Testoasa mea

• europeana (Emys orbicularis)
• carapace moale (Trionyx ferox)
• testoasa cu gatul lung (Chelodina longicollis)

Moderator: Sheppard

Testoasa mea

de Bibi » 14 Ian 2012, 12:28

primavara trecuta miam cumparat doua scripta scripta si o insula din radacina leam amenajat acvariu si dupa doua sau trei luni am gasit una sub insula inecata...:(
Ce am facut poi am scoso de sub radacina am puso in curte la soare si iam facut respiratie gura la gura,apoi a scos apa si cand a miscat din picioare mia venit sa plang de fericirea apoi vreo saptamana a fost molestita dar si-a revenit:D
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 20
Membru din: 16 Aug 2011, 09:56
Localitate: Ploiesti

de Iubi Broscutze » 14 Ian 2012, 16:12

Brovo,ma bucur ca sunt uni crescatori de broscutze care fac totul pentru broscutele lor,chiar si respiratie gura la gura :!: :D :wink: :)K :)K :turtle:
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 22
Membru din: 07 Ian 2012, 14:01

de Sheppard » 14 Ian 2012, 20:23

Cunsoc problema. De-a lungul anilor am fost nevoit sa fac asta de cateva ori. Din fericire, de multe ori testoasele isi revin dupa cateva zile de repaus pe uscat, in casa.

Din experienta proprie si din literatura de specialitate va pot spune ca nu e tocmai neobisnuit sa se inece testoasele acvatice (desi poate indica o boala sau o alta problema - la mine se mai intampla si cand aveau femelele oua). Testoasele acvatice au pe limba papile specializate care extrag oxigenul din apa, deci pot sta sub apa foarte multe ore, zile chiar, fara sa moara.

Deci, daca gasiti testoasa sub apa, umflata (probabil de la apa absorbita), flasca si nu raspunde la stimuli, primul lucru pe care trebuie sa il faceti este sa o scoateti din apa.

Puneti-o undeva la soare - e important sa se incalzeasca, deoarece cel mai probabil i-a coborat temperatura corporala sub limita optima, in urma perioadei indelungate petrecute sub apa (apa are variatii destul de mari afara si in casa pe timul verii; iarna, maxima si minima sunt date de incalzitor si becuri, deci nu e asa pronuntata diferenta).

Apoi fiti atenti daca respira: puneti urechea si obrazul aproape de nari si fiti atenti la sunete de expir/inspir sau la senzatia lasata pe obraz de aerul expirat. Este semn foarte bun daca respira.

Eu personal am incercat diferite abordari, de la batut pe burta cu capul in jos pentru a ajuta evacuarea apei din caile respiratorii superioare, pana la respiratie gura-la-gura cum a facut Bibi. Ce am constat eu ca e mai eficient este sa o lasati in pace, pe o suprafata plana, eventual cu capul putin in jos si intr-o parte sa se poata scurge orice lichid care va iesi pe nas sau gura.

Din cand in cand este foarte bine sa ii suflati aer pe nas - ii veti stimula astfel respiratia.

Daca vedeti testoasa ca isi ridica apoi fortat capul si il extinde mult si auziti un suierat, vedeti ca inspira, e foarte bine. Va dura ore bune pana sa revina la normal cu respiratia.

De asemena, faptul ca urineaza este de asemenea un semn bun - elimina apa cu care a fost saturata.

Pana la sfarsitul zilei ar trebui sa se desumfle testoasa si sa devina mai alerta la stimuli. Nu ma speriati ca e cam molcoma - trebuie sa intelegeti ca e si ea in stare de soc si speriata. De aceea e bine sa o bagati intr-o cutie separata, in care sa aiba un vas cu o coloana de apa de 1-2cm pentru hidratare si in care sa manance, un bec pentru incalzit, sau soare (ATENTIE la supraincalzit!) si o carpa sau ceva sub care sa se ascunda si care sa fie un substrat moale.

Cand o bagati inapoi in apa mai adanca, daca nu inoata vioi, trebuie scoasa si tinuta inca o zi cel putin la "recuperare".

In saptamanile urmatoare fiti cu ochii pe ea pentru a vedea din timp eventualele complicatii, precum pneumonia.

Dupa acest eveniment neplacut insa trebuie sa va intrebati si de ce s-a intamplat. Cel mai des este fie vorba de o boala, fie de conformatia mediului. In cazul lui Bibi, cred ca testoasa a ramas blocata sub radacina. Obiecte sub care poata ramane blocata testoasa ar trebui inlaturate din acvaterariu sau blocat accesul sub ele/in ele etc. De asemenea, acces alunecos sau dificil pe insule, locuri de imbaiat, odihna etc. pot duce la inec prin efortul excesiv pe care testoasa il va depune sa ajunga la ele.
Bibi, recomand sa blochezi cumva accesul sub acea radacina, sau cel putin la spatiile inguste de sub ea.

Sincer, sper sa nu aveti parte niciodata de asa ceva - e stresant.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de jezz » 15 Ian 2012, 00:56

Am avut parte,la una dintre broscutele mele..o sap a durat sa-si revina 90% si acum cred ca a patit cv la creieras..e mult mai agitata,mai nepasatoare,dar traieste,asta e bine,initial, am crezut ca a murit, peste cateva ore a inceput sa miste putin gherutele si pana seara deja era mai activa,mai greu a fost sa manance,a refuzat tot, acum si-a revenit:D:D
Trachemys scripta scripta-Speedy
Trachemys scripta troosti-Willy
Graptemys pseudogeographica pseudogeographica-Oscar
Trachemys scripta elegans - Pikachu
Un nou locatar Mitzu(chinchilla)- 3 luni pe 20.6
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 146
Membru din: 14 Oct 2011, 11:52


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori