linie rosie pe carapace

• dobrogeana - Hermann (Testudo hermanni)
• greaca (Testudo graeca ibera)

Moderatori: Sheppard, tibor.sos

linie rosie pe carapace

de bubu_3 » 26 Feb 2015, 16:06

Buna ziua

Detin o broscuta de uscat Hermanni, am citi la un moment dat ca daca are niste pete rosii pe carapace este bolnava.
Ea are pe carapacea de jos exact pe mijloc de sus pana jos o culoare rosie, iar daca apasa acolo se face alb, pare a fi si moale. Credeti ca este o problema grava, trebuie mers cu ea la cabinet?
Multumesc anticipat.
 
Mesaje: 4
Membru din: 20 Oct 2014, 15:12

Re: linie rosie pe carapace

de Sheppard » 27 Feb 2015, 13:51

Salutare,

Inainte de toate pune rog niste poze de rezolutie mare si clare cu plastronul testoasei si testoasa per ansamblu.

De unde provine testoasa?

A hibernat? Are pofta de mancare? E activa? In ce conditii o tii si ce mananca?
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: linie rosie pe carapace

de bubu_3 » 27 Feb 2015, 15:10

In primul rand am primit-o cadou , nu stim de unde si cum a aparut micuta ( credem ca este fata). Am atasat pozele cu broscuta, nu a hibernat, poate nu am stiut noi ce mediu sa ii facem ptr acest lucru.
Pofta de mancare are cateodata, alte ori ramane mancarea in bol si se stafideste. ii dam salata, morcov, am incercat rosie dar nu ii place, o da la o parte, si mai sunt niste bastonase speciale cu vitamine ptr cele de uscat.
Este chiar activa , jucausa si cuminte ( sta la mangaiat, la baita, manaca din mana). Nu avem acvariu, special, dar este intr-o cutie de plastic acum ceva timp a avut amenajat cu pelete de lemn, iar de cateva luni este intr-o cutie mai mare tot din plastic dar are pietris ( nu este vreunul special ptr ea, am citit ca se pune pietris , si ne-a adus cineva).
Acum I-a aparut exacat pe mijlocul carapacei de jos o linie rosie , sper sa se vada in poza ( alta marime nu m-a lasat site-ul sa pun).
 
Mesaje: 4
Membru din: 20 Oct 2014, 15:12

Re: linie rosie pe carapace

de Sheppard » 27 Feb 2015, 19:13

Pare Testudo hermanni. Este o specie protejata, iar de aceea ar fi bine sa te interesezi cat mai precis de provenienta, ca sa nu fie cumva un exemplar salbatic. Te-as ruga sa revii cu mai multe informatii legat de acest aspect.

Linia aia rosie este un vas de sange. Cand il apesi se face alb pentru ca opresti circulatia in zona respectiva. Faptul e vizibil si ca e moale zona nu e deloc bine si poate fi din cauza conditiilor improprii in care e tinuta. In urmatoarele randuri iti mentionez cam ce ar trebui sa ai in vedere. Poate ar trebui sa te gandesti si la un consult veterinar, dar nu recomand tratamente redicale prin injectii cu vitamine daca inca are pofta de mancare si e activa.

Dieta nu e prea variata si nu prea contine ce ii trebuie. Detalii despre alimentatie corespunzatoare ai aici: viewtopic.php?f=6&t=2611
Rosiile sunt interzise, continand multi oxalati care leaga calciul atat de necesar testoaselor si il elimina din corpul lor, crescand si riscul de pietre la rinichi.
Calciul furajer (doar calciu, fara proteine sau alte chestii) e de asemenea important ca supliment si se imrpastie peste hrana.

Hibernarea e deosebit de importanta la specia asta. Fara hibernare in conditii adecvate apar probleme serioase legate de imunitate. Detalii despre cum trebuie hiebrnata ai aici: viewtopic.php?f=1&t=3654

Pare cam decolorata carapacea. Ai bec/neon Reptiglo 5.0/UVB100? Asta e obligator fiind tinuta in casa si neavand acces direct la razele de soare (iarna oricum nu ai cum sa faci asta, fiind foarte frig afara; sub 0 grade apare riscul de inghet si orbire, iar sticla opreste razele UV in amre pare, deci e inutil daca sta langa geam).

Testoasele de uscat NU sunt animale de apartament. Nu se simt bine in casa pentru ca nu le poti oferi acolo tot ce au nevoie. Probleme la un terariu inchis implica printre altele asigurarea hranei proaspete si adecvate (buruieni care trebuie culese in fiecare zi pentru ca se strica repede) si umiditatea. Nu ai cum sa reglezi o umiditate adecvata, similara cu variatiile din antura in casa. De aceea apar invariabil, la toate exemplarele tinute in casa, probleme de dezvoltare, malformatii ale carapacei cu piramidare.
Terariul doar cu pietris nu e optiune buna. Gandeste-te ca mediul ei natural este zona mediteraniana, Dobrogea, Portile de Fier, Mehedinti. Mediul ala trebuie imitat, cu portiuni de nisip, pamant, pietris, dealuri mici stancoase pe care sa se catere sau inc are sa sape galerii, ascunzisuri, plante din mediul respectiv. Chestiile astea nu le poti face intr-o cutie, DOAR in curte, cu o GRADINA special gandita pentru testoasa, cu plante doar pentru ea. Poate ca la pui in primii 2 ani poti face asta in casa, dar si la ei e foarte greu.

Recomand sa citesti atent postul asta: viewtopic.php?f=6&t=2510

Nu vreau sa iei informatiile astea in nume de rau. Sunt fapte stiintifice argumentate de studii. Poti sa verifici informatiile si pe tortoisetrust.org daca doresti. Ceea ce am spus e doar critica constructiva si sper ca in cazul in care nu reusesti sa ii asiguri toate conditiile mentionate (habitat, hibernare, hrana) sa te gandesti serios sa o dai la cineva experimentat in domeniu, iar daca e exemplar salbatic capturat, cu atat mai important e sa fie eliberat inapoi in natura. Fiind pe cale de disparitie, fiecare exemplar conteaza.

Sper ca nu te-am coplesit si intristat prea tare cu sfaturile astea. Asteptam detalii si te rog sa ne tii la curent cu evolutia testoasei si ce ai decis pentru ea.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: linie rosie pe carapace

de bubu_3 » 01 Mar 2015, 12:25

multumesc de sfaturi si vom incerca cat putem de mult sa ii oferim conditiile care ii sunt adecvate. Ne-am atasat prea mult de ea si nu am vrea sa o dam, asa k vom luat in serios tot ce ati scris.
 
Mesaje: 4
Membru din: 20 Oct 2014, 15:12

Re: linie rosie pe carapace

de Sheppard » 01 Mar 2015, 18:00

Ok, dar in cazul in care nu reusiti, sa nu ezitati sa o dati la cineva care ii poate asigura acele conditii - ar fi pacat sa se incheie trist povestea.

Pentru amenajari si o gramada de informatii suplimentare se poate vizita tortoisetrust.org
De asmenea recomand sa se ia la puricat toate topicurile pe tema testoaselor de uscat de aici.

Dar repet: NU e animal de tinut in casa/apartament. Pur si simplu nu se poate asigura un mediu adecvat in spatiu inchis.

Tine-ne la curent cu ce mai adaugi, cum mai procedezi cu testoasa, cum se mai simte, ca sa putem da sfaturi pertinente.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori
cron