culcush de hibernare

• dobrogeana - Hermann (Testudo hermanni)
• greaca (Testudo graeca ibera)

Moderatori: Sheppard, tibor.sos

culcush de hibernare

de luc » 16 Oct 2008, 17:19

Sal! Bunicul meu a gasit pe strada o testoasa Hermani. Carapacea are semne, zgarieturi si rupturi, dar vechi. Ea este sanatoasa acum. Si tataimiu a luat'o la el in curte, pt ca statea pe strada... cainii o necajeau, si acum ea s-a obisnuit in curte olecutza. Cand o ia tataimiu in maini nu intra in carapace, scoate capul si pare sa fie ok. Ne gandim sa ii facem un culcush de hibernare, pt ca ea pare sa fi stat in libertate, si sa nu ii dam 'programul' peste cap :) si cum deja se face frig... cred ca mai bine hiberneaza in curte, decat sa o lase pe camp, poate ca e prea tarziu sa isi mai pregateasca un culcush. Am sapat 1 o portiune de pamant in gradina, l-am facut afanat. Intr-un loc este cu 15 cm mai inalt decat nivelul solului, iar in alt loc este 10 -15 cm sub nivelul solului si astupat cu frunze uscate. S-a bagat acolo intre frunze si acolo a dormit in noaptea respectiva.
Ma gandesc ca peste iarna, daca or sa fie temperaturi de -5 grade sau mai rau... sa facem un adapost care sa pastreze 3-4-5 grade. Dati'va cu parerea despre un adapost bun.
Am citit si topikul cu hibernarea testoaselor hermani, dar nu este detaliat un adapost de hibernat. Apare o poza cu o 'casuta' cu paie... dar credeti ca in paiele alea s-ar pastra 3-4 grade la iarna?
mc pt rabdare!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 02 Noi 2007, 21:15
Localitate: constanta

de diego » 16 Oct 2008, 18:01

Cineva de pe forum scria ca isi lasa testoasa la hibernat in beciul casei. Trebuie un loc unde temperatura sa nu ajunga sub 4 grade si sa fie cat de cat constanta.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator
cron