Ofer urgent spre eliberare sau donare Emys orbicularis .

• europeana (Emys orbicularis)
• carapace moale (Trionyx ferox)
• testoasa cu gatul lung (Chelodina longicollis)

Moderator: Sheppard

Ofer urgent spre eliberare sau donare Emys orbicularis .

de SDST » 21 Iul 2012, 17:15

Sunt din Brasov si Ofer urgent spre eliberare sau donare o femela Emys Orbicularis ( broasca de apa europeana ) ciuva care stie sa se ocupe de ea sau spre eliberare cineva care o poate transporta la un lac , iaz . Am gasit-o pe strada , nu pare a avea rani , e destul de vioaie dar eu nu pot avea grija de ea si nu vreau sa i dau drumu intr'un loc neprielnic . :!: :!: rog ajutor

Imagine
 
Mesaje: 2
Membru din: 21 Iul 2012, 14:05

de Sheppard » 21 Iul 2012, 17:57

Cred ca te pot ajuta eu in aceasta privinta - o pot prelua si Tibor Sos de aici de pe forum ma va ajuta sa o eliberez. uite aici niste filmulete cu cateva eliberari (mai trebuie eliberate de la mine 3 testoase zilele urmatoare): http://emys-ro.webs.com/apps/blog/

Cat timp o mai poti tine? Daca e foarte urgent, ai putea sa mi-o trimiti in Sibiu pe un microbuz (dau eu ceva soferului) intr-o cutie, sau daca nu, poate trec prin Brasov intr-o mica excursie.

Pe unde a fost gasita? Felicitari pentru salvare.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de SDST » 21 Iul 2012, 20:25

am gasit-o in Prejmer langa Brasov pe o strada unde cativa copii voiau sa o " studieze " pe interior , ceea ce nu am putut permite , nu stiam ce specie e apoi am citit pe net ca e cumva protejata de lege , de tinut o mai pot tine 2 - 3 zile sa zic asa , imi e sa nu moara , de mancat nu a vrut sa manance nimic am bagat-o la o balaceala ca era plina de praf si incerca frenetic sa "evadeze " ( inteleg ca era speriata si numa de apa nu i ardea ) acum sta ascunsa pe dupa perdea :)) , nu prea am incredere sa o trimit prin autobuz sau asa . Ceva sfaturi unde sa o pun sa o " depozitez" sa poata sta linistita pana cand e sa vi sau eventual sa fie alt membru mai aproape de brasov ?
 
Mesaje: 2
Membru din: 21 Iul 2012, 14:05

de Sheppard » 21 Iul 2012, 20:57

Cu microbuzul nu e mare problema, mai ales pe asa o distanta scurta - am mai plimbat asa testoase.

Oricum, temporar, o poti tine intr-o cutie de plastic mai mare cu apa (nu trebuie sa ii pui foarte multa - eventual cat sa ii treaca de carapace si sa poata manca in ea; are nevoie de apa sa inghita hrana) si niste bolovani sau ceva drept insula si loc uscat. Ii poti da de mancare carne de vita, pui cruda, peste (sprot), rame, hrana pentru testoase de la pet-shop sau conserve de la exo terra cu hrana pentru reptile.

O mai poti lasa la soare sa se incalzeasca, dar sa nu se supraincalzeasca apa (sa nu treaca de 30 de grade; ideal e sa ramana pe la 21-24 de grade).

In ultima instanta, daca nu doresti sa o trimiti ca sa nu mai fac eu drumul, voi veni personal dupa ea. Sau poate poti lua legatura direct cu Tibor (da-i un mesaj privat la tibor.sos) si poate te indruma spre o locatie sigura in apropiere.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori
cron