Trionyx

• europeana (Emys orbicularis)
• carapace moale (Trionyx ferox)
• testoasa cu gatul lung (Chelodina longicollis)

Moderator: Sheppard

Trionyx

de vovicc » 06 Noi 2008, 17:28

va rog sa ma ajutati ... am cumparat azi un trionix dar nu shtiu multe despre ea . mai am acasa o broasca de Florida care are 3 ani . m-am mirat mult gand am luat trionixu in mana shi ma mushcat .... Florida mea este foarte blanda chiar daca are 3 ani .. ai place sa mearga pe mana mea .. de mushcat niciodata , mi s-a spus ca trionyxu tot asha se ingrijeshte , shi am crezut ca specia tot e blanda ... acum nici nu shtiu ce sa fac , poate ma voi gandi sa returnez trionyxu shi sa-mi iau Florida ... voi ce spuneti? :lol: :lol: :lol:
 
Mesaje: 4
Membru din: 26 Oct 2008, 19:14

de robyroby » 06 Noi 2008, 19:54

se gasesc de cumparat ? trionix e aia plata ? :shock:
O broscuta mica...si una mai mare :occasion:...:D
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 157
Membru din: 27 Oct 2008, 11:37
Localitate: Alba Iulia

de OsDeRos » 07 Noi 2008, 06:30

din partea mea ... DA.. IA`O INAPOI! .. trionyxu e urat rau... parca e un caine storcit de tir pe sosea
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 704
Membru din: 26 Aug 2008, 14:39
Localitate: jegosul bucuresti

de diego » 07 Noi 2008, 10:14

OsDeRos scrie:din partea mea ... DA.. IA`O INAPOI! .. trionyxu e urat rau... parca e un caine storcit de tir pe sosea


Aici pot spune ca dai dovada de subiectivism. Daca tie nu-ti place ceva asta nu inseamna ca nimanui nu trebuie sa-i placa acel lucru. A mai fost un caz pe forum cu un individ care ne intreba ce gasim noi frumos la testoase, ca de fapt ele sunt urate etc. Eu cred ca fiecare vietate de pe Terra are ceva interesant doar ca unele trebuiesc privite mai in profunzime si nu tratate intr-un mod superficial.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de dragonflyyy8 » 07 Noi 2008, 17:47

diego scrie:
OsDeRos scrie:din partea mea ... DA.. IA`O INAPOI! .. trionyxu e urat rau... parca e un caine storcit de tir pe sosea


Aici pot spune ca dai dovada de subiectivism. Daca tie nu-ti place ceva asta nu inseamna ca nimanui nu trebuie sa-i placa acel lucru. A mai fost un caz pe forum cu un individ care ne intreba ce gasim noi frumos la testoase, ca de fapt ele sunt urate etc. Eu cred ca fiecare vietate de pe Terra are ceva interesant doar ca unele trebuiesc privite mai in profunzime si nu tratate intr-un mod superficial.

FRUMOS ZIS :!:
mami ma iubeste si ma da mereu cu ulei pe carapace!!!

.
accesorii handmade ptr toate gusturile :X
http://accesoriidragonfly.blogspot.com/
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 377
Membru din: 11 Apr 2008, 15:31
Localitate: brasov

de Monoceros » 07 Noi 2008, 20:39

Daca testoasa te-a muscat, nu inseamna ca specia din care face parte e mai salbatica... te-a muscat incercand sa se apere... probabil credea ca vrei sa ii faci rau. Are nevoie de o perioada de adaptare si in timpul asta sa nu faci prostia de a o hranii din mana ta... pentru ca nu va inceta sa te muste. O perioada nu trebuie sa o atingi, doar o hranesti si te plimbi prin preajma ei... ca sa incepa sa te cunoasca / recunoasca si sa nu se mai teama de tine!
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de cats_pijamas » 08 Noi 2008, 19:20

Buna. E superb trionyxul. De unde l-ai luat ? Se gasesc de cumparat ? As vrea si eu unul. Astept un raspuns. Multumesc :)
 
Mesaje: 4
Membru din: 26 Oct 2008, 14:17

Tryonix

de vovicc » 11 Noi 2008, 15:06

am returnat broscuta .... cu toate ca imi placea foarte mult dar am citit mai muta informatie despre aceasta specie shi ea dupa specie e asha agresiva , shi mam mai gandit la multe lucruri . in primul rand cand va creshte mare trebuie sa ai spatiu pentru ea , cu toate ca michelle adica broscuta mea de Florida are spatiu fiindca acvariul meu are 70 Litri shi cat de cat pentru una spatiu inca mai ajunge dar mai apoi .
Cineva m-a intrebat de unde am luat broscuta ... Pai eu traiesc in Chisinau shi am fost la un magazin zoo cu scopul de a procura un filtru mai bun sau o alta broscuta de florida , intru cat filtru pe care doream sa-l cumpar era mai scump de cat banuiam eu , am intrebat daca au broscute de Florida dar ei mi-au spus ca la moment nu au dar au tryonix vreo cateva exemplare .... dupa pret fiind aceleashi , eu cand am vazut mia placut foarte tare fiindca e foarte ciudata specie are un nas ascutit iar gatul se intinde la ,,zeci de kilometri " shi am luato . Cand am ajuns acasa am luat ca sa o pun in acvarium shi atunci ma mushcat ... (dar nu de asta am returnato). Pur shi simplu am puso in acvariu , desigur s-a acomodat nu bine ci foarte bine , a in ceput sa exploreze bine .
Michelle (broscuta mea de florida are vreo 14 cm)e mult mai mare de cat ea , a inceput sa se uite la ea aveam impresia ca dorea sa o apuce ori de picioare ori de cap , insa tryonixu e foarte iute shi naglai adica egoist shi ca un dracushor nu ia dat voie .. de atunci Michelle nu s-a mai atins de tryonix .. Chiar din prima zi a inceput sa exploreze shi sa manance tot din acvariu eu desigur am luat mancare shi viermishori roshtii la noi ei se numesc matalioshi. In cateva minute dintr-o lingura de virmishori aruncata in acvarium nu mai ramesese nimic , trionyxu a mancat totul .
Eu mai spre seara am navigat pe net shi am citit mai multe despre aceasta specie ... shi era scris ca e foarte agresiva mai ales cand creshte mai mare , apoi am privit shi pe youtube.com , ca tryonixu sa o tii chiar in brate adica in maini ishi intoarce capul shi te mushca , trebuie sa ai mare rabdare ca sa o inveti cu timpul sa nu mai mushte. a doua zi am fost la zoo sa intreb daca pot sa returnez broscuta dar in schimbul ei sa iau un filtru , desigur putin mai scump de cat broscuta , shi mi s-a spus ca se poate . seara am venit shi am returnat broscuta dar am venit cu un filtru super . am sa pun video cu broscuta mea in urma cu un an
 
Mesaje: 4
Membru din: 26 Oct 2008, 19:14

de vovicc » 11 Noi 2008, 15:08

Broscuta mea Michelle
 
Mesaje: 4
Membru din: 26 Oct 2008, 19:14

de dragonflyyy8 » 11 Noi 2008, 16:15

vovicc scrie:Broscuta mea Michelle

eu nu o vad :|
mami ma iubeste si ma da mereu cu ulei pe carapace!!!

.
accesorii handmade ptr toate gusturile :X
http://accesoriidragonfly.blogspot.com/
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 377
Membru din: 11 Apr 2008, 15:31
Localitate: brasov

de robyroby » 20 Noi 2008, 20:01

vovicc scrie:Broscuta mea Michelle

Nici eu nu o vad
O broscuta mica...si una mai mare :occasion:...:D
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 157
Membru din: 27 Oct 2008, 11:37
Localitate: Alba Iulia


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori