nedumerire broscuta Herman

• dobrogeana - Hermann (Testudo hermanni)
• greaca (Testudo graeca ibera)

Moderatori: Sheppard, tibor.sos

de andreea13 » 10 Oct 2010, 10:58

Buna ziua, sunt noua pe forum si noua crescatoare de testoase. Am broscuta din iulie anul acesta, deci va fi prima ei iarna in captivitate si am ceva emotii. Din ce am mai citit este o testudo hermani care are aprox 10 anisori. Este destul de plina de viata, s-a adaptat mai repede de 2 saptamani (am inteles ca 2 saptamani este limita de adaptare), este o mancacioasa, mai ales de nectarine si banane. Am citit despre hibernare si am aflat pareri diferite...stau la bloc si am inteles ca in aceste conditii nu e neaparat nevoie sa hiberneze, dar din alte parti am inteles ca daca nu hiberneaza, in cativa ani moare, cum credeti ca este mai bine? multumesc
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 9
Membru din: 03 Oct 2010, 15:12

de Pandy » 10 Oct 2010, 11:36

andreea nu e necesar sa umpli tot forumul cu aceeasi intrebare

Uite raspuns: http://www.testoase.com/viewtopic.php?t=23
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de andreea13 » 10 Oct 2010, 11:49

stiu, doar k sunt disperata e aproape mijlocul lunii octombrie, stiu ca ele hiberneaza din septembrie si mi-e teama sa nu moara, deja nu mai mananca si e apatica :( mi-e teama sa ma duc la veterinar cu ea ca sa ma interesez, pt k stiu despre ilegalitatea detinerii unui astfel de animalut...scuze k am pus intrebarea asta peste tot doar ca nu stiu ce sa fac
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 9
Membru din: 03 Oct 2010, 15:12

de andreea13 » 10 Oct 2010, 12:01

pandy acum am vazut link-ul multumesc frumos, chiar ca gasesc multe info pe acolo...nu am mai stat niciodata pe forum-uri si nu prea ma pricep, o zi buna
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 9
Membru din: 03 Oct 2010, 15:12

de vic » 19 Oct 2010, 19:52

Andreea,
Daca stii de ilegalitatea detinerii ei, de ce crezi ca aici poti afirma asta atat de lejer- doar fiindca nu interactionam direct, ca in cazul vizitei la veterinar?? Preferi deci sa te lipsesti de niste informatii utile sau chiar salvatoare pentru testoasa ta, doar ca sa nu iti strici anonimatul de detinator ilegal? Mai ales ca nu stii prea multe despre ea, in afara de denumire! Daca asa stau lucrurile, imi pare rau pentru tine... si pentru testoasa, in primul rand. Nu ca ar fi multi veterinari care sa se priceapa la testoase, dar tu nu aveai de unde sti asta...
Pot doar sa sper ca e una de import, dar ma cam indoiesc.
Eu am fost si am dat 130 RON pe o radiografie facuta unui hermanni pe care stiam ca il voi da pana la urma- centrului Carapax, nu altcuiva. Si crede-ma, nu am un salariu impresionant si am si destule cheltuieli. Nu vreau sa ma dau Daktari aici, dar daca ti-e mai pretioasa discretia decat testoasa, mai trebuie sa-ti recomand eu ceva? Banuiesc ca ai singura raspunsul...
Nectarinele si bananele- total nepotrivite! Ai aici niste plante din dieta naturala a testoasei, plus poti naviga pe tot site-ul pentru alte informatii:
http://www.portiledefier.ro/carapax/Cemananca.html
Daca nu le cunosti dupa denumirile alea, dai cautare Google -imagini si vei recunoaste macar cateva.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 243
Membru din: 28 Mai 2009, 11:07
Localitate: Bucuresti

de andreea13 » 22 Oct 2010, 18:17

Multumesc pentru raspuns Vic, nu sunt genul de persoana care sa tina mai mult la discretia detinerii unei broscute in ilegalitate decat la bunastarea ei, doar am crezut ca aici pe forum pot gasi mai usor anumite raspunsuri. Cu siguranta ca voi face o vizita la medic, broscuta nu este cumparata, am gasit-o in padure in Severin. o seara buna
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 9
Membru din: 03 Oct 2010, 15:12

de vic » 22 Oct 2010, 18:40

Andreea,
Imi pare rau ca trebuie sa iti dau din nou un raspuns dezaprobator- daca la primul am exagerat cu presupunerile si am gresit, acesta va fi fara vreun dubiu, referitor la modul in care ai intrat in posesia testoasei... Practic, ai luat din natura un animal strict protejat. De aici incolo, oricine- fie de "ochii lumii", fie din snobism ecologic, fie din convingere, fie dpdv legal- iti va spune acelasi lucru: e o greseala. Iti recomand sa iei legatura cu centrul Carapax si fa in asa fel incat animalul sa se intoarca acasa.
Personal, apreciez ca ai fost sincera referitor la provenienta animalului, dar asta nu-l ajuta cu nimic.
Nici eu nu dau doi bani pe lege, dar statutul ei nu e dictat doar de vreo lege, e chiar critic.
Ia in calcul ca sunt reptile care cresc lent, ajung foarte greu la maturitate, ouale (putine!!) sunt decimate de o multime de animale mici si mari, iar jalnicul procent de pui rezultati sunt si ei "strecurati" de animale, plus agresiunea exercitata de oameni- distrugerea habitatului (unul destul de particular, nu doar dpdv climatic), ucidere "just for fun" sau capturare, ceea ce pentru specie e acelasi lucru: animal pierdut.
Numai bine!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 243
Membru din: 28 Mai 2009, 11:07
Localitate: Bucuresti

de andreea13 » 22 Oct 2010, 20:55

Vic iti apreciez foarte mult sinceritatea si modul direct de a pune problema. De cand eram mica mi-am dorit enorm o testoasa, iubesc la nebunie animalele, dar daca tu consideri ca este o gresala faptul ca am luat-o din natura, voi analiza mai bine lucrurile si voi lua o decizie. M-am ghidat dupa faptul ca multe persoane tin in casa, chiar in apartament testoase, si chiar aceasta rasa, si nu am crezut ca este o gresala, mai ales ca ma straduiesc sa ii creez spatiul cat mai aproape de natura, dar bineinteles oricat de mult iubim animalele si oricat le vrem in preajma noastra trebuie sa facem ce e mai bine pentru ele. Multumesc pentru parere.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 9
Membru din: 03 Oct 2010, 15:12

Anterior

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori
cron