Buna!! Mi-aș dori foarte tare o broasca țestoasa de uscat

• dobrogeana - Hermann (Testudo hermanni)
• greaca (Testudo graeca ibera)

Moderatori: Sheppard, tibor.sos

Buna!! Mi-aș dori foarte tare o broasca țestoasa de uscat

de Saul16 » 05 Iul 2017, 20:30

Mi-aș dori enorm de mult o broasca țestoasa de uscat dar prețul ei este mult prea mare pt mine (la care m-am uitat eu 250 -450 ) eu sunt din Bacău iar la magazinele de animale erau doar broască țestoasă de apă de Florida.
Dacă are cineva o broasca țestoasa de uscat și nu mai poate avea grija de ea Și vrea să o dea sau doar are de vânzare pana in 200 de roni mi-aș dori sa mă contacteze pe numărul meu de telefon (0762700948) vreau seriozitate !!!
Nu există de cumpărat broască țestoasă de uscat Mai ieftină in magazine ?
De ce broasca țestoasă de uscat este așa de scumpă iar broasca țestoasă de apă este 40 de RONi?
 
Mesaje: 1
Membru din: 05 Iul 2017, 20:20

Re: Buna!! Mi-aș dori foarte tare o broasca țestoasa de usca

de Sheppard » 24 Iul 2017, 17:11

Testoasele de uscat sunt specii aparte, cresc si se reproduc mai greu si de aceea au preturi mai mari. Nu cumpara niciodata fara acte de provenienta sau din alte parti decat crescatori autorizati si pet-shopuri pentru ca sunt specii protejate toate, pe cale de disparitie si e ilegal si braconaj altfel.

Trecand peste partea asta, asigura-te ca ai gradina mare gandita pentru ele, cu multe buruieni (hrana lor de baza). Nu se tin pe fructe, legume sau mai stiu eu ce, astea sunt pe langa, diversificare si desert. Baza sunt buruienile. NU sunt animale de apartament, iar cine sustine altfel habar nu are ce inseamna sa cresti testoase de uscat.

Ai nevoie si de conditii stricte de hibernare, altfel va muri testoasa in scurt timp.

Descurajez ferm detinerea testoaselor de uscat fara experienta in cresterea testoaselor sau altor reptile. E foarte greu sa te ocupi de ele si sa le mentii sanatoase. Sunt animale pe viata, cu medie de viata de 60-80 de ani, deci vor ramane mostenire la copii. Sa te gandesti si la asta.

Recomand sa incepi cu asta: viewtopic.php?f=6&t=2510

Alimentatie: viewtopic.php?f=6&t=2611

Faptul ca nu esti dispus sa investesti mai mult de 200ron in animalul de casa spune deja multe despre resursele pe care le detii. Cheltuielile doar cu salata si ceva verdeturi ajung la minim 100ron/luna. Orice animal de casa iei va necesita investitii consistente pe termen scurt si lung.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator