Comportament ciudat ...

• europeana (Emys orbicularis)
• carapace moale (Trionyx ferox)
• testoasa cu gatul lung (Chelodina longicollis)

Moderator: Sheppard

Comportament ciudat ...

de Zozy and BuBu » 12 Iul 2010, 13:41

Buna!
Am o testoasa de 10 luni Graptemys Pseudogeographica (Zozy)... In urma cu doua zile am venit la bunici in vacanta... Am luat si testoasele cu mine... De cand am venit, Zozy se comporta altfel decat se comporta acasa :? Vreau sa zic, acasa era foarte activa si obraznica, iar aici sta ascunsa sub plaja si se sperie de mine fara sa fac nimic. Adica ma apropriu de acvariu si incepe sa inoate disperata prin acvariu :| Azi, am vrut sa le scot afara la soare. Le-am pus in cutia in care le-am transportat de acasa pana la bunici. Cealalta testoasa (Bubu) vroia sa iasa afara si i-am dat drumul sa se plimbe prin iarba, dar Zozy s-a ascuns in cutie in carpa si cand am vrut sa o iau sa o scot si pe ea la plimbare, ea era cu capul bagat de tot in carapace si cand am pus mana pe ea si l-a scos. Le-am dus inapoi in acvariu, le-am hranit, si mananca bine Zozy... :? Am mai observat la ea si cand era in cutie si in acvariu ca vrea sa sape cu labutele din fata ;_ Acum cateva minute facea asa si am scos-o din acvariu, am pus-o in carpa si am luat-o cu mine :? Pana mai devreme a dormit in carpa, ceea ce e minune pt. ea si ca a stat atata timp fara sa se miste :yikes: Acum s-a trezit dar sta cu capul bagat in carapace de numai ochii i se vad :| . Nu cred ca e bolnava, pt. ca mananca... Poate ii e frig? Apa are 24 de grade. Acasa avea 26-27 de grade... :?
Va rog frumos, daca ati mai patit asa ceva, dati-mi niste sfaturi... sau ceva... ca nu stiu ce e cu ea :cry:
Multumesc!...
Graptemys Pseudogeographica Pseudogeographica - ZoZy (2 ani)
Trachemys Scripta Elegans - BuBu (2 ani)
Trachemys Scripta Elegans - Callie (2 ani)
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 49
Membru din: 05 Mar 2010, 22:07
Localitate: Alba Iulia

de alin » 27 Iul 2010, 15:34

Nu cred ca e vreo problema...
Faptul ca ai dus-o la bunicii tai in vacanta gandeste-te ca pt. ele e un mediu nou si trebuie sa se acomodeze... acuma apa la 24 de grade e la limita si temperatura din casa de 26-27 de grade e buna...
Sfatul meu e sa stai linistit(a)
Come to the dark side... We have COOKIES Imagine

Testoase: 2 masculi RES (din 24.oct.2007); Acvarii: 115x45x45; Filtre: Tetratec EX700; Lumina: ReptiGlo 10.0 compact + bec 60w; Incalzitor: Sera RH 300 W
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 467
Membru din: 06 Apr 2008, 17:10

Re: Comportament ciudat ...

de delta » 29 Iul 2010, 09:26

Zozy and BuBu scrie:Graptemys Pseudogeographica Pseudogeographica - ZoZy (10 luni)
Trachemys Scripta Elegans - BuBu (5 luni)
off-topic

Scrie-?i în semn?tur?:
Graptemys pseudogeographica pseudogeographica - ZoZy (10 luni)
Trachemys scripta elegans - BuBu (5 luni)


Ar fi ceva mai corect a?a...
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 18
Membru din: 18 Mar 2009, 09:48


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori