URGENT!!!

• europeana (Emys orbicularis)
• carapace moale (Trionyx ferox)
• testoasa cu gatul lung (Chelodina longicollis)

Moderator: Sheppard

URGENT!!!

de Al3xin0 » 01 Aug 2013, 11:08

Ieri am primit un telefon de la un prieten daca il pot ajuta cu ceva si am acceptat imediat cand am auzit ca un Emys este implicat. Acest prieten al meu are o casa cu curte generoasa si un iaz foarte mare si frumos in ea si are un pui de Emys. El la cumparat din obor nestiind ca este o specie protejata prin lege si sa atasat de ea. Acum problema este ca el se muta la bloc si nu mai are cum sa aiba grija de broscuta si vroia sa ii dea drumul in parcul I.O.R. Si atunci am intervenit eu. Acum eu nu pot avea grija de ea ca si eu stau la bloc si m-am oferit sa o tin pana ii gasesc un camin potrivit. Croco (cum a fost numita de subsemnat) nu are nicio siptoma a vreunei boli. Eu sunt din BUCURESTI , SECTOR 3. pentru a ma contacta sunati la 0771208594 si 0314279345 sau pe e-mail: liviualexino@gmail.com.
Uitati si niste poze cu Croco:
Imagine

Uploaded with ImageShack.us
Imagine

Uploaded with ImageShack.us
EU NU O POT INGRIJI DIN CAUZA SITUATIEI ECONOMICE SI CA NU AM UNDE SO O TIN.
CONTACT:0771208594 si 0314279345 sau pe e-mail: liviualexino@gmail.com


ATENTIE! Aceasta nu este o vanzare, eu nu vreau nici un banut pe ea vreau doar sa aiba un camin bun.
2 testoase frumoase!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 66
Membru din: 23 Iun 2013, 16:20
Localitate: Deasupra ta , zburand cu viteza luminii!

de Gradinaru Alin » 01 Aug 2013, 14:56

Nu trebuie sa o dai la nimeni ca sa o tina in casa, un exemplar conteaza foarte mult pentru fauna!

Trebuie eliberata in natura, deoarece un exemplar poate aduce chiar cateva zeci in cativa ani, daca are conditii!

Cred ca va fi mai greu cu adaptarea, mai ales ca pana acum a stat in iaz, fiind obinuita sa primesca mancare, ii va fi cam greu sa o prinda singura.

Apeleaza la tibor.sos de aici pe site, si intreaba-l unde o poti elibera,el stie multe locuri bune, se cunoaste foarte bine cu reptilele :)

Daca va accepta dai-o lui, stie mult mai bine ce sa faca cu ea!
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de Gradinaru Alin » 01 Aug 2013, 14:57

Nu trebuie sa o dai la nimeni ca sa o tina in casa, un exemplar conteaza foarte mult pentru fauna!

Trebuie eliberata in natura, deoarece un exemplar poate aduce chiar cateva zeci in cativa ani, daca are conditii!

Cred ca va fi mai greu cu adaptarea, mai ales ca pana acum a stat in iaz, fiind obinuita sa primesca mancare, ii va fi cam greu sa o prinda singura.

Apeleaza la tibor.sos de aici pe site, si intreaba-l unde o poti elibera,el stie multe locuri bune, se cunoaste foarte bine cu reptilele :)

Daca va accepta dai-o lui, stie mult mai bine ce sa faca cu ea!

p.s : arata bine testoasa!
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de Al3xin0 » 01 Aug 2013, 16:53

Gradinaru Alin scrie:Nu trebuie sa o dai la nimeni ca sa o tina in casa, un exemplar conteaza foarte mult pentru fauna!

Trebuie eliberata in natura, deoarece un exemplar poate aduce chiar cateva zeci in cativa ani, daca are conditii!

Cred ca va fi mai greu cu adaptarea, mai ales ca pana acum a stat in iaz, fiind obinuita sa primesca mancare, ii va fi cam greu sa o prinda singura.

Apeleaza la tibor.sos de aici pe site, si intreaba-l unde o poti elibera,el stie multe locuri bune, se cunoaste foarte bine cu reptilele :)

Daca va accepta dai-o lui, stie mult mai bine ce sa faca cu ea!

Proprietarul ii dadea mai rar de mancare ca in iaz avea pesti si imi zicea ca aproape ia terminat pestii cand a secat iazul, deci adaptarea nu ar fi o problema daca stie sa vaneze.
2 testoase frumoase!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 66
Membru din: 23 Iun 2013, 16:20
Localitate: Deasupra ta , zburand cu viteza luminii!

de Al3xin0 » 02 Aug 2013, 07:38

Nu mai este nevoie :D. Se poate sterge.
2 testoase frumoase!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 66
Membru din: 23 Iun 2013, 16:20
Localitate: Deasupra ta , zburand cu viteza luminii!

de Gradinaru Alin » 02 Aug 2013, 13:45

Ce ai facut cu ea? Ai elibarat-o?
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de ela_crux » 04 Aug 2013, 09:32

Deci, Al3xin0, cum s-a rezolvat situatia? Eu cred ca o sa am drum pe curand la Comana/in zona si as fi putut sa o iau...
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 15 Iul 2012, 22:30

de Al3xin0 » 04 Aug 2013, 15:26

ela_crux scrie:Deci, Al3xin0, cum s-a rezolvat situatia? Eu cred ca o sa am drum pe curand la Comana/in zona si as fi putut sa o iau...

Tocmai in Comana a fost eliberata si Croco de catre un prieten de familie care avea drum pe acolo. Dar in orice caz mersi pentru ca te-ai oferit.
2 testoase frumoase!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 66
Membru din: 23 Iun 2013, 16:20
Localitate: Deasupra ta , zburand cu viteza luminii!


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori