nedumerire broscuta Herman

• dobrogeana - Hermann (Testudo hermanni)
• greaca (Testudo graeca ibera)

Moderatori: Sheppard, tibor.sos

nedumerire broscuta Herman

de hidrocarbura » 14 Oct 2007, 21:56

Am o broscuta herman pe care o iubesc ffff muult :D o am din primavara , dar vine iarna si nu stiu ce sa fac , eu o tin afara in gradina , iarna nu stiu ... sa o bag in casa sau sa o las in locul ei in gradina ? e cam frig si mi-e mila :( ce sa fac ??? astept raspuns urgent :( :roll:
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 5
Membru din: 14 Oct 2007, 20:45
Localitate: BUCURESTI

de Monoceros » 14 Oct 2007, 22:18

Poti sa ii faci un adapost pentru iarna, undeva ferit de curenti de aer si posibile inundatii, din paie, frunze si crengi, un fel de capita. De restul se va ocupa testoasa... isi va amenaja cum ii place.

Cam tarziu, deja trebuia sa isi fi gasit un loc pana acum.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de hidrocarbura » 14 Oct 2007, 22:32

:( pai eu am lasat-o pe ea sa isi faca un adapost ... dar prefera sa stea pe loc pe ciment si nu pe iarba ... momentan o tin in casa ca e prea frig afara ... e ok daca o tin in casa ? (precizez nu am acvariu sau ceva special amenajat in casa ) ...trebuie sa stea in pamant sau ceva de genu asta ? nu stiu ce sa fac ... cand vine zapada nu o las afara .. mie frica sa nu moaara :( ce fac ce fac ce fac ????? :( :( :( :shock:
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 5
Membru din: 14 Oct 2007, 20:45
Localitate: BUCURESTI

de Monoceros » 14 Oct 2007, 22:55

Tine-o in casa pana la urmatorul val de caldura, timp in care ii pregatesti locul de hibernare astfel:
-alegi un spatiu de minim 1 metru patrat pe langa casa, sura, oriunde nu sunt curenti de aer si unde stii ca nu se inunda (eventual sub o streazina a surei);
-presari putine paie deasupra locului, astfel incat sa fie acoperit ca de un covor subtire din paie;
-strangi crengi de circa 80-50cm si le asezi una peste alta, in acel loc;
-presari multe paie si frunze deasupra, astfel incat sa arate ca o capita de aproximativ 40-50cm inaltime si cu un diametru de 120-150cm;
-paiele si frunzele trebuie sa constituie aproximativ 70% din volumul capitei, restul fiind crengile;
-peste aceasta capita aseaza un nailon, care va proteja capita de apa si zapada.

Dupa ce vine un nou val de caldura, luna asta, asezi testoasa in zona cu capita, daca poti ar fii bine sa ii faci un tarc in jurul capitei si ea isi va gasii locul de hibernare, eventual va sapa putin sub capita.

PS: Ai grija, urmareste testoasa sa nu caute un alt loc mai prost de hibernare.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

aha

de hidrocarbura » 19 Oct 2007, 22:01

ok o sa ii fac exact cum mi-ai spus... mie frica de temperatura scazuta a iernii, mi-e frica sa nu inghete sau sa raceasca nu stiu .... in casa totusi daca o tin are ceva ??? :D :D :D
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 5
Membru din: 14 Oct 2007, 20:45
Localitate: BUCURESTI

de Monoceros » 19 Oct 2007, 22:33

Probabil ca va fii ceva mai apatica decat de obicei, daca o tii in casa, insa va trece peste iarna.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

AOLOOOO

de hidrocarbura » 09 Noi 2007, 15:49

salut , sti am testoasa herman , am decis sa o tin in casa pana la urma . a "dormit " pana acum (cam 2 saptamani) si acum s-a trezit ... oare nu e bine ? deci nu mai hiberneaza .. in casa e o temp placuta destul de caldut ca sa zic asa ... a mancat 3 guri de rosie si acum se plimba ca nebuna ...ca sa fac ...? multumesc mult ... *i-am facut un dushulet cu apa calda si in bataia jetului de apa scotea tot capul afara :)) oare e bine ? sau ... ? nush e sa fac * ms mult :* :D :shock: :!: :?:
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 5
Membru din: 14 Oct 2007, 20:45
Localitate: BUCURESTI

de Monoceros » 09 Noi 2007, 15:58

Daca hiberneaza, nu este bine sa se trezeasca in repetate randuri, pentru ca isi epuizeaza rezervele si ii scade imunitatea.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de hidrocarbura » 09 Noi 2007, 16:11

Monoceros scrie:Daca hiberneaza, nu este bine sa se trezeasca in repetate randuri, pentru ca isi epuizeaza rezervele si ii scade imunitatea.
deci ea sta in casa si nu a deranjato nimeni . s-a trezit ea singura... ce sa fac ? se plimba prin casa ... ce sa ii fac ?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 5
Membru din: 14 Oct 2007, 20:45
Localitate: BUCURESTI

de shnella » 19 Aug 2008, 18:26

Hmmmm, am si eo o intrebare, stau la bloc, nu stiu cum sa le ofer broscuteleor mele conditii de hibernare :(. In casa e galagie si din cate am inteles le trebuie liniste si temperatura intre 4-10 grade. Unde le pot oefri asemenea conditii? Are ceva daca nu le pun la hibernat?:-?
Spidy Alfa Titza - iubirile mele
Titza - nu o voi uita niciodata
http://testoase-de-uscat.forumz.ro
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 22
Membru din: 13 Aug 2008, 13:35
Localitate: Reghin

de Florin » 20 Aug 2008, 08:49

Nu...dupa parerea mea este mai bine sa nu o pui la hibernat.
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

Re: nedumerire broscuta Herman

de Bi3 » 02 Aug 2009, 12:59

eu ti-as sugera ca pe timpul iernii sa ii amenajezi un spatiu special in casa,pentru a o feri de o posibila problema de sanatate survenita in urma schimbarii temperaturii.
Broscutele de uscat sunt sensibile,iar schimbarile de temperatura le pot afecta.E de preferat sa prevenim orice posibila imbolnavire.Doar iarna nu e asa de luna,si asa vei putea petrece mai mult timp cu broscuta ta. :D :wink: :P [/b]
 
Mesaje: 1
Membru din: 02 Aug 2009, 08:54

de davidk » 16 Aug 2009, 16:12

Parerea mea este ca, daca testoasa e sanatoasa si are raportul dimensiuni/greutate normal, e necesar sa o pui la hibernat. Organismul ei este proiectat sa functioneze mai putin de 12 luni pe an; daca nu hiberneaza, si sta la caldura, lumina si hrana 12/12 luni, va avea tendinte de crestere prea rapida, ceea ce va duce la MBD (metabolic bone disease) si, mai grav, se suprasolicita rinichii care, cum am zis, nu au fost "proiectati" sa functioneze tot anul la capacitatea normala.
Unde poate hiberna o testoasa? In frigider! Verificati ca temperatura in frigider sa fie de 4..6 grade, si puneti broscuta intr-o cutie cu pamant sau hartie tocata. In prealabil, te asiguri ca ea e pregatita de hibernare; va trebui sa ii asiguri temperaturi din ce in ce mai reduse (o lasi pe balcon, daca n-ai curte) si cu 2 saptamani inainte de a o pune in frigider nu ii mai dai nimic de mancare si ii faci o baie in apa calduta si putin adanca (favorizeaza defecatia). Ar fi mai multe de spus, si ar trebui sa cauti pe google mai multe pagini in engleza despre ce inseamna asta, caci sunt destule materiale pe net.
Inca o data, hibernarea este necesara pentru pastrarea organismului in plina forma pentru urmatorul an de viata!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 117
Membru din: 11 Iun 2009, 12:08
Localitate: Bucuresti

de Skeptik » 19 Feb 2010, 15:42

si a mea hiberneaza acuma...are in beci cam 5 grade celsius...dar parca nu ash tineo la temperatura aia asa scazuta...pn la ce temperatura maxima poate hiberna...findca ash vrea sa o aduc in casa...sa o las sa hiberneze in continuare dar sa nu o mai tin asa la o temperatura scazuta...e foarte mica(dar are vreo 7 ani)si mie mila de ea sa o tin la 5 grade...e prima iarna de knd e la mn...mai am si una de Florida de 1 an jumate:D...deci cam atat ma intereseaza ce temperatura maxima trebuie sa aiba cea de uscat ptr a hiberna... :roll:
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 25
Membru din: 14 Feb 2009, 23:32
Localitate: Galati

de davidk » 20 Feb 2010, 00:34

Teoria spune ca daca temperatura e mai mare de 8...10 grade incepe sa devina constienta, semiactiva si consuma energie; ea nu se poate hrani, dar cnsumand resurse, poate muri, sau in cazurile mai fericite, la trezire va fi foarte slabita si apatica.
Cred ca 5grade e temperatura ideala.
Odata trezita din hibernare nu o mai tii acolo, ci o bagi in casa la caldura.
Si mai gandeste-te ca aceste reptile se simt cel mai bine in natura, unde nu le e la nimeni mila de ele. Asa ca incearca sa ii oferi conditii cat mai apropiate de cele naturale, adica racoare iarna si caldura vara.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 117
Membru din: 11 Iun 2009, 12:08
Localitate: Bucuresti

Următorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator
cron