Specii de broaste testoase de apa si de uscat

• europeana (Emys orbicularis)
• carapace moale (Trionyx ferox)
• testoasa cu gatul lung (Chelodina longicollis)

Moderator: Sheppard

Re: Specii de broaste testoase de apa si de uscat

de NatureHouse » 04 Iul 2015, 14:09

Mulțumesc pentru tot!
Am citit articolele și mi se pare ok. Avem curtea plină de trifoi alb, buruieni sunt în zonă (noi avem 1ha ). Gradina e mare, legumele ,verdețurile și fructele sunt ecologice, sănătoase, nu-s stropite sau tratate. Avem și iaz, doar ca dacă țin țestoase îmi termina carașii...
Pe timp de vară nu ar fi nici o problemă. Iarna ar fi mai dificil cu ea, mănâncă fân? Sau iarna îi dai doar legume și verdețuri din comerț?

Ideea cu iazul e faină, dar după cum spuneam mai sus, am pești în el și nu prea cred ca ar conviețui. Iar cu responsabilitatea... am 25 de animale acasă pe care le îngrijesc și odata ce-ti intră în rutina, totul merge ca pe roate.

Mă mai gândesc. Mi-as dori foarte mult o țestoasă de uscat, dar mai trebuie studiată treaba. Trebuie să vorbesc cu un tip care mi-ar putea aduce așa ceva cu acte în regulă , bineînțeles.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 53
Membru din: 03 Iul 2015, 10:31
Localitate: Iași

Re: Specii de broaste testoase de apa si de uscat

de NatureHouse » 05 Iul 2015, 00:19

Pe nevertebrate.ro prețurile mi se par puțin exagerate. La noi ,o salamandra chinezească cu burtă de foc costa 10 lei,iar la ei 50 și ceva. O țestoasă de Florida e 40 la noi,la ei 50. Nici nu prea ai de unde alege la țestoase, la cele de uscat fiind doar cele rusești cu un preț destul de piperat. Sunt sigur ca pot să fac rost cu mult mai putini bani ,iar de diferență până la 750 lei sau cât o fi costând aici îi amenajezi terariul cum trebuie.
O testudo sulcata e foarte faina, se face destul de mare din câte știu, consumă pe măsură, ar avea nevoie de o întreaga cameră pe timpul iernii ca vara i-as amenaja un țarc afară. Dar ,oare am de unde să fac rost de așa ceva, legal?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 53
Membru din: 03 Iul 2015, 10:31
Localitate: Iași

Re: Specii de broaste testoase de apa si de uscat

de Sheppard » 05 Iul 2015, 02:02

Gasesti legal si sulcata; am gasit la 90 de euro in austria si ungaria spre exemplu. 130 euro cu transport. Dar nu recomand sulcata la climatul din Iasi. Chiar si vara nu e la fel de uscat si cald precum i-ar placea. Pana si umezeala exagerata strica. Trebuie vazut cat de bine se adapteaza la climatul tau si cel mai bine intrebi crescatorul de unde o iei daca e ok sau nu.

Apropo de alti comercianti, e un tip din Ungaria cu preturi decente, iti dau profilul de facebook - are si cateva specii de testoase de uscat: https://www.facebook.com/Atireptiles/info?tab=page_info

Iarna, specii precum Testudo hermanni, graeca, horsefieldii trebuie hibernate neaparat. Traiesc in climate temperate si iarna hiberneaza in natura. Daca nu se hiberneaza risti sa le dai sistemul imun peste cap si poti sa le pierzi usor. Plus ca nu se dezvolta la fel de armonios si bine. Topic legat de hibernare: viewtopic.php?f=1&t=3654
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Specii de broaste testoase de apa si de uscat

de NatureHouse » 05 Iul 2015, 09:03

Ok, mulțumesc. La capitolul hibernare nu mă pricep deloc, nici pe cele de Florida nu le-am iernat de frică să nu le pierd. Trebuie să știi să le pregătești pentru repaus, să știi să le și "dezgheți"...
Am găsit de vânzare Testudo greaca de 8-10cm, le dă cu 40 lei. Mi se pare cam puțin,mă întreb dacă o fi în regulă.
Și cam care-i treaba cu Salmonella? Eu mi-am dorit mult o iguană, dar când am aflat de boala asta ,pe care o poate transmite, mi-a cam căzut fața. Țestoasele sunt și ele purtătoare? Eu am țestoase de când sunt mic, îmi amintesc că stăteam cu ele foarte mult timp și le manevram mult, le drăgăleam atâta și nu m-am îmbolnavit de nimic. Contează mult și igiena la partea asta...
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 53
Membru din: 03 Iul 2015, 10:31
Localitate: Iași

Re: Specii de broaste testoase de apa si de uscat

de Sheppard » 05 Iul 2015, 14:48

Unde ai gasit graeca cu 40ron? Poti da un link ceva? Sa vedem care e treaba. Ma indoiesc ca e legal.

Cu salmonella nu e problema. Atata timp cat e dai hrana din surse sigure (spre exemplu carne de la macelarie in cazul testoaselor carnivore) si nu luata de te miri unde, riscul de contaminare e minim. Si chiar si atunci, trebuie respectata regula spalatului mainilor dupa ce manevrezi animalul. E valabil pentru orice animal de companie. Cazurile in care s-au produs infectii grave la oameni de la testoase purtatoare de salmonella sunt rare. Daca pastrezi igiena lor si a ta, nu trebuie sa iti faci probleme.

Cu hibernarea, nu e chiar asa greu daca te informezi. Important e sa ai o camera unde iarna sa ai temperatura relativ contanta intre 4 si 10 grade Celsius. Peste 10 grade se trezesc si nu e bine ca isi consuma din resurse, dar e inca prea frig ca sa manance ceva si sa si le refaca.
La 0 grade si sub exista risc de inghet, sechele (le ingheata ochii si orbesc, necroze la membre etc.). Ideal e intre 4 si 10 grade. Restul sunt detalii care se asigura usor.

Daca nu poti asigura hibernarea, nu recomand specii care necesita asta. Testudo graeca necesita hibernare.
Dar daca nu le hibernezi, iarna trebuie sa le asiguri in camera temperaturi peste 20 de grade si sa le montezi becuri pentru incalzit si cu UV-B care sa simuleze lumina solara. Hrana e mai dificil de asigurat, dar chiar si iarna cresc plante perene pe camp, mai gasesti salata prin piata, pe la hipermarket din sere, mai iei niste peleti de la pet-shop si ii amesteci cu hrana proaspata etc.

Testoasele exotice pe care le ai acum nu trebuie neaparat hibernate. Sunt raspandite in arealul lor in zone permanent calde, dar si temperate. Care sunt in zone calde nu hiberneaza, eventual intra intr-o stare de latenta cand scade temperatura sub 18-20 de grade, perioada in care nu mananca, iar cand se mai incalzeste, revin la activitatea normala.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Specii de broaste testoase de apa si de uscat

de NatureHouse » 05 Iul 2015, 20:51

Anunțul l-am văzut pe OLX, i-am dat mesaj vânzătorului, dar nu mi-a răspuns, iar acum nu mai dau de anunț. Îmi amintesc că era adăugat prin iunie la sfârșit, deci destul de recent. Am mai găsit ,tot testudo greca, aici în Iași, cu 250 lei. Alte specii nu găsesc aici la noi...
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 53
Membru din: 03 Iul 2015, 10:31
Localitate: Iași

Re: Specii de broaste testoase de apa si de uscat

de Sheppard » 05 Iul 2015, 21:24

Sunt ilegale toate cele de pe olx; pe langa testoase de uscat apar frecvent si anunturi cu Emys orbicularis. Daca mai gasesti, te-as ruga sa imi trimiti un pm cu linkul ca sa putem recupera animalul pentru a-l reintroduce in natura. Oricum monitorizam constant anunturile si incercam sa solutionam cat mai multe.

Sunt exemplare luate din rezervatii si vandute pe net. E trist fenomenul si ia amploare. Si asa sunt putine in natura si Romania are norocul sa aiba mai multe decat alte tari. Dar nici la noi nu sunt prea numeroase. Daca le mai ia si fiecare cocalar si le pune pe olx e grav.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Specii de broaste testoase de apa si de uscat

de NatureHouse » 05 Iul 2015, 22:59

După cum spuneai am văzut și cu emys orbicularis... Da, e trist. Ăștia distrug și ce a mai rămas. Uite ca am dat și de anunț: http://olx.ro/i2/oferta/broaste-testoas ... 54db02d254.
Un anunț chiar cu emys orbicularis găsit tot ieri (cred ca nu e doar poză cu specia asta) :http://olx.ro/i2/oferta/broasca-testoasa-ID4etV2.html#:4b219e3ff3.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 53
Membru din: 03 Iul 2015, 10:31
Localitate: Iași

Re: Specii de broaste testoase de apa si de uscat

de Sheppard » 06 Iul 2015, 00:59

Merci fain de linkuri! Asta cu graeca l-am ratat. O sa sun sa vad care e treaba cu ele. La pretul ala 100% sunt ilegale. Nici nu mentioneaza ceva de acte CITES si microchip. Orice crescator legal ar mentiona asta in orice anunt de vanzare.

Anuntul cu Emys l-am identificat azi. Sa vedem ce se poate rezolva.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Specii de broaste testoase de apa si de uscat

de NatureHouse » 06 Iul 2015, 09:39

Să mă anunți și pe mine cum stă treaba și dacă ai rezolvat ceva. Sper să se facă dreptate pentru țestoase.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 53
Membru din: 03 Iul 2015, 10:31
Localitate: Iași

Re: Specii de broaste testoase de apa si de uscat

de Sheppard » 06 Iul 2015, 12:59

Emysul din Gherla il eliberez azi.

Din pacate testoasele de la Brasov au fost vandute. Erau luate de pe camp din Tulcea... Un nenica a bagat freza pe camp, a omorat 15 si persoana care le vindea acum s-a gandit sa ia restul care au ramas in primire, in sensul in care le salva. In fine, sunt pierdute.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Specii de broaste testoase de apa si de uscat

de NatureHouse » 09 Iul 2017, 16:06

Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 53
Membru din: 03 Iul 2015, 10:31
Localitate: Iași

Re: Specii de broaste testoase de apa si de uscat

de Sheppard » 09 Iul 2017, 21:54

TSS - Trachemys scripta scripta - testoasa cu tample galbene, deci nu e TST - Trachemys scripta troosti
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Specii de broaste testoase de apa si de uscat

de NatureHouse » 09 Iul 2017, 21:58

Si Trachemys scripta scripta are pete pe plastron? Pe tabelele de identificare pe care m-am uitat nu avea...
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 53
Membru din: 03 Iul 2015, 10:31
Localitate: Iași

Re: Specii de broaste testoase de apa si de uscat

de Sheppard » 10 Iul 2017, 22:04

In mod normal nu are. Dar am citit ca pot fi si ocazional cu pete. La troosti nu exista pata galbena, doar dungi galbene oarecum paralele.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

AnteriorUrmătorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori