Testoase cu carapacea moale-Trionychidae (Softshell turtles)

• europeana (Emys orbicularis)
• carapace moale (Trionyx ferox)
• testoasa cu gatul lung (Chelodina longicollis)

Moderator: Sheppard

Testoase cu carapacea moale-Trionychidae (Softshell turtles)

de asdojef » 15 Mai 2008, 20:45

Salutari la toata lumea !
Sunt curios, are cineva, stie cineva mai multe despre familia aceasta a testoaselor ? M-ar interesa orice amanunt, as spune mai picant. Multumesc anticipat :)
 
Mesaje: 2
Membru din: 08 Mai 2008, 15:48
Localitate: Cluj Napoca

de Monoceros » 17 Mai 2008, 10:07

Foloseste functia <Cautare> uite ce gaseai in josul paginii, daca ai fi cautat... http://www.testoase.com/viewtopic.php?t=64
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de asdojef » 17 Mai 2008, 10:18

Multumesc mult. Citisem articolul/pagina/informatia . E greseala mea ca nu am anuntat. Am gasit si pe net diferite informatii, insa aveam nevoie de informatii mai ... directe, de la apartinatori. Multumesc oricum pentru raspuns.
Asa, ca un fel de concluzie-rezumat, as avea urmoatoarele intrebari legat de broastele cu carapace moale :

* am gasit si pe net, pe pagini de specialitate, dar am si constatat, ca le place sa se ascunda in nisip. se ingroapa pur si simplu in nisip. insa, m-am speriat de ceea ce citisem si de ce mai stiam , vis-a-vis de nisip, si de faptul ca poate ploca caile respiratorii, il pot manca etc.

* am gasit, ca sunt predominant acvatice. dar in acelasi timp am aflat ca le place si sa stea "la soare", pe uscat ...

* legat de coloana de apa . cica, e nevoie sa NU fie foarte inalta, astfel incat testoasa, ascunsa in nisip, sa poata sa-si lungeasca gatul si sa ajunga la suprafata.
 
Mesaje: 2
Membru din: 08 Mai 2008, 15:48
Localitate: Cluj Napoca


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator