pui de Chrysemys picta ( cred)- pls help!

• europeana (Emys orbicularis)
• carapace moale (Trionyx ferox)
• testoasa cu gatul lung (Chelodina longicollis)

Moderator: Sheppard

pui de Chrysemys picta ( cred)- pls help!

de alex » 03 Oct 2007, 14:52

salut! de cateva zile am primit in dar un puiut de broscuta. dupa imaginile de aici este Chrysemys picta . am rascolit si forumul si internetul dar n am gasit ( sau n am fost in stare se gasesc :) sfaturi referitoare la ingrijirea lor in captivitate. pana acum am tinut o in apa de 25 garde si am hranit o cu ficat de vita ( bio Lio) , viermisori, pui crud, strugiri si mere. ea ( sau el) na avut nimic de obiectat, pare ca se simte foarte bine. totusi mi e teama sa n o chinui pt. ca nu i asigur conditiile de care are nevoie. ar i minunat daca m ati putea ajuta cu sfaturi. Ivan ( asa am botezat o ) arata exact ca in imaginea de pe forum, aceeasi forma, aceeasi dungulita galbena in jurul carapacei. plastronasul ( buritca) este galben uni, are doar doua bulinute negre la gat. bulinute negre are si pe marginile interioare ale carapacei. ar fi minunat daca m ati putea ajuta, tare vreau s o tin sanatoasa si s o ingrijesc corespunzator. multumesc :)

ps. va rog sa ma scuzati daca s off- topic
 
Mesaje: 3
Membru din: 29 Sep 2007, 18:43
Localitate: Bucuresti

de Monoceros » 03 Oct 2007, 23:23

Daca esti sigur ca este o Chrysemys picta, poti sa ii oferi conditii similare unei testoase de Florida cu tample rosii (Trachemys Scripta elegance), iar daca nu esti sigur, mai bine ne atasezi niste imagini cu testoasa.
Incearca sa ii oferi o alimentatie cat mai variata!
Apropo, acel "bio Lio" nu este ficat de vita cum ii spui tu, ci inima de vita liofilizata.
Numai bine!
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori
cron