Testoasa testudo hermanii in Pet shop

• dobrogeana - Hermann (Testudo hermanni)
• greaca (Testudo graeca ibera)

Moderatori: Sheppard, tibor.sos

Testoasa testudo hermanii in Pet shop

de Al3xin0 » 18 Aug 2013, 10:27

Astazi vizitand petshopul PetMag din Auchan Titan am vazut un pui de Testudo hermanii tinut in acvariu cu apa mic in conditi inproprii fara un loc in care putea iesi din apa. Ea sau El este tinut alaturi de cel putin 10 Trachemys scripta scripta si trosti. Cand am intrebat daca stiu ca este de uscat mi sa spus ca da si ca au primit-o inpreuna cu celelalte. Eu stiu ca este ilegala vanzarea lor si daca puteti sa ma ajutati sa fac ceva sa fie eliberata sau crescuta de cineva pana la o varsta cand va putea fi eliberata.
Astept urgent parerile voastre. Si voi fi pe acest forum aproape toata ziua.
2 testoase frumoase!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 66
Membru din: 23 Iun 2013, 16:20
Localitate: Deasupra ta , zburand cu viteza luminii!

de Sheppard » 18 Aug 2013, 10:39

In pet-shopuri de obicei provin din crescatorii si au actele in regula. Poti intreba de acte sidaca le au e ok. Dar neaparat sa mai treci o data pe acolo si sa vorbesti cu managerul magazinului sau ceva angajat mai vechi si sa ii explici ca va muri in scurt timp daca continua sa o lase acolo.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Al3xin0 » 18 Aug 2013, 10:44

Sheppard scrie:In pet-shopuri de obicei provin din crescatorii si au actele in regula. Poti intreba de acte sidaca le au e ok. Dar neaparat sa mai treci o data pe acolo si sa vorbesti cu managerul magazinului sau ceva angajat mai vechi si sa ii explici ca va muri in scurt timp daca continua sa o lase acolo.

Asta ar fi o problema ca nu am 18 ani si o sa zica ca eu nu stiu depre ce vorbesc si tot asa. De aceea am cerut ajutorul vostru.
2 testoase frumoase!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 66
Membru din: 23 Iun 2013, 16:20
Localitate: Deasupra ta , zburand cu viteza luminii!

de ela_crux » 19 Aug 2013, 19:08

Merg eu maine pana acolo! Ai idee daca astazi mai era la ei in magazin? Multam!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 15 Iul 2012, 22:30

de Al3xin0 » 19 Aug 2013, 21:46

ela_crux scrie:Merg eu maine pana acolo! Ai idee daca astazi mai era la ei in magazin? Multam!

Eu nu am trecut azi pe acolo.
2 testoase frumoase!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 66
Membru din: 23 Iun 2013, 16:20
Localitate: Deasupra ta , zburand cu viteza luminii!

de ela_crux » 20 Aug 2013, 13:55

Acum am plecat de la pet-shop,cica "s-a vandut ieri"...dar ceva cred ca e putred...
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 15 Iul 2012, 22:30

de Al3xin0 » 20 Aug 2013, 16:41

ela_crux scrie:Acum am plecat de la pet-shop,cica "s-a vandut ieri"...dar ceva cred ca e putred...

Banuiam ca asta se va intampla, dupa vocea nesigura care o avea angajatul cand am vorbit cu el. Dar eu stiam ca in Romania este interzisa comercializarea testoaselor de uscat.
2 testoase frumoase!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 66
Membru din: 23 Iun 2013, 16:20
Localitate: Deasupra ta , zburand cu viteza luminii!

de Sheppard » 20 Aug 2013, 20:30

Doar a celor fara acte. Daca are acte care sa ateste provenienta de la o crescatorie autorizata e legal.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori
cron