emys orbicularis va depune oua !

• europeana (Emys orbicularis)
• carapace moale (Trionyx ferox)
• testoasa cu gatul lung (Chelodina longicollis)

Moderator: Sheppard

emys orbicularis va depune oua !

de thorul » 28 Iun 2015, 20:13

Salut !
Sa incep mai intai cu istoria ... apoi vine si intrebarea :o
Am cumparat o Emys de la targ cu aproximativ o luna in urma de la niste conationali ! Nu stiu daca a fost crescuta in captivitate ori e recuperata de prin natura ! am adus-o acasa ... si am pus-o impreuna cu celelalte testoase in curte, unde au portiune de uscat (pamant amestecat cu nisip si un soi de minipiscina in care se balacesc ! s-a adaptat destul de repede si e foarte blanda, mananca foarte bine ( o data la doua zile 2-3 pestisori cruzi (sprot))! Azi am avut surpriza sa sape o groapa, probabil se pregateste sa isi depuna ouale (si acum mai munceste la ea ...cu picioarele din spate) !
Acum ... rog pe cineva ... sa imi spuna, daca depune oua ... e bine sa le las in pamantul unde a sapat ea ? sau sa le transfer intr-un soi de clocitoare ? Eu sunt tentat sa le las unde le depune si sa protejez locul cu un minitarculet sa nu fie strivite sau ...altceva ! (sunt constient ca daca nu a avut mascul ...pot sa le protejez degeaba, dar incercarea moarte nu are, iar copiii mei cred ca ar fi cei mai fericiti!)
Va multumesc si astept un raspuns !
 
Mesaje: 1
Membru din: 26 Ian 2015, 00:10

Re: emys orbicularis va depune oua !

de Colban Mihai-Codrin » 28 Iun 2015, 22:19

Emys orbicularis este o specie protejata iar detinerea ei constituie infractiune conform OUG 57/2007. Sunt sigur ca esti de buna credinta dar cel mai bine pentru animal si pentru specie ar fi sa o eliberezi intr-un habitat potrivit.
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Grupul Herpetologic Moldavica!
www.moldavica.ro
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 35
Membru din: 24 Mar 2012, 23:45
Localitate: Vatra Moldoviței, SV

Re: emys orbicularis va depune oua !

de Sheppard » 28 Iun 2015, 22:59

In functie de zona din care provii, te putem ajuta sa preluam testoasa si sa o eliberam in siguranta. E pacat ca nu a reusit sa depuna ouale in salbaticie, dar asta e. A fost capturata dupa sezonul de imperechere si a fost nevoita sa depuna la tine.

Cuibul protejeaza-l cu un tarc mic de plasa. Daca si dupa ce eclozeaza ouale si ies pui, putem sa ii preluam si pe aceia.

Info mai multe legate de legislatia Emys si despre specie gasesti aici: http://emys-ro.webs.com/legislatieeliberare.htm

Daca doresti o alta testoasa in locul ei, iti putem oferi din genul Trachemys. Daca vrei si ne spui ce sex au testoasele tale, incercam sa gasim sa facem o pereche. Astfel te poti bucura si de pui de la acestea. Dar Emys ar trebui sa ajunga inapoi in natura.


Asteptam detalii. Multumim anticipat!
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: emys orbicularis va depune oua !

de Sheppard » 09 Iul 2015, 01:33

Ai mai luat o decizie cu privire la Emys?
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori