Hrana testoaselor de apa si terestre

Discutii despre alimentatia testoaselor.

Moderator: Sheppard

de Sheppard » 24 Oct 2014, 11:08

Ziceam de provenienta ramelor si viermisorilor pentru ca stiu de la magazinele de pescari de la mine ca le aduc de obicei din locuri maloase pe rauri, iar in cazul meu, o astfel de locatie era aproape de oras si poluata cu tot felul de gunoaie. Mi-a recomandat vanzatorul sa nu le dau la testoase viermisori de acolo.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de SAILORMAN » 04 Noi 2014, 20:13

Da domnul Sheppard cred ca ai dreptate. Oricum nu le-am mai dat nici viermi?ori si nici rame , din motive personale. Îmi este dificil sa le dau asa ceva. In schimb sunt mul?umit ca m?nânc? cu pofta inima de vita , gammarus si pe?ti?orii albi . Nu le-am testat inca cu ?prot dar in curând am sa o fac si pe asta. Încerc sa nu exagerez cu mâncarea , mai ales ca in ultima vreme le-am luat : neoni, guppy si barbus care nu au avut nici o ?ans?. Ba chiar am sperat ca daca iau 2 sanitari m?ricei si f ageri (gyronocheilus) no sa le fac? nimic ca nu-i prinde. Bineîn?eles ca m-am în?elat. De o s?pt?mân? au si 2 melci pomaceea destul de m?ricei si vad ca nu sunt interesanti ca nici nu se ating de ei.
Pe viitor voi vedea ce va fii , deocamdat? vad ca e bine.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 15
Membru din: 21 Oct 2014, 21:00
Localitate: Constanta

Re: Hrana testoaselor de apa si terestre

de Lauren&Curly » 07 Mai 2015, 21:56

Salutare,

Ale mele broaste cu tample rosii in varsta de 9 ani, au mancat in copilaria lor gammarus, apoi timp de ceva ani, mai exact pana in toamna trecuta, peste alb de la pet-shop.
Din fericire, intr-o zi in care cumparasem niste baby-hering pentru prajit, m-am gandit ca as putea sa le fierb si lor unul sa vad cum reactioneaza la el, mai ales ca pestele alb nu prea il mai mancau (poate si din cauza ca se pregateau de hibernare, datorita temperaturilor scazute). Fiert, scos oasele in mare parte...devorat (inclusiv laptii sau icrele din interior).
Ulterior, am gasit in hypermarket inima de vita. Fiarta bine, taiata cubulete, am observat ca mananca doar daca nu le dau inainte pestele :))
De asemenea, din cand in cand le dau piept de pui fiert, plus un complex cu crustacei, moluste, larve, cereale, alge de la pet-shop (acest complex il mananca doar daca sunt infometate :)) ).
Pestele il mai variez, insa caut tot timpul sortimentele cu mai putine oase.
De legume si fructe nu se ating sub nicio forma si am incercat diverse din cele recomandate si pe forum, iar albus de ou fiert le dau foarte rar si foarte putin.
Eu consider ca primesc suficienti nutrienti, insa as avea totusi doua intrebari:
1. Referitor la vitamina B - Sa imi fac griji ca nu primesc suficienta? - si pestele si inima de vita, dupa ce le fierb, le tin in congelator deoarece o inima imi ajunge chiar si 2-3 saptamani pentru ele, iar cu pestele imi e teama sa nu se strice daca il tin la temperatura frigiderului, mai ales ca usa acestuia se deschide foarte des in timpul zilei
2. Am tot citit de persoane care dau broscutelor inima de vita, carne de pui crude sau peste nefiert - Nu exista riscul ca broscutele sa fie infestate cu Salmonella? - am o mare teama in legatura cu Salmonella, mai ales ca cel putin broastele cu tample rosii, o data ce se imbolnavesc, raman purtatoare pe viata, din ceea ce am citit. Cu mare drag le-as da si eu alimentele crude, pentru ca sunt sigura ca sunt muuult mai gustoase si mai hranitoare decat cele procesate termic, insa nici nu vreau sa risc sanatatea fetitelor mele :)
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 10
Membru din: 06 Mai 2015, 19:12

Re: Hrana testoaselor de apa si terestre

de Sheppard » 08 Mai 2015, 22:49

Alimentele nu se prepara niciodata termic pentru testoase. Se da totul crud.

Cu privire la Salmonella nu trebuie sa iti faci griji. Atata timp cat hrana e cumparata din locuri de incredere si nu e capturata din salbaticie din vreo balta dubioasa, e ok. Daca carnea de peste de la hypermarket sau carnea de vita din macelarie ar fi infectate cu Salmonella, ai afla in scurt timp de la mica epidemie declansata in cartier. Pentru chestii de genul avem control al alimentelor.

In concluzie, nu mai fierbe carnea si da-o cruda. Pestele se paote da si cu oase, ba chiar e recomandat, fiind sursa excelenta de calciu - se descurca ele cu bucatile. In natura nu le serveste nimeni file de peste.

Pestele dat intreg (sunt in Kaufland si Billa pungi cu sprot mic, la 400g, iar datorita dimensiunii mici nu mai trebuie taiat; astfel nu te mai murdaresti cand il servesti) este teoretic un aliment complet si asigura testoasei tot ce are nevoie.

Ocazional merita pus in apa calciu, magneziu (cum e Berocca efervescent) si variata mancarea cat mai mult posibil. Din cand in cand se poate da hrana vie (rame, melci acvatici sau normali daca mananca, greieri, diferite larve etc.). Hrana vie are cea mai ridicata valoare biologica pentru ele.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Hrana testoaselor de apa si terestre

de Lauren&Curly » 09 Mai 2015, 13:52

Super!!! Multumesc mult de raspuns. De acum incolo va fi munca mai putina pentru mine si mancare mai gustoasa pentru fete :D
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 10
Membru din: 06 Mai 2015, 19:12

Re: Hrana testoaselor de apa si terestre

de Sheppard » 06 Mai 2016, 11:34

Daca hraniti testoasele acvatice carnivore/omnivore cu o dieta alcatuita preponderent din peste sau moluste, crustacee, trebuie sa aveti in vedere posibilitatea unei carente de vitamina B1 (tiamina). Asta pentru ca anumite specii de peste, mai ales de prada, contin o enzima numita tiaminaza, care degradeaza tiamina. Alte specii de pesti, precum Guppie, contin in intestinul lor bacterii producatoare de tiaminaza. Carenta de tiamina va duce la boli neurodegenerative si tot felul de neuropatii, urmand decesul testoasei.

O lista cu pesti care contin tiaminaza gasiti aici: http://www.gartersnake.info/articles/20 ... minase.php

The following fish have been reported to contain thiaminase:

Alewife (Alosa pseudoharengus)
Anchovy, Broad-striped (Anchoa hepsetus)
Anchovy, Californian (Engraulis mordax)
Anchovy, Goldspotted Grenadier (Coilia dussumieri)
Barb, Olive (Puntius sarana)
Bass, White (Morone chrysops)
Bonefish (Albula vulpes)
Bowfin (Amia calva)
Bream (Abramis brama)
Buffalo, Bigmouth (Ictiobus cyprinellus)
Burbot (Lota lota)
Butterfish, American (Peprilus triacanthus)
Carp, Common (Cyprinus carpio)
Catfish, Black Bullhead (Amieurus melas)
Catfish, Brown Bullhead (Ameiurus nebulosus)
Catfish, Channel (Ictalurus punctatus)
Cod, Black (species undetermined)
Dolphinfish, Common (Coryphaena hippurus)
Flagtail, Hawaiian (Kuhlia sandvicensis)
Goatfish, Manybar (Parupeneus multifasciatus)
Goatfish, Red Sea (Mulloidichthys auriflamma)
Goatfish, Yellowstripe (Mulloidichthys samoensis)
Goldfish (Carassius auratus)
Herring, Atlantic (Clupea harrengus)
Jobfish, Crimson (Pristipomoides filamentosus)
Jobfish, Green (Aprion virescens)
Lamprey, Sea (Petromyzon marinus)
Loach, Weatherfish (Misgurnus)
Mackerel, Chub (Scomber japonicus)
Menhaden, Atlantic (Brevoortia tyrannus)
Menhaden, Gulf (Brevoortia patronus)
Milkfish (Chanos chanos)
Minnow, Fathead (“Rosy Red”) (Pimephales promelas)
Moray Eel, Southern Ocellated (Gymnothorax ocellatus)
Mullet, Flathead Mugil cephalus)
Parrot, Regal (Scarus dubius)
Queenfish, Doublespotted (Scomberoides lysan)
Sardine, Razorbelly (Harengula jaguana)
Sauger (Harengula jaguana)
Scad, Bigeye (Selar crumenophthalmus)
Sculpin, Fourhorn (Triglopsis quadricornis)
Shad, Gizzard (Dorosoma cepedianum)
Shiner, Emerald (Notropis atherinoides)
Shiner, Spottail (Notropis hudsonius)
Smelt, Rainbow (Osmerus mordax)
Snapper, Ruby (Etelis carbunculus)
Stoneroller, Central (Campostoma anomalum)
Sucker, White (Catostomus commersonii)
Swordfish (Xiphias gladius)
Threadfin, Sixfinger (Polydactylus sexfilis)
Trevally, Giant (Caranx ignobilis)
Tuna, Skipjack (Katsuwonus pelamis)
Tuna, Yellowfin (Neothunnus macropterus)
Whitefish, Lake (Coregonus clupeaformis)
Whitefish, Round (Prosopium cylindraceum)

A number of clams, mussels, shrimp and other aquatic invertebrates have also been reported to contain thiaminase.


The following fish have been reported safe — or at least, free from thiaminase:

Amberjack, Greater (Seriola dumerilii)
Ayu (Plecoglossus altivelis)
Barracuda, Great (Sphyraena barracuda)
Bass, Largemouth (Micropterus salmoides)
Bass, Northern Rock (Ambloplites rupestris)
Bass, Northern Smallmouth (Micropterus dolomieu)
Bloater (Coregonus hoyi)
Bluegill (Lepomis macrochirus)
Cisco / Lake Herring (Coregonus artedi)
Cod, Atlantic (Gadus morhua)
Crappie, Black (Pomoxis nigromaculatus)
Croaker, Atlantic (Micropogonias undulates)
Croaker, Spot (Leiostomus xanthurus)
Cunner (Tautogolabrus adspersus
Dogfish, Piked (Squalus acanthias)
Eel, American (Anguilla rostrata)
Eel, Common (Anguilla anguilla)
Flounder, Winter / Lemon Sole (Pseudopleuronectes americanus)
Flounder, Yellowtail (Limanda ferruginea)
Gar, Longnose (Lepisosteus osseus)
Glasseye (Heteropriacanthus cruentatus)
Haddock (Melanogrammus aeglefinus)
Hairtail, Largehead (Trichiurus lepturus)
Hake (Urophycis)
Hake, Silver (Merluccius bilinearis)
Halibut, Atlantic (Hippoglossus hippoglossus)
Kawakawa (Euthynnus affinis)
Kingfish, Southern (Menticirrhus americanus)
Lizardfish, Inshore (Synodus foetens)
Mackerel, Atlantic (Scomber scombrus)
Marlin, Atlantic Blue (Makaira nigricans)
Mullet (Mugil)
Perch, European (Perca fluviatilis)
Perch, Ocean / Redfish (Sebastes marinus)
Perch, Yellow (Perca flavescens)
Pike, Northern (Esox lucius)
Plaice, American (Hippoglossoides platessoides)
Plaice, European (Pleuronectes platessa)
Pollock / Saithe (Pollachius)
Pumpkinseed (Lepomis gibbosus)
Salmon, Atlantic (Salmo salar)
Salmon, Coho (Oncorhynchus kisutch)
Scad, Mackerel (Decapterus pinnulatus)
Scad, Yellowtail (Atule mate)
Scup / Southern Porgy (Stenotomus chrysops)
Sea Catfish, Hardhead (Ariopsis felis)
Seabass, Black (Centropristis striata)
Searobin (Prionotus)
Seatrout, Sand (Cynoscion arenarius)
Seatrout, Silver (Cynoscion nothus)
Skate (Raja)
Smelt, Pond (Hypomesus olidus)
Soldierfish, Blotcheye (Myripristis berndti)
Sole, Common/Black (Solea solea)
Sprat, European (Sprattus sprattus)
Surgeonfish, Eyestripe (Acanthurus dussumieri)
Tautog / Blackfish (Tautoga onitis)
Tilapia (various species)
Trout, Brown (Salmo trutta)
Trout, Lake (Salvelinus namaycush)
Trout, Rainbow (Oncorhynchus mykiss)
Trout, Sea (Salmo trutta)
Tusk (Brosme brosme)
Walleye (Sander vitreus)
Weakfish, Sand (Cynoscion arenarius)


Dupa cum vedeti, sprotul (Sprattus sprattus), oferit destul de des la testoase, ar fi lipsit de tiaminaza. Si eu il folosesc ca aliment principal si m-am simtit usurat cand am vazut informatia asta.

Daca se observa o carenta de tiamina sau se hraneste testoasa cu alimente care contin tiaminaza, trebuie suplimentata tiamina.

Surse de tiamina pentru testoase acvatice carnivore/omnivore: https://en.wikipedia.org/wiki/Thiamine# ... e_in_foods

- produse speciale pentru reptile cu astfel de suplimente sau hrana de pet-shop care are in compozitie tiamina/vit. B1
- ficat de vita sau pui
- galbenus de ou, care se poate amesteca printre alimente daca e fiert; la >100 grade Celsius insa se degradeaza tiamina, dar oricum un galbenus fiert nu ajunge la temperatura aia, doar la nivelul marii; daca e fiert in alte zone, mai inalte, va fierbe la temperaturi mai joase.

De asemenea, tratarea termica a alimentelor cu tiaminaza va degrada enzima, dar nu recomand hranirea testoaselor cu peste gatit.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Hrana testoaselor de apa si terestre

de Elenac » 14 Aug 2019, 19:11

Buna ziua, am doua testoase cu tâmple galbene, le am de vreo 2luni(au 6 ani, baietei) , la început le hraneam de 2 ori pe zi. Citind pe forum ca trebuie sa manance la 2 zile, le-am schimbat programul. Uneori le mai dau intre mese morcov, mar sau salata verde. Dar sunt foarte mancacioase. Mi-e teama ca sunt mereu flamande. La o masa mananca cam ca inainte, pestisori, inimi, etc dar fiind pauza intre mesele importante atat de mare sunt putin ingrijorata. Este ok?
 
Mesaje: 1
Membru din: 31 Iul 2019, 16:03

Re: Hrana testoaselor de apa si terestre

de Sheppard » 15 Aug 2019, 09:19

Ideea e sa le dai la o masa pana se satura. Si de preferat sa renunti la hrana uscata de pet-shop.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Hrana testoaselor de apa si terestre

de Paun Dan » 10 Ian 2021, 15:44

Salut! Sunt nou si desi am citit majoritatea forumurilor am ramas cu o nelamurire: ce cantitate de hrana trebuie administrata testoasei?
Mentionez ca am o testoasa River Coter de aproximativ 7 cm. Multumesc!
 
Mesaje: 1
Membru din: 10 Ian 2021, 15:35

Re: Hrana testoaselor de apa si terestre

de Sheppard » 10 Ian 2021, 21:05

Paun Dan scrie:Salut! Sunt nou si desi am citit majoritatea forumurilor am ramas cu o nelamurire: ce cantitate de hrana trebuie administrata testoasei?
Mentionez ca am o testoasa River Coter de aproximativ 7 cm. Multumesc!


Salutare si bine ai venit pe forum!

Testoasa ar trebui sa manance pana se satura. Stie singura cand nu ii mai trebuie. De obicei tot procesul de hranire dureaza in medie 15-30min. Daca o hranesti in alt recipient, dupa ce termina, o sa vezi ca se agita ca sa iasa afara de acolo.

Testoasele se hranesc o data la 2 zile, adica o zi hrana, o zi pauza. In primul an e recomandat sa se hraneasca zilnic.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Hrana testoaselor de apa si terestre

de SIMRI » 03 Feb 2021, 12:01

Buna,

Eu le-am dat broscutelor de Mississippi ( au pana intr-un an) bucatele mici de avocado si au fost foarte incantate. Credeti ca ar putea sa le faca rau? Am incercat sa le dau mar si morcov si nu au fost interesate, iar salata Romana au ciugulit un pic. In rest le dau mancare de la JBL pentru broscute baby, inima de vita liofilizata, bucatele mici de sprot congelat ( o data pe saptamana). Le dau sa manace de doua ori pe zi ( dimineta si seara).
Multumesc:)
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 18
Membru din: 14 Dec 2020, 20:49

Re: Hrana testoaselor de apa si terestre

de Sheppard » 03 Feb 2021, 12:17

In principiu trebuie evitate fructele, dar nu strica cateodata ca desert. Ideea e sa se ofere cam aceleasi lucruri cu care ar veni in contact in mediul lor natural. Avocado nu prea e pe lista. Ideal ar fi sa le oferi plante acvatice naturale sau plante care cresc la marginea apei.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Hrana testoaselor de apa si terestre

de SIMRI » 03 Feb 2021, 12:45

Am inteles. Multumesc mult:). Mai am o nelamurire. Broscutele ( mascul si femela) le am luat in decembrie de la Animax si nu stia nici vanzatoarea ce varsta au. Am presupus ca au in jur de 5, 6 luni. acum au carapacea cam de 5 cm. Nelamurirea este legata de cat sa le dau sa manance. Se pare ca dupa fiecare masa ele ar mai manca ceva:). Am tot citit si pe unele site-uri e scris ca sa le dai cat sa manance in 2-3 minute, sau o cantitate cat marimea capului lor :)... dar tot nu stiu daca le dau suficient sa manance. De exemplu sprot le dau la amndoua o bucatica de 2 cm taiata in bucatele mici si de multe ori nu o termina. Inima de vita le rup in bucatele mici doua cubulete de inima de vita. iar amestec din JBL Baby cat iau intre degete de 2 ori.
Pana acum o saptamana le puneam de mancare separat intr-o caserola ( cu apa din acvariua), pana am observat ca au inceput sa caste si sa inchida ochisorii si m-am speriat si nu le-am mai scos din acvariu. M-am gadndit ca poate era prea frig in caserola , desi nu le tineam mai mult de 5-10 min. Ce parere ai? Sa le scot in caserola incontinuare si poate sa le asej pe un scaun langa calorifer, ca sa le dau sa manance?

Multumesc frumos.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 18
Membru din: 14 Dec 2020, 20:49

Re: Hrana testoaselor de apa si terestre

de Sheppard » 04 Feb 2021, 02:02

La dimensiunile acela nu se poate determina sexul. Abia peste 2-3 ani apar semnele sexuale secundare. Ce specie sunt?

Poate nu ar strica un video cu comportamentul descris. Nu prea imi dau seama daca e vorba de ceva normal sau patologic.

Nu le limita hrana. Da-le de mancare pana se satura/masa. Lasa-le in pace sa manance macar 30min-1 ora. O sa iti dai seama in timp cam cata mancare mananca si cat e nevoie sa pui. Cateodata o sa manance mai mult, cateodata mai putin. Chesti asta cu hrana cat marimea capului e o idiotenie care nu are nici un fundament si nici macar nu stiu de unde naiba a aparut. Daca ai da hrana cat capul lor ca dimensiune, ar muri de foame. Nici macar nu bate cu ce fel de mancare dai. Nu e totuna sa dai acelasi volum de peste sau hrana uscata de pet-shop sau larve sau altceva. E absurd.

In recipientul separat in care le hranesti pune apa cam la aceeasi temperatura cu cea din acvaterariul lor. In timpul in care mananca nu are nimic ca se mai raceste putin si nu o sa fie probleme. Ideea e sa nu fie nici in camera unde mananca extrem de frig.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Hrana testoaselor de apa si terestre

de SIMRI » 04 Feb 2021, 18:46

Buna. Broscutele sunt Mississippi Map. Legat de sexul broscutelor, am observat ca una e mai micuta cu coada mai lunga si vanzatoarea de la pet a zis ca e masculul, iar cealalta e mai maricica si are coada mai mica si ea ar fi femela. Am tot incercat sa atasez poze si nu reusesc, chiar si din pagina de Facebook. Nu stiu cum sa atasez.
Multumesc mult pentru explicatii.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 18
Membru din: 14 Dec 2020, 20:49

AnteriorUrmătorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori