Adaptarea testoaselor la mediu nou

• dobrogeana - Hermann (Testudo hermanni)
• greaca (Testudo graeca ibera)

Moderatori: Sheppard, tibor.sos

Adaptarea testoaselor la mediu nou

de pudyfer » 17 Oct 2017, 15:22

Buna ziua, ma numesc Tudor si sunt din Cluj. Am achizitionat ieri 2 broscute testoase (pui) Tesudo Graeca si am unele intrebari pentru cei care au experienta cu ele. Sunt curios cat timp le ia ca sa se obisnuiasca cu noul mediu, deoarece ele stau ingropate in substrat. Una din ele a mancat putina salata ieri, dar cam atat. Astazi le-am scos din substrat, si le am pus mai multe frunze de rucola, dar le au ignorat complet si, din nou s au adancit in substrat. Substratul este compus asa: un strat de 4-5 cm, poate si mai mare in unele zone-mix intre soil si nisip, iar peste acesta, am o zona acoperita de beachwood (unde le pun mancarea si bazinul cu apa-ala mic si deloc adanc), si inca o zona-zona de ascunzis. Am lampa UVB si lampa de caldura, nu stiu inca exact ce model sunt becurile, dar am sa scriu de indata ce ajung acasa, cand voi incerca sa pun si niste poze cu terrariul. Sunt curios daca este normal sa stea asa ingropate (doar una a mancat putin si a stat sub lampa de caldura, cealalta nici nu o vezi, abia am gasit-o atunci cand am scos-o). Poate asa e normal pana se adapteaza, habar nu am, dar ma intereseaza deoarece intentionez sa le tin pe viata, plus ca stau la casa si pe viitor am sa le amenajez ceva in curte pt sezonul cald.Inca o precizare: ele nu se ingroapa in mixul acele de soil-nisip, doar sub stratul de beachwood. Va multumesc .
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 15
Membru din: 13 Oct 2017, 10:34

Re: Adaptarea testoaselor la mediu nou

de pudyfer » 17 Oct 2017, 18:22

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 15
Membru din: 13 Oct 2017, 10:34

Re: Adaptarea testoaselor la mediu nou

de pudyfer » 17 Oct 2017, 18:24

Becuri: lampa rosie are bec reptile uvb 150 (fostul repti glo 10) 25w
lampa albastra are bec daytime heat lamp 60w
Ambele becuri sunt exoterra
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 15
Membru din: 13 Oct 2017, 10:34

Re: Adaptarea testoaselor la mediu nou

de pudyfer » 17 Oct 2017, 18:29

cand am ajuns acasa, bineinteles ca erau bagate sub stratul de lemn in locul lor de refugiu. le-am scos si le-am dat salata, cea care a mancat si ieri a mancat aprox 2 cm patrati, si dupaia s-a bagat din nou sub stratul de lemn. Cea care nu a mancat ieri, a dat o tura de acvariu si dupa aceea s-a oprit la salata si a mancat 5 cm patrati dupa care s a ascuns si ea.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 15
Membru din: 13 Oct 2017, 10:34

Re: Adaptarea testoaselor la mediu nou

de diego » 18 Oct 2017, 18:09

Nu stiu daca e vorba despre adaptarea la noul mediu sau, poate mai sigur, despre faptul ca se apropie perioada hibernarii.
Pagina de Facebook a forumului Testoase.com
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

Re: Adaptarea testoaselor la mediu nou

de Sheppard » 18 Oct 2017, 19:10

Salutare si bun venit pe forum!

E comportament normal sa se ascunda, mai ales acum cand sunt mici. E de vina si perioada asta, in care intra la hibernare (e specie care hiberneaza). De la anul e obligatoriu sa se hiberneze, altfel apar probleme de sanatate si decesul testoaselor intr-un final. Anul asta poate nu e chiar indicat, doar daca ai certitudinea ca au fost crescute in conditii corespunzatoare.

Despre hibernare: viewtopic.php?f=26&t=3654

Salata este cu valoare biologica foarte redusa. Baza o consitutie buruienile. Meniul lor il gasesti aici: viewtopic.php?f=26&t=3654
Deci salata trebuie sa o aiba permanent dar trebuie sa te gandesti ca nu le ofera ce le trebuie si trebuie sa le pui la dispozitie si alte plante. Cu fructele trebuie sa te porti cumpatat, sa fie mai mult desert.

Testoasele de uscat nu sunt animale de casa! Nu se pot asigura conditiile necesare unei dezvoltari armonioase inauntru. Apar inevitabil piramidarea carapacei, probleme la maxilar cu crestere excesiva si diverse alte probleme de sanatate. Nu o sa vezi la nici un crescator experimentat de testoase e uscat terarii permanente in casa, doar chestii temporare, fie pentru exemplare care necesita tratamente si ingrijiri de tot soiul, fie pe timp de iarna pentru speciile care nu hiberneaza. In rest, totul e gandit afara, cu gradini mari, pline buruieni, special gandite pentru testoase.

Merita citita si asta: viewtopic.php?f=6&t=2510

Un site cu informatii valoroase sustinute de studii stiintifice este acesta si recomand sa citesti tot ce prinzi acolo despre testoasele de uscat mediteraneene (mai ales Testudo hermanni si Testudo graeca): http://tortoisetrust.org/

Si acum cateva sfaturi punctuale legate de ce ai amenajat acolo:
- Ai grija ca locul unde incalzeste becul sa nu depaseasca 35 de grade (un maxim prost tolerat). Ideea e sa ai locuri mai reci si calde in terariu, cu diferente de minim 10 grade si ar fi bine sa nu mearga toata ziua becul acela de incalzit. Cu o priza programabila poti imita cat de cat ciclul diurn intr-o zi de vara. Variatiile astea, alaturi de umiditate, sunt imposibil de obtinut in casa fiind un alt argument pentru habitatele amenajate strict in curte. Chiar si cand sunt asa mici, se poate face usor de tot un tarc de 1m patrat, estetic, cu baza din scanduri si plasa in rest, cu capac care sa se ridice, acoperit cu plasa pentru a le feri de pradatori (caini, pisici, pasari). Scandurile ingropate minim 10cm in pamant, ca altfel sapa pe dedesupt.

- Testoaselor nu le plac suprafetele transparente, vor incerca sa treaca permanent prin ele si le streseaza. De aceea recomand sa acoperi cu ceva partea de jos a terariului. Acesta este un alt motiv pentru care tarcurile nu se inconjoara de la baza cu plasa. Totdeauna trebuie sa existe ceva care nu e transparent, suficient de inalt cat sa le depaseasca campul vizual, nu indeajuns de inalt insa pentru a umbri tot habitatul de-a lungul zilei. Deci 10cm sub pamant si 10-15cm deasupra ajung (sau mai practic, o scandura de 20cm latime).

- Ai grija la umiditate. Un mediu prea uscat o sa le dauneze. La fel si aici, nu trebuie sa fie constanta. Intr-o zi mai mult, in alta mai putin, variatii in aceeasi zi.

- Lipseste verdeata. Ai substrat, asa ca apuca-te de plantat. Am vazut la Animax cutii cu seminte pentru reptile vegetariene. Poti lua asa ceva sau te duci la magazine cu profil agronomic si cumperi seminte de la diferite buruieni si plante, mai ales trifoi. Cand vine perioada, aduna seminte de papadie si planteaza la greu. Trifoiul si papadia sunt deosebit de apreciate. Verdeata o sa reduca mult stresul, ofera locuri multiple pentru ascuns, sunt hrana proaspata permanent si arata deosebit.

- Nu prea e ok gramada aia de lemne, e doar un obstacol in plus greu de trecut peste, nu prea are utilitate. Mai redu din ele. Poti pune cateva pietre pe care sa se mai catere pentru ca mediul lor natural e de obicei mai stancos, cu urcusuri si coborasuri.

- O sa cada frecvent pe spate la varsta asta si sunt momente in care se indreapta din nou cu greutate sau deloc. Stai cu ochii pe ele, viziteaza-le frecvent si intoarce-le cand e cazul; sunt mai tolomace acum, ca si puii de om :) E mai riscant cand stau cu burta in sus sub becul de incalzit, dar in principiu nu ar trebui sa ai probleme prea mari cu asta.

- Dupa cum spuneam, gradina trebuie gandita pentru ele. Desi un tarc de 1m patrat ajunge in primii ani, inclusiv acela trebuie populat si intretinut permanent cu buruieni. Daca e totul arid acolo e nasol pentru ele. Si pentru a le pregati mediul in viitor, apuca-te sa plantezi buruieni in curte, sa ai o populatie stabila si diversificata de plante din meniul lor. Partea proasta la testoasele de uscat e ca nu poti sa le oferi hrana adusa de altundeva, doar daca ai ceva camp in apropiere, nepoluat, netratat cu pesticide sau mai stiu eu ce. Buruienile se usuca la scurt timp dupa ce sunt culese si testoasele refuza adesea sa manance hrana uscata sau vestejita.

- Pe viitor, dupa ce mai cresc, recomand microchipare. In cazul in care se pierd, evadeaza (sunt maestre in gasit locuri de scapat), sunt furate, e important sa se gaseasca stapanul si nu cumva sa ajunga in natura (fiind captive-bred). Chipul are datele tale personale si cand ajunge la un veterinar sau orice alta persoana cu scanner, te identifica imediat.

- Pentru a mentine un mediu sanatos, fiind in interior si daca plantezi ceva acolo, e nevoie de substrat bio-activ (nu iti mai eprmiti sa il schimbi periodic cu plantele care cresc acolo). Ce inseamna asta? Practic un micro-mediu stabil, in care ai un circuit al materiilor organice produse de testoase (dejectii, resturi alimentare), exact ca in natura. Plantele o sa contribuie la procesarea materiilor organice, dar e foarte important sa ai si colonii de izopode si colembole, chiar si rame. Izopodele le gasesti usor prin curte, pe sub materii lemnoase si pietre (sunt ca niste gandaci cu armura), iar colembolele eu le am pana si in ghivecele din casa - sunt insecte mici albe care sar peste tot). Se pot gasi si de cumparat daca cauti pe net. Astfel eviti stagnarea dejectiilor si riscul infectiilor.
Daca incep sa apara ciuperci si fungi, inlatura-le.

Daca vrei sa lecturezi ceva pe tema asta, ai cateva recomandari aici: viewtopic.php?f=1&t=3661 (cand te orientezi, cauta carti cu pagini multe, ca restul sunt pentru incepatori si cu sfaturi prea generale)
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Adaptarea testoaselor la mediu nou

de pudyfer » 19 Oct 2017, 10:26

salut salut, merci mult de raspunsuri. Am sa scap de acel asternut de lemn, am sa pun ceva pietre in schimb (pe aici pe acolo), iar casuta o voi umple cu fan. Despre mancare: i-am dat si rucola, si trifoi (alb) proaspat cules, si morcov (radacina rasa) , frunze de caprifoi, si nu mananca deloc! Daca le dau salata, o mananca :( . Precizez ca salata le-am dat o separat, cele enumerate de sus au fost amestecate, fara salata. Am sa incerc sa le amestec si cu salata, poate asa au sa guste si din celelalte. Chiar nu stiu de ce mananca doar salata, poate asa au fost obisnuite si altceva nu stiu. Am acoperit o portiune de 10 cm cu banda izolatoare, astfel incat sa nu vada in exterior si sa nu aiba tendinte de "evadare". Am ridicat becul de lumina cu 5 cm mai sus, temperatura era 33 grade celsius cum era inainte. Becurile stau aprinse de la 9 dimineata la 8-9 seara, dar am sa cumpar si o priza programabila. Oare e prea mult 12 ore? Planuri de viitor (apropiat: 2-3 luni, construirea unei Tortoise-table unde voi planta mai multe plante, ceva sa duca cat mai aproape de mediul lor natural, cu acel substrat bio-activ de care mi-ai spus). Pana la asta, as dori sa plantez macar o plantuta in acest acvariu, dar sa fie gata crescuta, ce fel de planta as putea pune acolo, gata crescuta, luata din magazin? Nu e neaparat sa o pun in substrat, si daca e intr-un ghiveci mai mic, e perfect, il voi ingropa pe el in substrat. Acvariul e ceva provizoriu dupa cum spuneam, si nu cred ca va creste ceva planta (in 2-3 luni) daca ma apuc sa plantez seminte, toate astea vor fi bine gandite si aranjate cat mai ok, cand voi construi acel tortoise table. Pentru sezonul cald, voi amenaja in curte (stau la casa) un tarc in care voi planta si mai multe plante, buruieni, etc. Anul acesta nu vor hiberna, in schimb, de anu viitor o vor face.
Ideea e ca, ele stau tot timpu ascunse sub acel strat de lemne, plus ca ieri am gasit-o pe una sub stratul de pamant (abia am gasit-o apropo). Eu de fiecare data le scot din ascunzis, le pun sub lampa, ele stau unpic acolo (cateva minute), si dupaia se intorc inapoi. Daca nu le duc catre locul unde au mancare, nu se duc singure. Am pus odata salata in locul unde au casuta, si intorcandu-se catre ea, s-au oprit sa si manance unpic. E ok daca le scot asa , sau ar trebui sa le las singure sa isi faca treaba? Adica, dimineata la 9 aprind becurile, le las mancare si apa, dupamasa pun alta mancare, si seara sting becurile, si tot asa?? Mi-e cumva ca ele vor ramane tot ascunse si nu vor iesi sa manance, dar nici nu hiberneaza. Chestiunea asta ma intereseaza cel mai tare sincer, deoarece despre alimentatie, caldura, umiditate am citit mai multe topicuri de pe acest forum cat si din alte forumuri din strainatate, dar despre asta nu am gasit nimic.
Inca o chestie, ieri le-am facut acea baita in apa calduta, le-am lasat 10 minute (erau amandoua intr-un vas, trebuie individual?), nu au eliminat absolut nimic, nici macar treaba mare nu au facut.
Asta ma zgarie pe creier cel mai tare, pentru ca nu stiu ce sa fac ca sa fie bine. Sa le tot scot eu din ascunzis, sa le pun la lumina, sa le dau de mancare, sau sa le las pe ele sa iasa cand isi doresc, daca doresc??
Multumesc mult inca odata de raspunsuri!!!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 15
Membru din: 13 Oct 2017, 10:34

Re: Adaptarea testoaselor la mediu nou

de Sheppard » 19 Oct 2017, 10:42

Lasa-le pe ele sa isi faca de cap, altfel doar le stresezi inutil. E normal sa se ascunda pana se obisnuiesc cu mediul nou si cu tine. Pana atunci instinctul le zice sa stea ascubse cat mai mult ca sa nu le vada pradatorii.

Becul pentru incalzit merge prea mult 12 ore. Cel UV-B e ok sa mearga atat. Becul pentru incalzit ar fi bine sa mearga pe la 12-18 sa zic si inainte si dupa poti obtine temperaturi mai scazute cu un bec obisnuit. Sa te asiguri ca sunt in terariu si zone mai racoroase.

Cat despre plante, nu stiu ce sa zic. Nu stiu daca o sa gasesti ceva in magazin. Mai bine mergi pe camp si scoti o bucata de pamant cu cat mai multe buruieni, cu radacini, cu pamant cu tot si o bagi in terariul tau. La fel poti face si in gradina.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Adaptarea testoaselor la mediu nou

de pudyfer » 19 Oct 2017, 14:02

Merci de fast reply. Am sa le las in pace sa isi faca ele de cap, mai ales ca astazi una din ele a iesit singura, a mancat, si acum sta la un loc mai racoros. Azi le mai stresez cand rearanjez treburile prin acvariu, ma duc pe camp langa mine si smulg tot felul. Multumesc de sfaturi.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 15
Membru din: 13 Oct 2017, 10:34

Re: Adaptarea testoaselor la mediu nou

de Sheppard » 19 Oct 2017, 18:18

Tine-ne la curent, ca sunt simpatice, cu multe poze :)
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Adaptarea testoaselor la mediu nou

de pudyfer » 21 Oct 2017, 17:01

Revin cu niste poze cu modificarile aduse la terrariu si bineinteles alte intrebari :)
Am cumparat si termometru, am testat mai multe pozitii la bec, si, din ce am citit in stanga dreapta, cea mai buna combinatie mi se pare (sper sa fie si asa) 32 - 33 grade sub becul de caldura si 26-27 grade temperatura ambientala, noaptea daca inchid becurile ramane temperatura camerei, aprox 19-20 grade, minim 18 cand sunt plecat. Au inceput sa manance si frunze de papadie, mananca bine amandoua, atat ca le mai ghidez eu deocamdata spre locul cu mancarea. Le-am facut si baie astazi, una a facut treaba mare, cealalta nu, niciuna nu a eliminat acea substanta alba. Ele inca sunt ft timide, abia ies de sub substrat, mananca odata pe zi ( cred ca de 2 ori au iesit de capu lor, in rest le-am scos eu, stiu ca mi ai zis sa nu le mai scot, dar am observat ca daca le scot mananca si se mai plimba...incerc sa le las de acum in pace, desi mi-e cumva ca daca nu le voi scoate nu vor iesi si nu vor manca). E putin daca mananca odata pe zi? Sa fie perioada anului de vina ? Le-am luat chiar azi os de sepie dar nu s au atins deloc de el.
Din ce am observat, prefera salata, dar incet incet au inceput sa manance si papadie (trifoi nicicum ).
Daca aveti ceva tips pt mine, le primesc cu drag. Merci !!
Imagine
Imagine
Imagine
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 15
Membru din: 13 Oct 2017, 10:34

Re: Adaptarea testoaselor la mediu nou

de Sheppard » 22 Oct 2017, 00:36

Eu zic sa mai scoti din pietricele, par cam multe. Lasa jumate din ce ai acum.

De osul de sepie se vor atinge mai greu. De preferat e sa stea inainte cat mai mult afara, plouat, erodat de intemperii si atunci vor incepe sa roada la el si asta destul de rar. Ce mai poti face e sa iei calciu sub forma de pudra si sa mai pui pe hrana, dar in cantitate mai mica ca altfel nu le mai place hrana. Fie iei ceva special pentru reptile, cum au cei de la Exo Terra http://www.exo-terra.com/en/products/powder_calcium.php , fie mergi la o farmacie veterinara si cauti calciu furajer (fara proteine, fara nimic altceva, doar calciu).

Nu stiu daca mananca doar o data pe zi. Poate nu le vezi cand mai rontaie, cand nu esti prin zona. Fecale si pasta alba nu e obligatoriu sa le elimine de fiecare data cand le faci baie. Le elimina si in mod normal in decursul digestiei, a activitatii zilnice. E suficient daca faci baie o data-de doua ori pe saptamana.

Nu uita sa verific umiditatea din terariul tau. Fiind inalt, sa nu fie aerul prea uscat sau umed. Si sa nu ai capac deasupra sa fie aerul statut acolo (nu imi dau seama din poze).

Sa te gandesti pe viitorul apropiat la ceva cu pereti mai putin inalti. Si de preferat ceva mai putin friabil, precum un tarc de lemn sau ceva cutie de plastic.

Pentru a le convinge sa manance si restul alimentelor, da-le impreuna, amestecate, ca sa vada ca e tot hrana.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Adaptarea testoaselor la mediu nou

de pudyfer » 25 Oct 2017, 15:15

Update : ieri nu au mancat absolut deloc, nici nu le-am vazut pe afara. Nu le vad pe afara niciodata sa fiu sincer, m-am tot documentat pe internet si am vazut un articol unde scria ca pt a nu hiberna trebuie trezite. Nu stiu cat de adevarat e asta, mai ales ca temperatura nu scade sub 21 grade, deci de ce ar simti nevoia de a hiberna?? Eu astazi le-am scos din nou de sub locul lor de ascunzis (se ingroapa sub pamant ), au stat putin sub lampa de caldura, si au vrut sa se ascunda din nou.Le am pus in locul cu hrana, o broscuta a plecat si cealalta a ramas si a mancat destul de mult,papadie,salata, trifoi. Chiar nu stiu daca asa e normal, ele nu au activitate DELOC, nu le vad DELOC pe afara, de 2 ori cred ca am vazut ca s-au atins de hrana (am facut poza la hrana si cand m-am intors acasa arata altfel si era mai putina). Continui sa le scot? Si asa, nu mananca tot timpul. Dau pufuri cu apa peste substrat in fiecare zi, le fac baie de 2 ori pe saptamana, la ultima baie au facut treaba mare amandoua. Sa fie inca timide? Sa fiu eu prea paranoia si ar trebui sa ma linistesc si sa continui sa le pun hrana de 2 ori pe zi, fara sa le scot, pe principiul cand or vrea ori iesi ele? Au toate conditiile, seara am bec infrared si temperatura la locul unde se ascund este de 22-23-24 grade Celsius, sigur e mai joasa sub pamant. Sa nu le placa acvariul desi am pus banda izolatoare cam 10 cm pt a nu vedea inafara lui? E normal sa se intample astea? In fiecare zi ma uit si caut pe internet o solutie, si nu gasesc, de aceea va intreb pe voi: WTF is wrong?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 15
Membru din: 13 Oct 2017, 10:34

Re: Adaptarea testoaselor la mediu nou

de pudyfer » 25 Oct 2017, 15:28

ma gandesc sa le schimb unpic chestiile peacolo. sa pun farfuria cu hrana in locul pietrei mari, planta de langa farfurie sa o mut si acolo sa pun farfuria cu apa, si piatra mare unde este farfuria cu mancare acum. Lampa de caldura deasupra pietrei mari si a farfuriei cu apa, asa sa am cel mai cald punct in coltul din stanga. Asa cum e acum, locul de caldura e central si temperatura se distribuie uniform peste tot, asa daca o pun in coltul din stanga vor fi diferente mai mari, poate era prea cald, desi nu sunt peste 33 grade sub lampa de caldura. Am sa incerc si asta, poate se schimba ceva. Voi ce credeti ? Merci fain. Si btw, le-am dat nume: cea deschisa e Janos si cea mai inchisa e Pista.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 15
Membru din: 13 Oct 2017, 10:34

Re: Adaptarea testoaselor la mediu nou

de pudyfer » 25 Oct 2017, 15:32

Seara sunt 21 grade la locul lor (doar cu lampa infrared), ziua sunt 23-24 grade acolo (uvb+uva).
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 15
Membru din: 13 Oct 2017, 10:34

Următorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori