Recunoastere de specii in Lacul Titan (IOR)

• europeana (Emys orbicularis)
• carapace moale (Trionyx ferox)
• testoasa cu gatul lung (Chelodina longicollis)

Moderator: Sheppard

de ela_crux » 03 Iul 2013, 18:23

Wow! Frumos! Dragele de ele! :)
Nu stiam de rampele de la Insula Pensionarilor, aparent mi-au scapat. :) Pui de Emys nu am vazut nici eu in IOR, insa am vazut unul in Parcul Romanescu din Craiova :) [unde erau o gramada de testoase, si Emys si TSx, si stateau relaxate la soare, fie pe mal, fie pe frunze de nufar]
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 15 Iul 2012, 22:30

de Al3xin0 » 03 Iul 2013, 18:57

Am mai vazut 2 la insula Italiana dar cum m-am apropiat de ele sau speriat si au disparut. Am stat 10 minute dupa ele dar nu s-au intors...
2 testoase frumoase!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 66
Membru din: 23 Iun 2013, 16:20
Localitate: Deasupra ta , zburand cu viteza luminii!

de Gradinaru Alin » 04 Iul 2013, 21:48

de ce nu incearca cineva de pe acest site, care locuieste in Bucuresti, sa prinda cateva emys si sa vorbeasca cu tibor.sos unde sa le elibereze intr-un loc mult mai bun? nu cred ca daca stai sa le pandesti si se ia vrun politist de tine , are ce sa iti zica atata timp cat ii prezinti cauza....acolo sunt prea multe pentru cat de populata este zona.... daca stiam de acea zona, ma duceam chiar eu (macar sa ma uit la ele), de cate ori am trecut prin capitala... dar din pacate nu prea cunosc Bucurestiul , in afara de zona din jurul Garii de Nord(nu stiu in ce sector se afla :mrgreen: )

trebuie multa rabdare si nervi de otel :P
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de ela_crux » 05 Iul 2013, 00:48

Daca Sheppard/Tibor Sos/alti testosi experimentati de pe forum cred ca ar fi de bun augur o astfel de initiativa, cred ca as putea incerca... insa este oarecum riscant:
- unii dintre paznicii din parc sunt vigilenti si cred ca mi-ar fi cel putin utila o legitimatie care sa ateste apartenenta la un grup/organizatie... altfel, asa, sunt un nimeni de pe strada, de ce m-ar crede cineva ca eu vreau sa fac bine? La fel de bine, maine vine unul care vrea sa vanda testoase in piata si spune SF-uri frumoase cu testoase eliberate in Rezervatia INEXISTENTA de Testoase de la Fantanele...
- pot da idei si altora, si nu neaparat la fel de cinstite si doritoare de bine ca ideea ta
Sa auzim si alte pareri! :)
Ca o paranteza, in Parcul Circului mai sunt iarasi testoase, cele mai multe sunt TSx evident, dar am vazut si Emys. Dintre TSx am remarcat un pui, cred ca este cel mai mic pe care l-am vazut pana acum, cam cat moneda de 50bani.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 15 Iul 2012, 22:30

de Sheppard » 05 Iul 2013, 00:54

Ceva de genul trebuie facut organizat, vorbit cu autoritatile de pe acolo, luate cat mai multe si transportate in aceeasi zi la comana sau mai stiu eu unde prin zona. Doar printr-o organizatie gen Milvus s-ar putea realiza asa ceva.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Al3xin0 » 05 Iul 2013, 16:36

Gradinaru Alin, ela_crux, Sheppard, As putea eu sa prind si sa le tin o zi doua acasa pana ma intalnesc cu cineva care stie lacuri adevarate, nu ca lacul I.O.R.
2 testoase frumoase!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 66
Membru din: 23 Iun 2013, 16:20
Localitate: Deasupra ta , zburand cu viteza luminii!

de Sheppard » 05 Iul 2013, 18:21

Eu zic sa mai astepti putin pana ne organizam, ca sa nu ai probleme. Ii voi propune si lui Tibor treaba asta sa vedem ce zice.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Al3xin0 » 05 Iul 2013, 19:01

Sheppard scrie:Eu zic sa mai astepti putin pana ne organizam, ca sa nu ai probleme. Ii voi propune si lui Tibor treaba asta sa vedem ce zice.

Ok! Sper sa avem succes! Astazi am vazut o Emys decedata :( in zona insulei Italiene.
2 testoase frumoase!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 66
Membru din: 23 Iun 2013, 16:20
Localitate: Deasupra ta , zburand cu viteza luminii!

de Al3xin0 » 05 Iul 2013, 22:23

Gradinaru Alin scrie:de ce nu incearca cineva de pe acest site, care locuieste in Bucuresti, sa prinda cateva emys si sa vorbeasca cu tibor.sos unde sa le elibereze intr-un loc mult mai bun? nu cred ca daca stai sa le pandesti si se ia vrun politist de tine , are ce sa iti zica atata timp cat ii prezinti cauza....acolo sunt prea multe pentru cat de populata este zona.... daca stiam de acea zona, ma duceam chiar eu (macar sa ma uit la ele), de cate ori am trecut prin capitala... dar din pacate nu prea cunosc Bucurestiul , in afara de zona din jurul Garii de Nord(nu stiu in ce sector se afla :mrgreen: )

trebuie multa rabdare si nervi de otel :P

Parcul I.O.R. se afla in sectorul 3 si este "impartit in doua parti de catre Str. Liviu Rebreanu.
2 testoase frumoase!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 66
Membru din: 23 Iun 2013, 16:20
Localitate: Deasupra ta , zburand cu viteza luminii!

de Logi » 06 Iul 2013, 00:20

Ador pur si simplu cand le vad pe pietre la soare cu capetele intinse la maxim !
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 185
Membru din: 30 Ian 2010, 20:32
Localitate: Ploiesti

de ela_crux » 06 Iul 2013, 10:50

Al3xin0, din pacate, am vazut si eu o Emys moarta :(
Sheppard, tine-ne la curent cu noutati de la Tibor. Cum am zis, eu ma bag in poveste, pot asigura transportul la Comana, insa numai de la sfarsitul lunii incolo.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 15 Iul 2012, 22:30

de Al3xin0 » 06 Iul 2013, 13:59

Eu am mai spus si o mai spun ca le pot lua si sa le tin o zi doua acasa pana ma intalnesc cu cineva de pe forum care stie unde sa le relocheze. Sper sa avem succes!
2 testoase frumoase!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 66
Membru din: 23 Iun 2013, 16:20
Localitate: Deasupra ta , zburand cu viteza luminii!

de Al3xin0 » 21 Iul 2013, 16:51

Din pacate am gasit asta...
Imagine

Uploaded with ImageShack.us
Cred ca va dati seama ca este o Emys moarta. Si cativa pasi mai in stanga un pui de pescarus.
Imagine

Uploaded with ImageShack.us
2 testoase frumoase!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 66
Membru din: 23 Iun 2013, 16:20
Localitate: Deasupra ta , zburand cu viteza luminii!

de Al3xin0 » 22 Iul 2013, 17:06

Imagine

Uploaded with ImageShack.us
Pui de Emys prins de mine in I.O.R.
Imagine

Uploaded with ImageShack.us
Imagine

Uploaded with ImageShack.us
Si bineinteles ca am eliberato in acelasi loc de unde am luat-o.
Si este ok sa aiba partea de jos a carapacei asa?
http://imageshack.us/photo/my-images/801/x339.jpg/
2 testoase frumoase!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 66
Membru din: 23 Iun 2013, 16:20
Localitate: Deasupra ta , zburand cu viteza luminii!

de Sheppard » 22 Iul 2013, 18:30

La ce te referi, la forma concava? Atunci da, e normal, fiind vorba de un mascul. Unde e zona?
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

AnteriorUrmătorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori