Dintr-un necaz in altul!

• europeana (Emys orbicularis)
• carapace moale (Trionyx ferox)
• testoasa cu gatul lung (Chelodina longicollis)

Moderator: Sheppard

Dintr-un necaz in altul!

de konter » 10 Sep 2011, 11:41

Eu nu sunt un iubitor de testoase,am accesat forumu doar pt ca 2 testoase au ajuns pe mana mea,atat.Trebuie sa stiu neaparat daca e cineva care sta sau vine de in galati sa ia un pui de emys se 15 cm.Eu l-as duce sa-l eliberez numai ca nu stiu unde.nu-l dau pe mana cuiva care ar dori sa-l tina!
In valea oltului l-as duce numa ca nu stiu unde-i turnu rosu pe harta unde a eliberat tibor 3 testoase!
konter
 

de ane » 10 Sep 2011, 11:52

l-ai putea elibera in apropierea Deltei Dunarii, avand in vedere ca acolo este o populatie destul de mare. daca gresesc il rog pe Tibor sa ma corecteze.
:turtle: + me = best friends :hug:
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 157
Membru din: 26 Iul 2011, 12:08
Localitate: Corabia, Olt

de Sheppard » 10 Sep 2011, 13:49

Cel mai bine discuta aspectele astea cu Tibor; da-i un mesaj privat si te va indruma ce sa faci cu testoasa; el cunoaste locatii bune. Sa ne tii la curent.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de konter » 10 Sep 2011, 18:28

Numai in delta sa nu le duci,au o viata chinuita,vai de mama lor!De ce sa risc sa fie feliate de vapoare,sa inghita tot felul de lucruri,omorate,batjocorite
Cand am fost turistii aruncau cojile de seminte in apa,am pescuit in loc de pesti gunoaie!Unde trebuiau sa se reproduca pasarile veneau tot felul de barci care faceau valuri de juma de metru si din apa direct in stuf le catapulta.In 3 canale am vazut 20 de plase abandonate in papura,unde trebuiau sa fie testoase.turistii luau toti cate un nufar(protejat de lege)si cand nesimtire-ai mare de ce sa iei numa 1 cand in familie is 3?Pune-l pe barcagiu sa se duca sa goneasca pasarile sa iei tu nuferi.Am vazut 3 cormorani morti si nu ma mir,caci la cate plase erau acolo nu cred ca pescarii is in toane bune cu pasarile.
konter
 

de ingerella-miha » 10 Sep 2011, 19:14

Politia doarme? :offf
Vreau si eu broscuta meaImagine
Incearca nu sa fii un succes, ci sa fii o valoare.
(Albert Enstein)
http://www.vergari.info/varie_no_tartarughe
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 99
Membru din: 24 Aug 2011, 18:13
Localitate: Bacau

de ThrustMaster » 10 Sep 2011, 19:22

politia nu e responsabila daca nu sunt chemati...cei responsabili cu zona aceea,sefii trebuie sa puna personal care sa pazeasca tot timpul si amenzi usturatoare pt turistii care isi bat joc de natura...isi bat joc de un loc unic din frumoasa noastra tara...
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 31
Membru din: 09 Sep 2011, 19:13
Localitate: Cluj

de Sheppard » 10 Sep 2011, 19:49

Stai linistit ca si politia daca e chemata fie nu vine pt asa ceva, fie vine de forma si tot nu face nimic, iar in cateva cazuri rare dupa multe insistente vine si face ceva. O spun din proprie experienta.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de ingerella-miha » 11 Sep 2011, 07:45

Tot noi o sa avem de suferit pe viitor, adica copiii si nepotii nostri. Si animalutele sufera. Dar degeaba vorbim noi aici, sper ca o sa putem sa schimbam lucrurile astea cat mai repede.
Din cate stiam eu Delta Dunarii e rezervatie naturala si flora si fauna sunt protejate de lege. Din fericire am vazut ca o data sau de doua ori pe an se duc niste copii sa faca curatenie. Tot e mai bun decat nimic.
Vreau si eu broscuta meaImagine
Incearca nu sa fii un succes, ci sa fii o valoare.
(Albert Enstein)
http://www.vergari.info/varie_no_tartarughe
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 99
Membru din: 24 Aug 2011, 18:13
Localitate: Bacau

de konter » 20 Sep 2011, 20:55

apropo de pui,e la mn acum
konter
 

de Sheppard » 20 Sep 2011, 21:31

Ai mai vorbit cu Tibor? Te-a indrumat spre o locatie buna? Ar cam trebui eliberat de pe acuma, ca altfel vine iarna. Poate si acuma e tarziu. Nu stiu, va trebui sa iti spuna Tibor (el e expertul). Daca nu, va trebui sa il treci de iarna pana prin Aprilie, cand se va putea elibera.

Poti pune niste poze sa vad cam ce dimensiuni are si cum arata? Multumesc anticipat.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de konter » 21 Sep 2011, 20:07

L-am contactat pe tibor si inca discutam,poze voi pune mai multe.Oricum mai de folos ar fi o adresa de medic veterinar din galati pentru a face un control.
Il tin cu niste pui de trachemys acum si se inteleg f bn.Zic ca e cam aiurit si imi e frica ca moare in natura.De ce?Pt ca nu isi retrage coda bn in carapace,e foarte sperios.mai zic si alta data.
konter
 

de Sheppard » 21 Sep 2011, 21:06

De Galati nu stiu medic veterinar. Oricum, daca e vioi si mananca e ok. Ai zis mai sus ca are 15cm - la dimensiunea asta nu o sa aiba treaba in natura daca nu il pescuieste vreun bou (a nu se interpreta insulta ca jignire la adresa boului, care e animal perfect adaptat la conditiile lui; e doar o denigrare a omului limitat). Ideea e sa iti spuna Tibor de o locatie buna, ca stie locuri unde sunt populatii de testoase (ar trebui sa ajunga printre semenii lui) si unde va fi in siguranta; bine ca ai luat legatura cu el.

E normal acuma sa fie sperios (e chiar semn bun; cu cat se obisnuieste mai putin cu oamenii cu atat mai bine) si daca nu isi retrage bine coada, probabil e din cauza varstei sau a faptului ca e mascul si are coada mai lunga, desi cred ca si-o va retrage complet daca va fi speriat suficient cat sa se simta foarte amenintat; testoasele se pot ghemui al naibii de mult si bine in carapace cand sunt speriate de moarte.

Astept cu nerabdare poze.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de konter » 22 Sep 2011, 10:34

Pozele le pun maine sau sambata.Mai am o intrebare :?: .oare are limba franjuri ca am vazut ca nu deschide gura.sau nu vrea ea caci mananca.
konter
 

de Sheppard » 22 Sep 2011, 11:29

In afara de cazurile in care casca sau mananca (si in cazul testoaselor de uscat, a masculului, se imperecheaza), nu am vazut sa deschida gura testoasele.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Următorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator