Inlocuitoarea broscutei din cartofi

• dobrogeana - Hermann (Testudo hermanni)
• greaca (Testudo graeca ibera)

Moderatori: Sheppard, tibor.sos

Inlocuitoarea broscutei din cartofi

de Meca » 12 Iul 2008, 15:09

Sa va spun si eu o poveste mai neobisnuita :mrgreen: .

Acum vreo 12 ani am cumparat un kg de cartofi pentru a face o salata orientala. Spre fericirea unui sufletel, cartofii erau suficient de murdari pentru a-i pune la fiert imediat. Ca atare am umplut chiuveta cu apa si am varsat cartofii sa ii las un pic la inmuiat. Cand am revenit sa ma apuc de treaba am observat cu stupoare ca un cartof pedaleaza cu spor si sete in apa rece. Dupa ce mi-am revenit din soc am pus mana pe telefon sa ma interesez de ce are nevoie biata faptura. Veterinarul mi-a spus ca are nevoie de apa si hrana: mi-a spus ce sa ii dau de mancare si asa au trecut 10 ani. Era o testoasa baietel neagra cu bulinute mici portocalii si deosebit de sociabila. Colegii de liceu l-au botezat Pustiul si asa i-a ramas numele. Oriunde ma duceam il luam cu mine. Eram nedespartiti. Iarna il tineam in buzunarul interior am gecii si vara intr-o geanta perforata si mai larga. Noaptea se baga la gatul meu si il gaseam dimineata cocotat pe piepul meu sau sub perna. cand m-am casatorit, el era in geanta mea. Nu radeti! era cu mine peste tot!!!
10 ani de prietenie au fost incheiati brusc de mama mea, care venind in vizita la mine s-a gandit sa o scoata la soare pe pervaz in miezul verii la o temperatura de 40 de grade. A uitat de ea si a plecat fara sa-mi spuna unde a lasat-o. Cand intr-un final am gasit-o, Pustiul meu nu ai respira.
Nu va pot descrie disperarea mea... :cry: am plans saptamani intregi urmate de 7 luni de doliu general, letargie si tot setul. Am slabit aproape 5 kg.

Adus la disperare, sotul meu nu mai stia ce sa faca. Mi-a spus ulterior ca nu mai vazuse pe cineva sa ia pierderea unei broaste asa in tragic... :cry:

Intr-un final a plecat intr-o sambata si mai pe seara s-a intors cu o ghemotoaca cat nuca, maro ca nuca cu niste pete tot de un maro inchis pe care mi-a pus-o in brate si mi-a spus destul de sarcastic:"sper sa nu mai plangi noaptea dupa creatura aia rece".

De atunci a trecut un pic peste un an si nu stiu exact ce rasa este broscuta asta, este o fetita si este cel putin la fel de sociabila ca Pustiul.

Nu i-am pus nume pentru ca nu ii gasesc unul potrivit ei. Poate ma ajutati voi cu un nume frumos pentru ea. Ii place sa faca gimnastica, este foarte vioaie, alearga toata ziua, mananca din mana orice ii dai, dar prefera salata si marul. nu i-am dat niciodata apa, mi-e frica sa nu o omor.

Va rog sa ma lamuriti si pe mine ce rasa este micuta mea de 6 cm

http://s214.photobucket.com/albums/cc237/meca25_30/?action=view&current=Imag003.jpg

http://s214.photobucket.com/albums/cc237/meca25_30/?action=view&current=Imag009.jpg
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 8
Membru din: 12 Iul 2008, 12:13
Localitate: BUCURESTI

de alin_lio » 12 Iul 2008, 15:35

im pare rau de perdierea ta si eu am avut o broscuta care maia murit asa cum au avut si alti useri de pe acesti sait si nici o data nu cred ca va uita acea fintza mica si un suflet asa de mare pe care nea schimbat asa de mult prietena mea se gandeste la el zilnic asa cum si eu cand am mers la doctor cu el in urgentza sa uimit cum putem sa fim asa de afectatzi de o broasca testoasa orcum va raqmane in sufletul nostru este foarte frumoasa broscutza asa ca acuma dupa ce ai invatzat ce inseamna o pierdere incearca sa faci tot posibilul sa ii oferi tot necesarul si confortul pe care sil doreste si il are necesar pt a traii cat mai mult si atzi oferi o viatza plina de bucuri si de zanbete asa cum ni si intampla noua sa iti TRAIASCA
Lucia and Andy testosi pana la capat
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 92
Membru din: 27 Mai 2008, 17:32
Localitate: (Timisoara) Villalba Spania

de diego » 12 Iul 2008, 17:23

foarte interesanta povestea cu broscuta din cartofi :wink:

Meca scrie:Va rog sa ma lamuriti si pe mine ce rasa este micuta mea de 6 cm


este vorba despre testoasa de uscat testudo hermanni - Herman
Pagina de Facebook a forumului Testoase.com
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de Meca » 12 Iul 2008, 18:20

Multumesc foarte mult.

Dar cum recunosc ce varsta are? Am mai auzit ca tb sa numar nu stiu ce de pe carapace, este adevarat?
Si cum ramane cu hibernatul? Nu am conditii de asa ceva pt ea. Am doi copii mici si am caldura in casa permanent. Nu am nici balcon.
Pana acum am tinut-o in acvariu cu nisip mai pietris, dar am observat ca mananca nisipul. Asa ca i-am scos nisipul.din ce sa ii fac substratul?

Stiu ca sunt multe intrebari, dar nu vreau sa-i fac rau fara sa vreau :oops:

Va multumesc nespus pentru sfaturi :lol:
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 8
Membru din: 12 Iul 2008, 12:13
Localitate: BUCURESTI

de twinkie » 18 Iul 2008, 12:34

imi permit sa intervin asupra stabilirii speciei micutului tau. nu trebuie sa presupunem ca toate testoasele de la noi sunt Herman. de fapt, Herman traiesc preponderent in zona Portile de Fier. pe de alta parte, cea mai raspandita testoasa de la noi este Greaca, intalnita mai ales in Dobrogea. din pozele tale nu prea imi pot da seama, pentru ca cele doua specii sunt aproape identice. iata totusi cum le poti deosebi:

Testudo hermanni boettgeri - broasca testoasa de uscat Herman - zona Portile de Fier
1. placa anala a carapacei divizata (vezi foto)
2. coada terminata cu unghie cornoasa
3. fara tubercul conic cornos pe partea interna a coapselor
4. la adulti forma carapacei ovala

Testudo graeca ibera - broasca testoasa de uscat Greaca - zona Dobrogea
1. placa anala a carapacei nedivizata (vezi foto)
2. coada neterminata in unghie cornoasa
3. cate un tubercul conic cornos pe partea interna a coapselor de ambele parti ale cozii
4. la adulti carapacea se lateste posterior

Am si eu un micut de Greaca. Ca si suport in terariu folosesc numai pietris, `asezonat` cu pietre si lemne (se catara ca nebuna). Ca si sugestie: intr-un colt i-am plantat pe o bucatica de pamant niste grau (ca la sf.Andrei) si m-am bucurat sa il vad ca paste la greu din el.

Mai multe nu stiu ce sa iti zic. Si a mea bea apa f rar, intr-adevar. Probabil isi ia destula apa si din ce mananca (ex: din castraveti).

poti afla aici mai multe despre cum ii stabilesti varsta si sexul (desi asta e mai greu de stabilit inainte de 4 ani): http://www.portiledefier.ro/carapax/aspect.html - e despre herman, dar se aplica si la greaca. Apropo, i-am sunat pe astia de la rezervatia de testoase sa-i mai intreb una alta si nici n-au vrut sa discute - ii tot dadeau in sus ca e ilegala detinerea si sa o eliberez imediat. Ceea ce si am de gand sa fac, insa mai tarziu, ca e cam mica acum si destul de neajutorata.

scuze de lungimea postului, sper sa nu fi incalcat multe reguli. si sper sa te ajute informatiile. sa-ti traiasca micutul si bafta.
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 112
Membru din: 22 Noi 2006, 13:17
Localitate: Bucuresti, Dr.Taberei

de Meca » 18 Iul 2008, 12:55

Daca ii numar "solzisorii" are 2 anisori si este femela. Gar tot nu imi dau seama daca este Greaca sau nu. :oops:

Acum tb sa-i gasesc un nume. Nu avti nici o idee?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 8
Membru din: 12 Iul 2008, 12:13
Localitate: BUCURESTI

de twinkie » 18 Iul 2008, 13:03

hai ca am zis `vezi foto` degeaba, ca nu am atasat nimic :lol:
ma nu stiu cum sa fac exact sa se vada poza, sper sa mearga acum :oops:
ca din poza asta iti dai mai bine seama
Imagine
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 112
Membru din: 22 Noi 2006, 13:17
Localitate: Bucuresti, Dr.Taberei

de Meca » 18 Iul 2008, 13:07

:D Este a doua varianta, din dreapta.

Printesa mea este o Greaca? Chiar acum cand scriu sta numai intre degetele mele pa tastatura... :mrgreen:
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 8
Membru din: 12 Iul 2008, 12:13
Localitate: BUCURESTI

de twinkie » 18 Iul 2008, 13:21

dragut, ne tasteaza si ea ceva? :D

cat despre nume, pot eventual sa iti zic cum le cheama pe ale mele: asta mic de uscat e Jimmy (de la James Bond ca evadeaza mereu), cele de apa unul e Max (ca l-am luat gata botezat si de-abia dupa aia am obs ca e femela. asta e) si Bruzli (ca stie scheme de carate cu gherutele. ouch)

i-as mai fi zis: Bubbles, Pebbles, Tortelini, Piticu, G?lmă, Rocky
na, ce sa zic, imaginatia e limita :lol:
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 112
Membru din: 22 Noi 2006, 13:17
Localitate: Bucuresti, Dr.Taberei

de Meca » 18 Iul 2008, 14:11

Am gasit nume pr printesa mea: Margica!! Ochisorii aceea mici parca sunt niste margele :mrgreen:
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 8
Membru din: 12 Iul 2008, 12:13
Localitate: BUCURESTI

de alin » 22 Iul 2008, 20:14

o poveste amuzanta si tragica in acelasi timp ! :cry: imi pare rau de pierderea suferita
Come to the dark side... We have COOKIES Imagine

Testoase: 2 masculi RES (din 24.oct.2007); Acvarii: 115x45x45; Filtre: Tetratec EX700; Lumina: ReptiGlo 10.0 compact + bec 60w; Incalzitor: Sera RH 300 W
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 467
Membru din: 06 Apr 2008, 17:10

de Allexu' » 27 Iul 2008, 09:40

ai putea sai spui pushtoaica...dupa "pustiul" ;))
Allexu'
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 9
Membru din: 26 Iul 2008, 09:12
Localitate: Iasi

de Meca » 29 Iul 2008, 09:50

Da, este o idee. :)

Intrebare: Pot spala broscuta cu sapun? Ca se face urata de la vitamina acees cu care o dau. Cand sta la soare se face chestia aia clei pe ea si nu se ia doar cu apa... :?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 8
Membru din: 12 Iul 2008, 12:13
Localitate: BUCURESTI

de Allexu' » 29 Iul 2008, 10:58

mnu cred ca este bine sa o speli cu sapun...sunt bureti speciali pt spalat acvariul si carapacea...cauta la pet shopuri...sunt niste bureti veri..ca cei de bucatarie...eu din ala am shi pare ca ii place...
Allexu'
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 9
Membru din: 26 Iul 2008, 09:12
Localitate: Iasi

de alin » 29 Iul 2008, 19:36

Allexu' scrie:mnu cred ca este bine sa o speli cu sapun...sunt bureti speciali pt spalat acvariul si carapacea...cauta la pet shopuri...sunt niste bureti veri..ca cei de bucatarie...eu din ala am shi pare ca ii place...
:o nu am auzit de acesti bureti de "acvariu" am sa caut pe la pet-shop :D
Come to the dark side... We have COOKIES Imagine

Testoase: 2 masculi RES (din 24.oct.2007); Acvarii: 115x45x45; Filtre: Tetratec EX700; Lumina: ReptiGlo 10.0 compact + bec 60w; Incalzitor: Sera RH 300 W
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 467
Membru din: 06 Apr 2008, 17:10

Următorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori