Testoasa de uscat in inima desertului

• dobrogeana - Hermann (Testudo hermanni)
• greaca (Testudo graeca ibera)

Moderatori: Sheppard, tibor.sos

Re: Testoasa de uscat in inima desertului

de Sheppard » 23 Noi 2014, 16:33

E ceva hrana uscata la pet-shop pentru testoase de uscat, dar nu stiu daca o va manca: http://www.exo-terra.com/en/products/nutrition.php
Eventual sa le amesteci cu salata, mere, morcovi, lucerna, trifoi, flori - sa ii faci o "salata" cu toate astea si sa o obisnuiesti asa.

Carapacea e probabil asa din cauza mediului: peretii de la gradina de beton, pietris mult in jur si alte obstacole dure de care s-a tot frecat, combinat cu mediul uscat si umiditatea redusa. Si in natura au urme de genul daca traiesc prin zone mai stancoase. Nu trebuie sa iti faci griji in privinta asta. Suplimentele de calciu vor ajuta la o oarecare refacere a defectelor aparute.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Testoasa de uscat in inima desertului

de gauss » 24 Noi 2014, 14:38

Salut,

Revin cu niste poze cu plastronul.
Asta e noua lui (ei?) casuta, improvizatie pana primeste ceva mai solid (si mai estetic :))

S-a intors singur in interior si apoi a excavat putin, se vede cum s-a "ingropat" singur sub frunzele alea. E pamant sub frunze, n-am avut decat pamant de flori, sper ca nu e tratat cu ceva ce ar putea sa ii faca rau...






Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 35
Membru din: 21 Noi 2014, 20:54

Re: Testoasa de uscat in inima desertului

de Sheppard » 24 Noi 2014, 16:38

Buna idee cu ghiveciul ala. Asteptam poze cu varianta finala.

Testoasa as zice ca e femela.

Pamantul de flori e ok - eventual uita-te pe ambalaj sa nu aiba ceva pesticide/ierbicide sau alte chimicale bagate peste pamant, dar ma indoiesc.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Testoasa de uscat in inima desertului

de diego » 24 Noi 2014, 17:04

Chiar daca nu i se vede prea bine coada, as merge si eu pe varianta femela.
Pagina de Facebook a forumului Testoase.com
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

Re: Testoasa de uscat in inima desertului

de gauss » 11 Feb 2015, 15:43

N-am mai scris de mult timp, bine v-am regasit.

Testoasa mea a avut aproape doua luni de hibernare, de fapt dormea o saptamana, se trezea si manca putin, se culca iar.

De vreo doua saptamani s-a trezit complet, cauta soarele, mananca aproape intruna, se plimba. Ii dau de mancare cat doreste, sau ii limitez hrana?

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 35
Membru din: 21 Noi 2014, 20:54

Re: Testoasa de uscat in inima desertului

de Sheppard » 11 Feb 2015, 21:45

Faina treaba! Arata bine si daca e vioaie e si mai bine.

Nu ii limita hrana. Sa aiba la discretie hrana si cat mai diversificata. Sa nu uiti de un vas de apa din care sa poata bea.

Iti recomand sa cumperi un saculet cu calciu furajer (doar calciu, fara proteine sau alte adaosuri) si sa imprastii putin peste hrana si in apa de baut. Principala problema la testoasele din captivitate e lipsa de calciu.

Si o data, de doua ori pe saptamana sa ii faci o baita calduta ca sa o stimulezi sa urineze, sa elimine uratii, sub forma de o pasta albicioasa. Pentru asta iei un vas mai mare ca testoasa, torn 1 cm coloana de apa calduta (sa nu fie prea calda, asa pe la 25 de grade) si fie o tii deasupra apei cu partea din spate in apa, fie o lasi acolo cateva minute pana elimina pasta aia albicioasa; dupa aia o scoti afara si ii dai drumul prin curte. Nu o sa ii prea palca procedura, dar cu ocazia asta se hidrateaza si elimina toxinele.

Tine-ne la curent cu ce ai mai amenajat prin gradina pentru ea, ce plante ai mai plantat, ce ii dai de mancare, ce ii place, etc.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Testoasa de uscat in inima desertului

de gauss » 13 Feb 2015, 13:12

Pot sa ii dau morcovi in fiecare zi? Ii plac foarte mult.

Spanacul e bun? Dovleceii?

Cam asta ii dau, verdeturi si le-as mai varia, iar deocamdata nu am gasit aici nici trifoi, nici papadie. Ieri a primit o rosie cherry, sa sarbatoreasca si ea cumva iesirea din iarna :)
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 35
Membru din: 21 Noi 2014, 20:54

Re: Testoasa de uscat in inima desertului

de Sheppard » 13 Feb 2015, 19:11

Morcovii sunt buni, poti sa dai oricand. La fel si spanac si dovlecei. Poti da si salata simpla, dar sa nu fie tipul iceberg ca e cel mai prost si sarac din punct de vedere nutritional. Poate gasesti in zona ta si cactus din genul Opuntia pe care sa il cureti bine de tepi inainte de servire; il poti planta si in curte ca sa ai o rezerva proaspata totdeauna. Ocazional merg si capsuni, mure, fragute, zmeura, rozinchine, mere (astea mai des), pere, prune, visine, dar mai mult ca desert. Sa nu fie in nici un caz alimentatie de baza ca apar probleme de sanatate. Fructele au aport mare de glucoza si fructoza si nu le face bine o dieta de genul; cam ca si la om cu diabetul. SI FARA BANANE ca au mult potasiu, care oricum si-l iau in cantitate mare din dieta lor normala, deci e de evitat hrana cu mult potasiu.

Cu papadia si trifoiul sau lucerna, poti incerca sa cauti seminte. Daca nu gasesti la vreun magazin cu seminte pentru agricultura, poti comanda usor online. Le plantezi in curte si ai rezolvat problema. Arata super si din punct de vedere estetic. Banutei poti planta tot asa.

Rosii sa nu mai dai ca au multi oxalati care leaga calciul si il elimina din corpul testoasei, cu riscul de a face pietre la rinichi. Calciul din spanac e si el foarte greu absorbabil, dar spanacul e bun pentru alte chestii (fibre, vitamine, proteine etc.)

Ai aici o lista mai completa cu plante bune: viewtopic.php?f=6&t=2611 ; e si un link cu formatul word mai pe la sfarsitul topicului. Ceva, ceva tot gasesti de pe acolo.

Incearca si cu hrana de pet-shop; ii faci amestec cu hrana proaspata si paote mananca si granule de genul: http://www.exo-terra.com/en/products/cu ... rtoise.php

Oricum, pe termen lung si pentru o viata sanatoasa, recomand si subliniez importanta unei gradini cladita in functie de necesarul testoasei. Sa ai cat mai multe plante pe care le mananca, in cantitate cat mai mare si poti ajunge chiar la un echilibru in care nu mai cumperi deloc hrana si mananca testoasa direct din gradina tot ce are nevoie.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Testoasa de uscat in inima desertului

de gauss » 16 Feb 2015, 13:16

Am comandat calciu si o sa ajunga in cateva zile. Sa vedem daca il conving sa il manance :) Cum isi iau singuri calciul, cand nu sunt in captivitate?

Ii plac si dovleceii, asa ca, in zilele astea, meniul e spanac, salata romana, rucola, morcovi si dovlecei. Pe locul intai sunt, categoric, morcovii, ii plac atat de mult, ca mi-ar manca din mana! Ieri i-am dat cateva bucati de mar verde si le-a infulecat rapid.

Azi i-am facut prima baie. Nici macar nu era speriat, se uita curios in jur, din caserola cu apa :) A stat vreun sfert de ora, timp in care nu s-a intamplat nimic (ar fi trebuit sa se vada ceva in apa???), apoi s-a plictisit si a plecat singur :shock:

Imagine

Intentionez sa plantez pentru el prin gradina, dar pana creste ceva aici, e pe regim bio baby legume :)
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 35
Membru din: 21 Noi 2014, 20:54

Re: Testoasa de uscat in inima desertului

de Sheppard » 16 Feb 2015, 14:46

In natura isi iau calciul din buruienile pe care le mananca, eventual ocazionalul melc infulecat sau cadavrul de la vreo soparla, dar asta foarte rar. In captivitate e destul de greu sa asiguri alimente suficient de diversificate cat sa asigure tot calciul necesar si de aceea e bine sa se imprastie cate putin, mai ales peste alimentele pe care le mananca cu placere. La tine poti pune putin praf de calciu peste morcovi; va trebuis a vezi cat ii place, ca daca e prea mult, nu mai mananca morcovul. Peste salata merge iarasi bine. Si in apa de baut.

In legatura cu baita, ar trebui sa elimine o pasta albicioasa - aia e urina lor cu uratii si alte toxine. Nu e problema daca nu o face de fiecare data. O va face in timpul baitei sau la scurta vreme dupa aceea. E important sa fie calduta apa (25 de grade sau pe acolo) ca sa o stimuleze sa elimine pasta aceea albicioasa.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Testoasa de uscat in inima desertului

de gauss » 17 Feb 2015, 14:27

Cum am mai spus, inca n-am vazut testoasa mea band apa...

Azi am reusit sa fac poze in care se vede mai bine coada. Ii poate ramane numele Joseph sau trebuie rebotezat? :)

Imagine

Imagine
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 35
Membru din: 21 Noi 2014, 20:54

Re: Testoasa de uscat in inima desertului

de Sheppard » 17 Feb 2015, 22:25

Din pozele astea si alea mai vechi eu tot pe femela as merge, deci Josephina :)
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Testoasa de uscat in inima desertului

de diego » 17 Feb 2015, 23:22

Cod: Selectaţi tot
Cum am mai spus, inca n-am vazut testoasa mea band apa...


pai daca ne gandim la faptul ca legumele si fructele au un continut foarte ridicat de apa... e de inteles de ce testoasa ta nu prea simte nevoia sa bea apa :)
Pagina de Facebook a forumului Testoase.com
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

Re: Testoasa de uscat in inima desertului

de gauss » 18 Feb 2015, 12:07

Imi puteti spune daca o OK calciul asta?
http://www.amazon.co.uk/Komodo-Calcium-Supplement-Vitamins-Herbivores/dp/B003670RGG

L-am comandat si abia acum vad ca e cu vitamine.
Pot sa ii dau sau sa caut calciu simplu? (greu de gasit online)
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 35
Membru din: 21 Noi 2014, 20:54

Re: Testoasa de uscat in inima desertului

de Sheppard » 18 Feb 2015, 12:27

E ok. Nu strica si vitaminele alea
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

AnteriorUrmătorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator