned."
Peter Marshall
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 26
Membru din: 01 Apr 2011, 17:23
Localitate: Cluj-Napoca / Piatra-Neamt

de Sheppard » 28 Iun 2011, 21:22

E si asta adevarat. Oricum nu ii dau in cantitati asa mari incat sa le tina de foame si nici nu am rabdarea sa prind mai mult de 20 deodata. In natura nu le prepara nimeni mancarea si se descurca excelent. Dar, intr-adevar, daca devin si testoasele purtatoare de microbi patogeni, in timpul manipularii lor, se poate infecta si stapanul.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Logi » 01 Iul 2011, 16:33

Dar de unde as putea cumpara o testoasa de pamant ? As avea un terariu exceptional in minte 8->
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 185
Membru din: 30 Ian 2010, 20:32
Localitate: Ploiesti

de Sheppard » 01 Iul 2011, 17:09

@Logi: topicul asta e despre hrana testoaselor. Dar, ca sa iti raspund la intrebare: crescatorii din Ungaria si Germania; e una si la noi in Romania prin Tg. Jiu parca. Iti dau testoasele cu acte in regula, microchip; dar trebuie sa scoti minim 100-200euro din buzunar pentru un exemplar destul de mic. Preturile cresc direct proportional cu dimensiunea testoasei.

Daca nu ai curte mare cu muuuuulta verdeata si buruieni si vrei sa o tii in casa ia-ti gandul de la asa ceva. Decat sa o chinui si sa traiasca in conditii precare la limita, mai bine las-o balta. De asemena, daca ai citit discutiile pe aceasta tema, cel putin din ultima vreme, poate ai constatat cat de grea si delicata e intretinerea lor.

Daca vrei sa inchizi testoasa intr-un terariu, repet, este exclus! Daca tot vrei sa faci terariul acela, il poti face si pentru testoasele de apa, ca doar si ele au nevoie de spatiu verde si de plimbare din cand in cand.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de ane » 30 Iul 2011, 17:10

in ganiatul de pasare am vazut ca se dezvolta larve de muste si rame as putea sa le dau si dinacelea? :D
:turtle: + me = best friends :hug:
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 157
Membru din: 26 Iul 2011, 12:08
Localitate: Corabia, Olt

de Sheppard » 30 Iul 2011, 18:50

Cred ca gasesti rame si in locuri mai putin murdare; risti sa imbolnavesti testoasele daca le iei de acolo; mai bine le iei din pamant sau de la un magazin cu articole de pescuit. Cu viermii de muste nu ma pronunt. Nu stiu cat de buni sunt pentru testoase.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de ane » 30 Iul 2011, 19:16

multumesc pentru sfat!:wink:
:thumbsup:
:turtle: + me = best friends :hug:
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 157
Membru din: 26 Iul 2011, 12:08
Localitate: Corabia, Olt

de Sheppard » 20 Sep 2011, 16:47

Testoaselor acvatice ce pesti vii s-ar putea da drept hrana? Eu am auzit de Carasi si Guppy. Dar presupun ca ar merge cam orice peste de balta nu?
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

AnteriorUrmătorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator