Recunoastere de specii in Lacul Titan (IOR)

• europeana (Emys orbicularis)
• carapace moale (Trionyx ferox)
• testoasa cu gatul lung (Chelodina longicollis)

Moderator: Sheppard

Recunoastere de specii in Lacul Titan (IOR)

de Al3xin0 » 28 Iun 2013, 17:36

Salutare testosilor :!: Azi am fost cu bicicleta si am profitat de aceasta ocazie ca sa mai vad ce testoase mai sunt in lac. Prima pe care am vazut-o si am reusit sa o prind a fost miraculos o Emys orbicularis dar nu am apucat sa ii fac poze ca ma zgariat rau de tot. apoi au urmat: 3 testoase cu tample rosii toate trei femele. Apoi un mascul imens cam de 30 cm lungime cu tample galbene.si mai multe care semanau cu specia Terrapene dar aveau carapacea mai turtita. Si acum pozele:
Imagine

Uploaded with ImageShack.us
Imagine

Uploaded with ImageShack.us
Imagine

Uploaded with ImageShack.us
Imagine

Uploaded with ImageShack.us
Cam astea sunt toate pozele.
Si in final am rupt si lantul la bicicleta... deci m-am intors la pas :(
2 testoase frumoase!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 66
Membru din: 23 Iun 2013, 16:20
Localitate: Deasupra ta , zburand cu viteza luminii!

de micutzu28 » 28 Iun 2013, 17:51

Faine :D emys e salbatica nu domesticita ca astealalte :D
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 28
Membru din: 30 Mai 2013, 19:06

de Al3xin0 » 28 Iun 2013, 18:04

micutzu28 scrie:Faine :D emys e salbatica nu domesticita ca astealalte :D

Ca bine zici:)) mia facut palmele praf!
2 testoase frumoase!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 66
Membru din: 23 Iun 2013, 16:20
Localitate: Deasupra ta , zburand cu viteza luminii!

de Sheppard » 28 Iun 2013, 18:28

Trist ca ai gasit si Emys intr-o zona urbana - e complet izolata acolo si faptul ca traieste alaturi de Trachemys nu ii prieste. Oricum, oamenii se descotorosesc de testoasele de acasa mai ales in astfel de lacuri - e cea mai comoda solutie. Jeguri!
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Al3xin0 » 28 Iun 2013, 18:51

Sheppard scrie:Trist ca ai gasit si Emys intr-o zona urbana - e complet izolata acolo si faptul ca traieste alaturi de Trachemys nu ii prieste. Oricum, oamenii se descotorosesc de testoasele de acasa mai ales in astfel de lacuri - e cea mai comoda solutie. Jeguri!

Lacul este si intr-o zona destul de mult populata si oamenii cand cumpara broscute nu se gandesc ca o sa creasca si nu o sa mai aiba loc in acele "baltoace" cu un palmier de plastic si le arunca in lac. De exemplu ieri era un om care elibera o pereche de testoase cu tample rosii.
2 testoase frumoase!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 66
Membru din: 23 Iun 2013, 16:20
Localitate: Deasupra ta , zburand cu viteza luminii!

de Sheppard » 28 Iun 2013, 19:02

Care sunt declarate din 2005 specie invaziva; daca am avea o garda de mediu competenta il saltau in momentul acela.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Al3xin0 » 28 Iun 2013, 19:04

Sheppard scrie:Care sunt declarate din 2005 specie invaziva; daca am avea o garda de mediu competenta il saltau in momentul acela.

Daca! Politia comunitara care era pe acolo se uitau la el cum le da drumul... da in fine nai ce face cu astia...
2 testoase frumoase!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 66
Membru din: 23 Iun 2013, 16:20
Localitate: Deasupra ta , zburand cu viteza luminii!

de Al3xin0 » 28 Iun 2013, 19:55

A! si am uitat sa mentionez de 6 pui de testoasa cu tample rosii. Si un mascul matur care ii facea curte unei femele (tot testoase cu tample rosii)
2 testoase frumoase!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 66
Membru din: 23 Iun 2013, 16:20
Localitate: Deasupra ta , zburand cu viteza luminii!

de ela_crux » 29 Iun 2013, 01:47

Mda... din pacate, lacul din parc nu e cel mai placut loc pentru testoase. Dupa cum ziceam in topicul "Pacienta noua", testoasele din acest lac nu prea au locuri pe unde sa iasa pe uscat. Cand am fost eu ultima data in parc, am vazut atat Emys cat si TSX, de dimensiuni variate. Din pacate am vazut si o Emys moarta :(
Cat despre eliberat testoasele in lac... well... oamenii le elibereaza acolo pentru ca au mai vazut si altele si considera ca e un loc propice pentru ele. Sau afla ulterior ca testoasele au nevoie sa hiberneze si nu le pot oferi conditiile necesare si aleg sa le lase in lac, considerand ca asa le fac un bine...
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 15 Iul 2012, 22:30

de Al3xin0 » 29 Iun 2013, 17:20

ela_crux scrie:Mda... din pacate, lacul din parc nu e cel mai placut loc pentru testoase. Dupa cum ziceam in topicul "Pacienta noua", testoasele din acest lac nu prea au locuri pe unde sa iasa pe uscat. Cand am fost eu ultima data in parc, am vazut atat Emys cat si TSX, de dimensiuni variate. Din pacate am vazut si o Emys moarta :(
Cat despre eliberat testoasele in lac... well... oamenii le elibereaza acolo pentru ca au mai vazut si altele si considera ca e un loc propice pentru ele. Sau afla ulterior ca testoasele au nevoie sa hiberneze si nu le pot oferi conditiile necesare si aleg sa le lase in lac, considerand ca asa le fac un bine...

In zona unde am gasit Emys este mult peste, deci hrana ar fi pentru toate testoasele si au si loc de iesit afara.
2 testoase frumoase!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 66
Membru din: 23 Iun 2013, 16:20
Localitate: Deasupra ta , zburand cu viteza luminii!

de ela_crux » 30 Iun 2013, 14:49

Da, are balta peste... dar ce ne facem cu cei care umbla cu minciogul pe mal si ademenesc testoasele si apoi le prind? Am vorbit cu doi copii care pandeau testoase si i-am intrebat ce fac cu ele. Au zis ca le iau acasa, le tin o vreme si apoi le aduc inapoi. Insa nu stu ce sa zic... ceva nu imi suna bine... Am incercat sa le explic sa avem grija de testoase, sa le lasam in natura, sunt pe cale de disparitie, in casa se caca mult si pot transmite diversi paraziti, bla bla... in prima faza au zis ca da, ca nu le mai prind de acum incolo, ca au inteles. Iar dupa 10 minute i-am gasit din nou pe malul lacului, pandind testoase...
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 15 Iul 2012, 22:30

de Al3xin0 » 30 Iun 2013, 16:05

ela_crux scrie:Da, are balta peste... dar ce ne facem cu cei care umbla cu minciogul pe mal si ademenesc testoasele si apoi le prind? Am vorbit cu doi copii care pandeau testoase si i-am intrebat ce fac cu ele. Au zis ca le iau acasa, le tin o vreme si apoi le aduc inapoi. Insa nu stu ce sa zic... ceva nu imi suna bine... Am incercat sa le explic sa avem grija de testoase, sa le lasam in natura, sunt pe cale de disparitie, in casa se caca mult si pot transmite diversi paraziti, bla bla... in prima faza au zis ca da, ca nu le mai prind de acum incolo, ca au inteles. Iar dupa 10 minute i-am gasit din nou pe malul lacului, pandind testoase...

Testoasele pe care le prindeau banuiesc ca erau cu tample rosii care sunt chiar prea multe in acest moment si se si inmultesc. Ce fac cu broscutele ? Se duc in Obor sau la petshop-uri si le vand.
2 testoase frumoase!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 66
Membru din: 23 Iun 2013, 16:20
Localitate: Deasupra ta , zburand cu viteza luminii!

de ela_crux » 30 Iun 2013, 19:54

Da... in cazul fericit prind TSx... dar la fel de bine pot fi si Emys.
Revenind la locurile de iesit pe uscat, ziceam in topicul "Pacienta noua" asa: "[cred ca exista doar 270m de mal accesibil testoaselor, nebetonat inca, din ~5054m total, este vorba de Insula Ratelor, cumva declarata zona protejata dar nu stiu de catre cine si care sunt conditiile si cele doua poduri care duc la Insula Mare si Insula Cainilor]". Iar zona podurilor cred ca isi are zilele numarate pana la betonare...
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 15 Iul 2012, 22:30

de Al3xin0 » 01 Iul 2013, 16:54

ela_crux scrie:Da... in cazul fericit prind TSx... dar la fel de bine pot fi si Emys.
Revenind la locurile de iesit pe uscat, ziceam in topicul "Pacienta noua" asa: "[cred ca exista doar 270m de mal accesibil testoaselor, nebetonat inca, din ~5054m total, este vorba de Insula Ratelor, cumva declarata zona protejata dar nu stiu de catre cine si care sunt conditiile si cele doua poduri care duc la Insula Mare si Insula Cainilor]". Iar zona podurilor cred ca isi are zilele numarate pana la betonare...

Insula Cainilor a devenit acum Insula Italiana si acolo am prins Emys-ul pe partea unde este mai putin stuf. Si ai uitat de Insula Pensionarilor unde pe malul betonat sunt puse rampe si se pot urca pe insula. Locuri au unde iesii sa stea la soare si sunt si copaci cu cregile in apa in unele locuri.
Emys-uri mai mici de 10 cm nu am vazut in lac.
2 testoase frumoase!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 66
Membru din: 23 Iun 2013, 16:20
Localitate: Deasupra ta , zburand cu viteza luminii!

de Al3xin0 » 03 Iul 2013, 16:44

4 Emysuri in acelasi loc! Ce tare!
Imagine

Uploaded with ImageShack.us
2 testoase frumoase!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 66
Membru din: 23 Iun 2013, 16:20
Localitate: Deasupra ta , zburand cu viteza luminii!

Următorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator