Va rog frumos ajutati-ma cu raspunsuri...

• europeana (Emys orbicularis)
• carapace moale (Trionyx ferox)
• testoasa cu gatul lung (Chelodina longicollis)

Moderator: Sheppard

de ily.ala » 23 Apr 2009, 15:44

Multumesc frumos pentru indicatii!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 17
Membru din: 21 Apr 2009, 14:51

de ily.ala » 24 Apr 2009, 08:34

Mai am o problema cu broscuta -nu mananca nimic.I-am dat Gamarus,frunze de salata si chiar i-am luat si un pestisor.Ce are?Ce ma fac cu ea?De ce nu mananca?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 17
Membru din: 21 Apr 2009, 14:51

de bosssu » 24 Apr 2009, 09:29

Dai inima de vita sau piept de pui crud ar trebui sa manance.Si poate trebuie sa se mai acomodeze sunt inca "speritate".
Si cei de la pet shop nu ar trebui sa te mire mie mi-a zis cineva ca: broastele testoase daca nu sunt doua nu mananca, ca inima de vita nu e buna(cea de la magazin lifovilizata) ca apa tre sa fie de 5 cm si ca nu e nevoie de lampa uv ca nu li se intampla nimic la carapace.
Ultima oară modificat de bosssu pe 24 Apr 2009, 09:42, modificat de 2 ori în total.
Redy$&^Bulbuc Te&minatorii
*{(T&@CH€M? $)} $cripta €legans ®
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 338
Membru din: 16 Noi 2008, 23:14
Localitate: Pitesti

de dis » 24 Apr 2009, 09:37

in primurand.... la Zoo Mania nimeni nu stie despre ce vorbeste... am patit-o si eu de nenumarate ori. Si pe mine incercau sa ma convinga ca ajunge sa cumpar un lighean dinala cu palmier :) evident nu i-am ascultat :P
inafara de asta am vrut sa imi iau un burete pt filtrul intern si nu au fost in stare sa imi zica care e bun si mi-au dau unul gresit :roll: asa k nu ascultati ce zic cei de la ZooMania.

Cat despre mancare, va manca dupa ce se mai obisnuieste un pic cu noua casuta :) nici ale mele nu au mancat cateva zile bune dupa ce le-am adus de la pet shop.
Sa-ti traiasca broscuta :)
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 98
Membru din: 11 Noi 2008, 12:10

de ily.ala » 24 Apr 2009, 09:46

Va multumesc mult pentru sfaturi bossu si dis.Chiar ma gandeam sa o duc undeva la o balta sau rau unde se gasesc broscute testoase si sa o las libera.O mai tin o saptamana si daca nu-si revine o s-o las libera totusi!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 17
Membru din: 21 Apr 2009, 14:51

de bosssu » 24 Apr 2009, 10:13

pai a ta pae un emy orbiculas mascul cred dar eu zic ca se poate obisnui si totusi dacao sa renunti la ea eu zic sa-ti iei altele ca tot ai echipamente (zic sa-ti iei2)
Redy$&^Bulbuc Te&minatorii
*{(T&@CH€M? $)} $cripta €legans ®
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 338
Membru din: 16 Noi 2008, 23:14
Localitate: Pitesti

de ily.ala » 24 Apr 2009, 10:19

Cred ca asa o sa fac,depinde,poate o sa-mi iau pestisori.Oricum de aseara incerc sa dau de tipu`care mi-a adus-o,pentru ca vreau sa stiu daca a cumparat-o sau a gasit-o.In cazul in care a gasit-o broscuta o sa fie fericita si libera,dar tipul... :x nu o sa fie prea bucuros si nici nu o sa mai fie prietenul meu.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 17
Membru din: 21 Apr 2009, 14:51

de Kirill » 24 Apr 2009, 14:27

de unde esti?decat sa o eliberezi in raurile din Ro[super extra poluate] mai bine da-mi-o mie.pot sa ii ofer conditii si sa ma ocup de ea.
Astept raspuns.mersi

ps:sper ca esti de pe undeva din transilvania,si sper ca poti sa mi-o dai.

Kirill
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 320
Membru din: 02 Mar 2009, 19:40
Localitate: Cluj-napoca

de ily.ala » 24 Apr 2009, 15:04

:) Imi pare rau,nu sunt din zona dar,daca as fi oricum nu ti-as da-o pentru ca si eu am conditii destul de bune.Am zis ca o las libera numai daca e cumva luata din mediu(vreun rau,lac ceva),nu si daca e luata din vreun pet shop!Daca ea a fost libera si amicul meu a capturat-o de pe undeva va fi din nou libera si dusa in acelasi loc de unde a fost luata,insa momentan nu dau de el.Iti multumesc oricum pentru oferta!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 17
Membru din: 21 Apr 2009, 14:51

de Kirill » 24 Apr 2009, 17:46

oricum daca este din petshop sa imi spui te rog de unde.

mersi
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 320
Membru din: 02 Mar 2009, 19:40
Localitate: Cluj-napoca

de ily.ala » 27 Apr 2009, 16:24

Broscuta mea testoasa a fost luata din natura!!! :cry: :cry: :cry: Acum ce ma fac?Deja am indragit-o prea tare...Va multumesc pentru raspunsuri.O sa va mai intreb daca mai am nevoie,in caz ca o pastrez,desi nu cred...Poate o sa-mi iau 2 broscute de florida...
Apropos inca nu a mancat nimic.Vreo alta sugestie?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 17
Membru din: 21 Apr 2009, 14:51

de BeAtOfMyHeArT » 27 Apr 2009, 17:40

am si eu o problema...i-am luat ieri lui fratimiu o broscuta de florida si bine a cazut in grija mea...dar...nestiind foarte multe despre ea....i-am luat un acvaterariu de plastic...idiotenia aia cu palmier...si saraca.....tot vrea sa iasa....adica sa ridica pe peretii terariului sau cum se numeste....si nu stiu ce sa-i fac.....e si cam zbanghie si cand am pus-o inapoi dupa ce am luat-o in palma...(ca doar acolo se linisteste) mi-a cazut pe spate in apa...bn am luat-o imediat si am intors-o dar avea fata copilului acela pe care il scufunda preotul de tot la botez.....scuze daca sunt incoerenta sau ceva dar sunt putin stresata...nu vreau sa o chinui.....maine o sa-i cumpar toate cele necesare....tot de am vazut ca trebuie cu adevarat unei broscute.....credeti ca urcatul asta pe pereti....un fel de"vreau sa evadez!!"....e din cauza ca nu are loc sa inoate....nici pe insulita aia mica nu-i place sa stea....sau nu a descoperit-o...cert e k nu s-a urcat niciodata pe ea...va rog sa ma lamuriti....
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 32
Membru din: 27 Apr 2009, 12:07

de Florin » 27 Apr 2009, 19:33

ily.ala scrie:Broscuta mea testoasa a fost luata din natura!!! :cry: :cry: :cry: Acum ce ma fac?Deja am indragit-o prea tare...Va multumesc pentru raspunsuri.O sa va mai intreb daca mai am nevoie,in caz ca o pastrez,desi nu cred...Poate o sa-mi iau 2 broscute de florida...
Apropos inca nu a mancat nimic.Vreo alta sugestie?


Da-i drumul! E mai bine. :wink:
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de ily.ala » 28 Apr 2009, 13:27

Gata!Am dus broscuta intr-un loc bun!Am o cunostinta care zice ca a vazut si alte broscute pe acolo,la fel ca a mea.Sper ca e fericita!Eu una nu prea sunt... :( pentru ca imi cam pare rau de ea...dar macar stiu ca-i este mai bine...desi incepuse sa manance...aseara i-am dat peste crud.
Va multumesc tuturor pentru sfaturile,ideile si incurajarile cu care m-ati ajutat!Multumesc atat celor care au infiintat acest forum cat si celor care il intretin,tineti-o tot asa!
Iar pentru cei care au broscute sa va traiasca!!!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 17
Membru din: 21 Apr 2009, 14:51

Buna

de testosu_testoasa » 16 Sep 2009, 15:22

am doua testoase de 2 ani si as vrea sa stiu ce sex au
 
Mesaje: 3
Membru din: 14 Sep 2009, 12:16

AnteriorUrmătorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 1 vizitator
cron