ceva sfaturi pentru o broscuta noua in club ?!?...

• dobrogeana - Hermann (Testudo hermanni)
• greaca (Testudo graeca ibera)

Moderatori: Sheppard, tibor.sos

ceva sfaturi pentru o broscuta noua in club ?!?...

de violeta ciurlea » 05 Sep 2007, 21:29

Salut tuturor si bine v-am gasit!
Tocmai am achizitionat o broscuta leopard, Geochelone pardalis si, fiind prima mea broscuta testoasa, nu vreau sa dau gres.
Asa ca, as avea cateva intrebari pentru voi.
In primul rand nu stiu ce varsta are. Am masurat-o si are 70 mm. in lungime, pare puiut, dar poate sa imi spuna cineva cam ce varsta are si cam cat ar trebui sa cantareasca la dimensiunile astea?
In al doilea rand, am remarcat la ea faptul ca, desi mananca bine (frunze de vita de vie si papadie, cu precadere), totusi nu bea prea multa apa. Am citit undeva pe net ca specia aceasta ar trebui sa bea multa apa. E cazul sa ma ingrijorez? Si cu mancarea cum e de procedat? Pot sa ii dau doua mese consistente pe zi sau ar trebui sa ii las mancare la discretie? Si ce fel de calciu ar trebui sa ii dau? Sunt bune vitaminele de uz uman Calciu cu D3?
I-am amenajat un terariu cu substrat de nisip special pentru reptile. Undeva pe net scria ca nisipul nu le prieste in cazul in care ajung sa il inghita. Este adevarat? Ar trebui folosit un alt tip de substrat?
Apoi, este indicat ca broscutele sa fie obisnuite cu prezenta umana? Adica, pe a mea ar trebui sa o iau zilnic din terariu, sa o mangai, sa o las sa se obisnuiasca cu mine si sa fie manipulata? Sau, dimpotriva, ar trebui sa evit sa o ating ca sa nu o stresez?
In fine, astept cu nerabdare raspunsurile voastre si orice sfaturi ati putea avea pentru un incepator intr-ale testoaselor leopard, asa ca mine.
Va multumesc anticipat.
 
Mesaje: 1
Membru din: 04 Sep 2007, 22:38
Localitate: Piatra Neamt

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator