Am găsit o testoasa in apropierea parcului Vacaresti

• europeana (Emys orbicularis)
• carapace moale (Trionyx ferox)
• testoasa cu gatul lung (Chelodina longicollis)

Moderator: Sheppard

Am găsit o testoasa in apropierea parcului Vacaresti

de Alexbalex » 19 Iul 2016, 13:43

Bună ziua,

Avem sediul in apropierea parcului Vacaresti si am găsit o testoasa in curte. Ma gândesc ca a venit din parc dar nu pot fi sigura. Nu știu cu ce sa o hranesc. Sunt dispusa sa o adopt insa ma tem sa nu moara in captivitate. As vrea sa știu cui ma pot adresa pentru ajutor.

Mulțumesc
 
Mesaje: 2
Membru din: 19 Iul 2016, 13:33

Re: Am găsit o testoasa in apropierea parcului Vacaresti

de Alexbalex » 19 Iul 2016, 14:07

După o cautare pe google pare a fi t. hermanni sau t. Graeca. M-am hotărât sa ii ofer salata. Sper sa fie bine pentru moment. Am insa nevoie de ajutor pentru a decide ce e mai bine pe termen lung.
 
Mesaje: 2
Membru din: 19 Iul 2016, 13:33

Re: Am găsit o testoasa in apropierea parcului Vacaresti

de Sheppard » 19 Iul 2016, 19:33

Pare Testudo hermanni. A scapat de pe la cineva, locul ei e doar in Banat, pe la Portile de Fier. Fiind pe cale de disparitie, e specie protejata. Testoasele de uscat sunt extrem de sensibile si necesita experienta vasta.

Recomand sa discuti cu "vic" (Fabian Vanghele) de aici de pe forum. E experimentat cu ele si puteti discuta mai departe.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Am găsit o testoasa in apropierea parcului Vacaresti

de vic » 19 Iul 2016, 19:36

Buna!

Este o Testudo hermanni, probabil celebrul exemplar "de Vacaresti", pe care incerc sa-l prind de doi ani. Locul ei nu e acolo, evident. Trebuie sa vorbim- iti las un PM cu telefonul meu; suna-ma, te rog, sau lasa-mi numarul tau.

Numai bine!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 243
Membru din: 28 Mai 2009, 11:07
Localitate: Bucuresti


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator
cron