broasca

• dobrogeana - Hermann (Testudo hermanni)
• greaca (Testudo graeca ibera)

Moderatori: Sheppard, tibor.sos

broasca

de leu » 01 Mai 2015, 10:19

Buna sunt nou in domeniul asta si am o agrionemys horsfieldi de 2 zile,as vrea sa stiu cum aflu daca e fata sau baiat,din cate am inteles carapacea de femela e diferita..nu am prea mare experienta e prima data,dar imi place si vreau sa am grija de ea daca ma puteti ajuta cu niste sfaturi sunt bine venite,in timpul asta ma mai documentez..o zi faina
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 25
Membru din: 01 Mai 2015, 00:17

Re: broasca

de vic » 01 Mai 2015, 15:06

Salut!

E greu si cu poza, dar fara... chiar imposibil de sexat. Pana la cca. 13cm nu poti fi sigur; sunt animale aproape de limita asta, au codita mica, tipica femelelor, si intr-un sezon le creste coada si nu mai sunt deloc femele :). Mai sunt si alte caractere- forma supracaudalei, de exemplu. La ambele sexe plastronul e plat.

Sanatate!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 243
Membru din: 28 Mai 2009, 11:07
Localitate: Bucuresti

Re: broasca

de Sheppard » 02 Mai 2015, 00:12

Pentru alimentatie: viewtopic.php?f=6&t=2611
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: broasca

de leu » 02 Mai 2015, 18:20

Va multumesc,mai am o curiozitate,mananca doar dimineata un pic de mar si salata ar trebui sa imi fac griji?si cand o tin la soare cam jumate de zi e activa se plimba si dupa aia doarme..e bine?scuzati'mi deranjul o sa va mai intreb pe parcurs.o seara faina
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 25
Membru din: 01 Mai 2015, 00:17

Re: broasca

de Sheppard » 02 Mai 2015, 19:50

Pune te rog niste poze cu testoasa si unde o tii. Spune-ne putin ce conditii are.

Cel mai important lucru este ca testoasele de uscat NU sunt animale de apartament. Se tin in gradina. Daca sunt tinute in casa, orice nu au in casa fata de gradina poate si probabil va deveni o problema mai devreme sau mai tarziu, incepand de la razele UV-B de la soare, pana la chestii banale precum umezeala.

Ar fi bine sa citesti si asta: viewtopic.php?f=6&t=2510

Un site excelent care argumenteaza totul cu articole stiintifice e asta: http://tortoisetrust.org/
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: broasca

de leu » 02 Mai 2015, 21:27

IMAG0787_1.jpg
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 25
Membru din: 01 Mai 2015, 00:17

Re: broasca

de leu » 02 Mai 2015, 21:38

In seara asta a mancat de la mine din mana pentru prima data,asta e semn cred ca se simte bine si a mancat toata bucata de frunza si 2 bucatele de mere
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 25
Membru din: 01 Mai 2015, 00:17

Re: broasca

de leu » 02 Mai 2015, 21:40

Aici sta la soare jumatate de zi..
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 25
Membru din: 01 Mai 2015, 00:17

Re: broasca

de Sheppard » 02 Mai 2015, 21:45

Ok, ii va trebui bec Reptiglo 5.0/UVB100 (daca sta la soarele care bate prin geam e deagaba, pentru ca sticla blocheaza multe raze UV-B):
- http://www.exo-terra.com/en/products/reptile_uvb100.php
- http://www.exo-terra.com/en/products/li ... _bulbs.php

Si ceva bec pentu incalzit:
- http://www.exo-terra.com/en/products/da ... g_spot.php
- http://www.exo-terra.com/en/products/in ... ghting.php
- http://www.exo-terra.com/en/products/ceramic_heater.php

Important e sa aiba si un vas cu apa.
Poti lua os de sepie si/sau calciu furajer (il poti pune in apa si pe mancare in cantitate mai mica, ca altfel nu i se mai par atractive alimentele). Sa aiba si un loc unde sa se ascunda.

Salata sa nu fie iceberg. Din aia obisnuita trebuie luata. Vezi din lista aia spre care am lasat linkul mai sus ce gasesti. Cu cat e mai proaspata si mai diversificata mancarea, cu atat mai bine.

E si mancare de pet-shop pe care o poti amesteca cu mancarea proaspata: http://www.exo-terra.com/en/products/so ... rtoise.php

Simpatica tare testoasa! Mie personal imi place totdeauana sa le amenajez tot felul de chestii special pentru ele. Sper sa te incante si pe tine. E tare frumos sa ai un astfel de vecin in curte :)
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: broasca

de leu » 02 Mai 2015, 21:52

Da sunt multumit si o ador ma bucur ca mananca si se obisnuieste si la soare sta afara pe balcon o bate direct soarele nu prin geam..ma bucur sa aud ca i'am creat un loc binisor unde sa se simta bine,abia astept sa ajung acasa sa ii amenajez mai frumos..mersi de sfaturi sa ai o seara faina
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 25
Membru din: 01 Mai 2015, 00:17

Re: broasca

de leu » 02 Mai 2015, 22:09

Aa si inca ceva,cand ar trebui sa isi faca nevoile.de cand o am o singura data a facut..adica acum 3 zile..
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 25
Membru din: 01 Mai 2015, 00:17

Re: broasca

de Sheppard » 02 Mai 2015, 22:14

Pai depinde ce si cat mananca. Urina e ca o pasta albicioasa, iar de 2 ori pe saptamana ar fi bine sa ii faci o mica "baita" pentru a stimula eliminarea de fecale si urina: o pui intr-un vas de plastic cu putina apa calduta, asa pe la 25 de grade sa zic si astepti cateva minute pana elimina pasta aceea alba. Apoi o poti baga inapoi la locul ei. Apa sa nu ii ajunga la gura; doar cat sa stea cu coada si cloaca in ea. La ea cred ca si 1cm adancime e prea mult.

Ii poti pune eventual o carpa sub care sa se bage unde are ea ascunzatoarea sau poti lua fan. Dar cu fanul sa ai mare grija sa fie fin, fara bete sau paie, ramuri dure sau altele asemenea, ca ii pot intra in ochi si o ranesc.

Daca iti surade ideea si daca tot ai pamant acolo in cutia aia, poti cumpara seminte de trifoi si planta trifoi acolo. O sa ii placa mult si il va manca. La fel poti proceda si cu salata, papadie si alte buruieni. Sa verifici totdeauna lista inainte de a da ceva nou si sa te interesezi si pe wikipedia daca planta respectiva are ceva toxine si daca e buna pentru testoase si/sau alte animale ierbivore.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: broasca

de leu » 02 Mai 2015, 22:45

Zilele astea o sa fiu libez si o sa ma duc sa ii iau,vreau sa se simta bine multumesc de sfaturi o sa te mai tin la curent daca am nevoie de ajutor sau cum decurge situatia..
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 25
Membru din: 01 Mai 2015, 00:17

Re: broasca

de leu » 02 Mai 2015, 22:46

Am vazut ca si morcov as putea sa ii dau,maine o sa incerc sa vad daca mananca
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 25
Membru din: 01 Mai 2015, 00:17

Re: broasca

de leu » 02 Mai 2015, 22:58

Si as vrea sa stiu despre imperechere,asta e mica sa se imperecheze sau nu stiu sa ii cumpar o pereche dar cum a zis colegu mai sus nu prea pot afla sexul,sau este vreo problema daca nu se imperecheaza?si varsta cum o pot afla mia zis cineva ca se numara patratelele pe carapace..
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 25
Membru din: 01 Mai 2015, 00:17

Următorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori
cron