Diferente subspecii Trachemys si Chrysemis

• europeana (Emys orbicularis)
• carapace moale (Trionyx ferox)
• testoasa cu gatul lung (Chelodina longicollis)

Moderator: Sheppard

Diferente subspecii Trachemys si Chrysemis

de Monoceros » 28 Feb 2008, 10:52

Avand in vedere ca importul de Trachemys scripta elegans este interzis prin lege (mai nou si la noi), iar in ultimul timp in petshop-uri au aparut diferite subspecii ale Trachemys, dar si Chrysemis... m-am gandit ca ar fii de folos cateva imagini din care se pot distinge diferentele dintre subspeciile Trachemys, respectiv Chrysemis.

Trachemys scripta elegans
Imagine


Trachemys scripta scripta
Imagine


Trachemys scripta trostii
Imagine


Chrysemis picta bellii
Imagine


Chrysemis picta picta
Imagine


Chrysemis picta marginata
Imagine


Chrysemis picta dorsalis
Imagine
Ultima oară modificat de Monoceros pe 12 Ian 2010, 14:40, modificat de 2 ori în total.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de ynna » 08 Apr 2008, 19:13

de ce este interzis importul de Trachemys scripta elegans?
new at this
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 37
Membru din: 20 Ian 2008, 22:54
Localitate: iasi

de alyenn666 » 08 Apr 2008, 20:21

pentru ca foarte mult "iubitori de animale "elibereaza testoase de florida in lacuri prin parcuri si in alte locuri atunci cand devin mai greu de intretinut...sau cand se plictisesc....asa s-a ajuns ca aceasta specie sa inlocuiasca pe cele autohtone.....trachemys este o specie care se adapteaza usor la aproape orice mediu...asa s-a ajuns sa fie declarata specie invaziva..rezultand interzicerea importului...
asta am citit pe net...daca am gresit ceva va rog sa ma corectati...
trachemis scripta scripta+trachemis scripta elegans
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 316
Membru din: 06 Noi 2007, 16:23
Localitate: Bucuresti

de ynna » 08 Apr 2008, 20:23

mersi de raspuns!
new at this
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 37
Membru din: 20 Ian 2008, 22:54
Localitate: iasi

de Monoceros » 08 Apr 2008, 21:49

alyenn666 scrie:pentru ca foarte mult "iubitori de animale "elibereaza testoase de florida in lacuri prin parcuri si in alte locuri atunci cand devin mai greu de intretinut...sau cand se plictisesc....asa s-a ajuns ca aceasta specie sa inlocuiasca pe cele autohtone.....trachemys este o specie care se adapteaza usor la aproape orice mediu...asa s-a ajuns sa fie declarata specie invaziva..rezultand interzicerea importului...
asta am citit pe net...daca am gresit ceva va rog sa ma corectati...

Scuze, dar trebuie sa te corectez... trachemys nu este "o specie care se adapteaza usor la aproape orice mediu"... daca s-ar adapta usor la orice mediu, nu ar mai murii atat de multe in captivitate, la iubitorii de testoase.
Trachemys este o specie omnivora si poate elimina testoasa autohtona (emys orbicularis - specie exclusiv carnivora), daca se epuizeaza sursa de hrana de natura animala din habitatul ei, iar la noi s-au inregistrat adaptari ale acestei specii (trachemys) in sudul si vestul tarii.
Despre acestea s-a tot vorbit.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de alyenn666 » 08 Apr 2008, 23:16

asta am vrut si eu sa spun...tot la hrana si la biotopul in pe care il dezechilibreaza ma refeream si eu da cred ca nu a iesit cum trebuia...merci de corectare
trachemis scripta scripta+trachemis scripta elegans
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 316
Membru din: 06 Noi 2007, 16:23
Localitate: Bucuresti

de roxana98 » 14 Noi 2009, 20:57

eu am o testoasa ca in prima imagine dar asa cum arata imi place cea din ultima imegine. :D
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 89
Membru din: 27 Oct 2009, 20:45


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator