Unde pot elibera in natura 2 testoase Emys Orbicularis?

• europeana (Emys orbicularis)
• carapace moale (Trionyx ferox)
• testoasa cu gatul lung (Chelodina longicollis)

Moderator: Sheppard

Unde pot elibera in natura 2 testoase Emys Orbicularis?

de adrianab » 21 Iun 2011, 14:20

Acum 3 saptamani am primit 2 testoase adulte Emys Orbicularis, cumparate din piata de la un nenea care habar nu avea nimic despre ele, nici macar ce specie sunt sau ce mananca. As dori sa le eliberez inapoi in natura, dar nu stiu unde ar fi o locatie potrivita pentru ele. Din cate am citit pe internet pe site-ul dedicat lor, o populatie de testoase trebuie sa aiba minim 50 exemplare pentru a supravietui pe termen lung. In aceste conditii, as vrea sa ma asigur ca testoasele mele vor ajunge intr-o locatie potrivita, unde sa fie in siguranta si sa existe si alte surate de-ale lor.

Stie cineva unde le-as putea duce? Preferabil cat mai aproape de Bucuresti. Multumesc!
 
Mesaje: 1
Membru din: 18 Iun 2011, 10:14

de Sheppard » 21 Iun 2011, 16:40

Ia legatura cu utilizatorul vic, daca nu iti raspunde aici. Te va indruma spre o locatie buna pe langa Bucuresti.

Foarte bine ca vrei sa le redai naturii. Felicitari!
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de GaOace » 22 Iun 2011, 07:25

Pai raspunsul e in intrebare... :)
Incearca sa afli din ce zona provin testoasele, am impresia ca e foarte important pentru ele sa se intoarca in balta lor. Populatii atat de mari de emys... mai rar. (In plus, de ce ai vrea sa aduci boli noi suratelor?)
Si daca le-ai luat de la un "nene atotnestiutor'... incearca sa dai cu ele o fuga pana la veterinar caci ai sanse sa fi fost prinse cu undita si... le-ar prinde bine un control (limba facuta franjuri + trase de gat pana la mal=:ambulance:)
Cel mai "fain" este ca a vazut omul ca se poate face vanzare si acum stie ce sa faca daca vede una in natura...
offtopic...
Cand eram mic, a vrut bunicul meu sa ma duca la o balta sa vad testoase, dar cand a aflat ca vreau sa iau una acasa s-a razgandit. Mi-a luat cinci sau sase ani sa aflu unde era balta, timp in care am invatat si eu sa le admir in locul in care se simt cel mai bine.
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 34
Membru din: 30 Mai 2011, 12:03
Localitate: Bucuresti

de vic » 22 Iun 2011, 09:32

Buna, Adriana!

Sugestii: Cernica- faci o plimbare la manastire, si ai lac peste tot; Snagov; Comana. In nici un caz in vreun lac de parc in oras, gen IOR, Circului, Tineretului, Gradina Botanica.

Gaoace are dreptate in toate cele 3 puncte enumerate, dar:

- nu se cunosc boli devastatoare prin populatiile noastre de Emys, cu tot Trachemysul adus si eliberat, cu atat mai mult cu cat Emys intra in contact cu ele deseori; alta e daca ne referim la testoasele de uscat!
Din doua rele, pe cel mai mic- 2 picaturi de gene usor diferite intr-un pahar care ar reprezenta populatia in care vor ajunge... chiar daca ar fi doua varietati de orbicularis la noi, exista atatea forme ciudate (de tranzitie?) intre ele, incat nu vad sa faci tu o catastrofa si sa dai peste cap recenta cartografiere a genomului fiecarei populatii romanesti de Emys, pe care abia au terminat-o savantii din Burkina Fasso, intr-un studiu sponsorizat de Marina Mongola in colaborare cu echipa de cercetatori sauditi Arctic Research Team, de pe spargatorul de gheata Al Akrab :lol:...

- veterinarul nu are ce sa le faca, daca au rani- eventual antibiotice, dar vindecarea ranilor, vara, este foarte usoara la ele;

- "nenea" din piata chiar a fost incurajat de cumparatura ta, facuta cu buna-credinta... astfel de indivizi trebuie luati tare, nu sa le confirmi ca merge sa vanda si testoase in piata- a propos, cat ai dat pe ele? Eu l-am vazut pe unul cu sticleti in piata, si i-am spus ca e ilegal ce face- a lasat ochii jos , aproband... asa ca i-am dat mosului 30RON pe 15 pasari (era vai steaua lui...) si i-am spus sa nu il mai vad cu asa ceva la vanzare, fiindca voi suna un inspector de mediu si nu va mai primi 30 RON, ci va da mai multi... Cand l-am intrebat cat timp i-a luat sa se deplaseze, sa puna clei, si sa astepte, mi-a spus ca doua zile; plus cat il costa intretinerea pasarilor pana le vinde- si dca le va vinde!- i-am demonstrat ca nu merita osteneala, si in plus e pacat de animale si e si ILEGAL=>
=> timp+ hrana+ spatiu+ posibil sa nu vanda+ posibil amenda >>> valoare totala a pasarilor vandute. Parea sa fi inteles... sper... desi omul prost e si pagubos.
Daca il mai vezi cu testoase, spune-i ca pe cele pe care le-a mai adus le vei lua gratis de data asta, iar daca mai vine, vei fi nevoita sa anunti politia. Desigur, intr-o maniera mai diplomatica- poti mentiona si rationamentu de mai sus, adaptat la cazul lui- dar asta sa fie ideea.

Daca nu ai drum in curand pe la acele locatii, ti le pot prelua eu, fiindca am in plan un drum la Comana in maxim o luna.

Numai bine!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 243
Membru din: 28 Mai 2009, 11:07
Localitate: Bucuresti

de takawachinchila » 23 Iun 2011, 09:12

Am avut ocazia weekend-ul trecut sa eliberez un pui mic de Emys intr-un lac. E un sentiment deosebit. Un prieten o gasise pe plaja ratacita, probabil niste binevoitori nestiutori au dus-o spre mare, ca deh, acolo e apa mai multa. Stateam pe marginea lacului cu testoasa in mana, toti ne-am luat la revedere de la ea, apoi mie mi-a revenit onoarea sa ii fac lansarea la apa. S-a aruncat micuta spre fundul lacului, pedaland repede.
Poate vrei sa te arunc la testoase!
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 326
Membru din: 28 Oct 2008, 17:43
Localitate: Bucuresti

de vic » 23 Iun 2011, 09:57

Intr-adevar e un sentiment deosebit, mai ales daca eliberarea se face dupa o perioada in care ai avut animalul in grija si te-ai atasat de el!
Am ratat anul trecut ocazia de a elibera personal 4 Emys, dar le-am spus prietenilor care au fost la Comana sa le elibereze sa-mi dea telefon cand le lanseaza la apa- mi-au comentat reactiile testoaselor, ca la meci :lol: ! In 3-4 minute toate disparusera sub apa, mai timid, mai grabit, dupa firea fiecareia.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 243
Membru din: 28 Mai 2009, 11:07
Localitate: Bucuresti


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator