Specii de broaste testoase de apa si de uscat

• europeana (Emys orbicularis)
• carapace moale (Trionyx ferox)
• testoasa cu gatul lung (Chelodina longicollis)

Moderator: Sheppard

de Pandy » 25 Dec 2010, 13:07

Sa incerci sa o inveti treptat cu adancimea apei. Adica, astazi coloana de apa are 20 cm, peste 5 zile are 25, peste alte 5 zile are 30 etc. Un exemplu :)
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de Phantom » 21 Feb 2013, 20:12

Mi-am cump?rat ?i eu de curând o ?estoas?. Am aflat c? e un el. Pute?i s?-mi spune?i ce specie este ?i mai multe... :D



Imagine


Imagine

Imagine

Imagine

Deocamdat? o ?in într-un lighean pân? vine terariul. Trebuie s? vin? mâine. Îi schimb apa o dat? la dou? zile ?i am cump?rat un înc?lzitor cu termostat pentru pe?ti, piatra aia e prea scump?, ?i l-am setat la 26 de grade. Îi dau mâncare special? de la pet shop, ceva cu proteine. Mai am ceva. Am citit pe net c? trebuie s?-i cump?r ?i calciu pentru carapace. Are ceva dac? nu-i cump?r lamp??
Ultima oară modificat de Phantom pe 21 Feb 2013, 20:41, modificat 1 dată în total.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 10
Membru din: 21 Feb 2013, 09:42

de Adi » 21 Feb 2013, 20:24

Pai,pune o poza din profil si eventual una cu acvariu/acvaterariul in care o ti ca sa iti putem da cateva sfaturi
Succes
O testoasa de 50 de bani:))
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 131
Membru din: 26 Ian 2013, 20:52
Localitate: Craiova

de Phantom » 21 Feb 2013, 20:49

Gata.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 10
Membru din: 21 Feb 2013, 09:42

de Sheppard » 21 Feb 2013, 20:53

Posibil Trachemys scripta scripta - testoasa cu tample galbene (nu vad prea bine; ar trebui o poza mai clara din profil cu capul, dar cred ca asta este). Sexul nu se poate determina, doar dupa vreo 2 ani cand apar semnele sexuale secundare.

Becul/neonul Reptiglo 5.0 este OBLIGATORIU. Are nevoie de emisia de raze UV-B, UV-A si lumina in general oferita de acel bec special in proportii ideale pentru testoase pentru a imita efectele expunerii la soare: piele sanatoasa, sinteza de vitamina D3, digestie buna, dezvoltare armonioasa a carapacei.
Pe langa asta, tot indreptat spre insula, are nevoie de un bec normal de vreo 100W sau un bec special cu infra-rosii pentru caldura.

De asemenea e nevoie de filtru - apa schimbata prea des duce la probleme de sanatate, mai ales ca apa de la robinet contine clor destul de mult.

Citeste si asta pentru inceput: http://www.testoase.com/intrebari-frecvente.php

Asteptam si poze cu instalatia. De asemenea, pe forum vei gasi o gramada de idei de amenajare, informatii despre plante, accesorii, recipiente ce se pot utiliza (eu personal urasc acvariile).

Sa o treci si pe carne cruda de vita, peste crud (sprot), rame, carne de pui (NICIODATA de porc), viermisori tubifex, gammarus viu, creveti cruzi congelati sau de balta etc. - e topic si cu alimentatia. Hrana de la pet shop uscata are o valoare biologica inferioara si e bine sa fie cat mai diversificat meniul - vezi si ce ii place.

Deci rabdare multa, lectura usoara.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Phantom » 21 Feb 2013, 21:35

Cam scump.... Deja am dat 150 cu totul.... Folosesc ap? de fântân?. Si cred ca e prea mic? pentru viermi sau ce-ai zis tu acolo... e doar un pui. Veterinarul mi-a zis ca e b?iat. Trebuie sa tii cont de faptul ca te gandesti la propriul buget... Nu vreau sa-l transform in superman... totusi...
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 10
Membru din: 21 Feb 2013, 09:42

de bstafie » 21 Feb 2013, 21:55

Pai scump, dar daca ai vrut testoasa era de datoria ta(cum e de datoria oricui care isi ia un animal pentru a-l creste in captivitate) sa te interesezi de acel lucru. Pentru rezultate mai bune, si mult mai ieftine poti face destul de multe lucruri home made sau DIY (becul repti - glo , si cel pentru incalzit nu fac parte din aceasta categorie). Pentru un consum mai redus personal folosesc un bec de incalzit micut de lampa(modelul e ceva de genul asta http://www.google.ro/imgres?hl=en&clien ... =121&ty=69 . E un bec cu 2 pini ce intra in anumite tipuri de lampi si e destul de ieftin , iar consumul e un 12 W. Smecheria e ca-l tin destul de aproape de insula, dar nu indeajuns incat sa il poata atinge. Nu cred in neaparata nevoie a unui bec de 100W , sau chiar a unui heat-glo(bec de incalzit pentru terarii), ci in nevoie unei surse de incalzire , si un pic de imaginatie.
Legat de meniu ti-a spus si sheppard ; cat mai diversificat, cu atat mai bine pentru broscuta. Tu nu poti sa traiesti doar cu preparate uscate, si sa mai fii si sanatos asa-i?
De asemeni , foarte mare importanta o are existenta unei zone complet uscata(aici intervin si cele 2 tipuri de becuri..aici va iesi broscuta sa faca 'bai de soare' si sa se relaxeze).
Referitor la apa pe care o folosesti, e foarte ok doar ca trebuie sa fii foarte atent ca apa sa nu contina impuritati. Filtrarea apei te va ajuta ceva ceva, dar e bine sa casti un ochi si tu.
De asemeni , asa cum ziceam , este necesar un filtru bun, care sa contina o filtrare mecanica(bureti/carbune activ) cat si una biologica(bio-balls/inele de ceramica/etc).
Preferabil existenta unor plante de acvariu(cele care cresc usor si sunt nepretentioase , eventual cu o crestere/inmultire rapida) poate fi un plan pe viitor. Asteptam poze, si sa-ti traiasca.
Ultima oară modificat de bstafie pe 21 Feb 2013, 22:03, modificat de 2 ori în total.
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 153
Membru din: 19 Dec 2012, 13:40
Localitate: Galati

de Phantom » 21 Feb 2013, 21:58

Nu aveam de unde stii... A fost mai mult dorinta prietenei sa-si ia... Mersi pentru sfaturi.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 10
Membru din: 21 Feb 2013, 09:42

de bstafie » 21 Feb 2013, 22:10

Eu inteleg ca par a fi multe lucruri, multe poate necunoscute, dar se rezolva unu cate una in timp. Ca si prioritate ar trebui sa iti procuri acele becuri , si sa le creezi un loc uscat. In lipsa banilor poti folosi pietre de rau sau Dunare dar le speli foarte foarte bine(aspectul lor nu trebuie sa fie colturos..pot sa fie mai mari dar sa nu fie colturoase pentru ca se va rani testosica). Restul sunt chiar o placere..mai faci un filtru extern din sticla/dulapioare de plastic/acvariu vechi/plexiglass , mai amenajezi ceva pietre prin acvariu, mai creezi o insulita pentru testoase..chiar relaxant.
Daca nu le poti asigura minimul necesar mentionat de mine si colegi in posturile anterioare, din motive financiare sau whateva' atunci cel mai bun lucru pe care-l poti face e sa le donezi cuiva. In final oricum testoasele daca au noroc traiesc o perioada , dupa care..numai. E bine sa-ti dai seama ca atata timp cat le detii, is niste fiinte a caror existenta depind NUMAI DE TINE!
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 153
Membru din: 19 Dec 2012, 13:40
Localitate: Galati

de Adi » 21 Feb 2013, 22:44

Phantom scrie:Cam scump.... Deja am dat 150 cu totul...


Nu vreau sa fiu rautacios,dar ce ti se pare scump....150 de lei nu e nimic pe langa ce va mai trebui sa cumperi.
Pe deasupra va mai trebuie sa platesti si pagubele neprevazute cum ar fi:se sparge incalzitorul(asa am patit si eu) si trebuie sa cumperi altul,ti se strica filtru,ti se sparge terariu,acvariu....ce faci in privinta acestor pagube
:?:
Cum zice Sheppard si Bstafie,unele lucruri se pot face manual,cum ar fi filtrul,dar ca sa rezlizezi aceasta operatiune iti trebuie timp si bani(e vorba de o suma destul de mica fata decat un filtru extern care e la 300 lei, iar la calitate asta home-made este mult mai eficient si iti trebuie max 150lei
Inco odata succes si sper sa nu te superi daca am parut mai agresiv.......
O testoasa de 50 de bani:))
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 131
Membru din: 26 Ian 2013, 20:52
Localitate: Craiova

de Sheppard » 21 Feb 2013, 22:56

Sunt si ceva idei pe forum in legatura cu filtrele, insula, recipiente. Spre exemplu, eu folosesc cutii pentru rozatoare pentru testoasele juvenile si pui. Altii au cutii mari de plastic. Mai sunt si cutiile acelea mari negre din ceva polimer de se pun in curte sa cresti tot felu de plante in ele sau similar iazurile preturnate. Daca intri intr-un magazin mare cu materiale de constructie (Ambient, Baumax, Hornbach, Obi spre exemplu) au raioane intregi cu tot felul de recipiente de genul la preturi foarte accesibile (mult mai ieftin decat orice acvariu la acelasi volum).

Eu am recomandat la toata lumea asa ceva: http://tortoisetrust.org/articles/smpond.html
Idee de filtru:
- http://www.testoase.com/topic91.html
- http://www.testoase.com/post-25346.html

Idee de insula:
- http://www.testoase.com/topic509.html
- http://www.testoase.com/topic3030.html

Sunt doar cateva. Daca cauti pe forum gasesti mai multe variante.
Cu viata oricarei creaturi nu trebuie sa te zgarcesti. Orice animal are dreptul la o viata decenta. Oricum, indiferent ce animal de companie ai, e exclus sa fixezi un buget de la bun inceput si sa te astepti sa nu mai dai nici un ban dupa aceea. O sa vezi ca apar tot felul de chestii neprevazute, ca sa nu mai vorbim de hrana cumparata periodic; cat e mica testoasa nu implica cheltuieli prea mari capitolul acesta (hrana de pet-shop oricum e mai scumpa in general), dar cand va creste si se va face un monstru cu o carapace de 25cm lungime, va manca destul de mult.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Adi » 21 Feb 2013, 22:59

Spre exemplu eu folosesc o cutie din plastic transparenta de fapt este o caserola pe care scrie"cutie de alimente select":))) care are capacitatea de 16l,dar pun decat 8l+amenajat cu pietre de Dunare
O testoasa de 50 de bani:))
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 131
Membru din: 26 Ian 2013, 20:52
Localitate: Craiova

de Phantom » 22 Feb 2013, 12:22

Eu cred ca sunteti putin cam obsedati. Voi nu aveti de platit asociatie, curent, etc... nu mancati... Mai bine imi stergeti contul. Pe bune. Va lipseste ceva la mansarda. Stergeti-mi contul.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 10
Membru din: 21 Feb 2013, 09:42

de bstafie » 22 Feb 2013, 12:39

Nu pot sa spun decat ca iti doresc sa ti se intample tie , ce o sa i se intample testoasei tale.
P.S. tie cred ca iti lipseste o doaga la cap..mergi la monotonismul si ignoranta ta de zi cu zi. Hai pa.
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 153
Membru din: 19 Dec 2012, 13:40
Localitate: Galati

de Phantom » 22 Feb 2013, 12:51

Vai de capul tau. E foarte activa si mananca tot. Vinde-ti articolel de la pet shop altcuiva. Hai pa desteptule.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 10
Membru din: 21 Feb 2013, 09:42

AnteriorUrmătorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator