Buna!

• dobrogeana - Hermann (Testudo hermanni)
• greaca (Testudo graeca ibera)

Moderatori: Sheppard, tibor.sos

Buna!

de Yasmyyy » 21 Aug 2012, 11:09

Buna am primit si eu o testoasa si uni spun ca e de usca... vreau sa ma asigur ca asa e pentru ca vreau sa ii asigur cele mai bune conditii..uitati si o poza cu ea
http://imageshack.us/content_round.php? ... 547719.jpg
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 10
Membru din: 20 Aug 2012, 23:57
Localitate: Oravita

de Sheppard » 21 Aug 2012, 13:12

Da, e testoasa de uscat. Cred e Testudo hermanni (are pinten la coada?). De unde provine testoasa?

E foarte tanara - cred ca are vreo 2-3 ani, dar se pare ca nu a avut tocmai cele mai bune conditii de trai - mi se pare din poza ca are capul cam mare pentru dimensiunile ei; s-ar putea sa fi dus lipsa de hrana adecvata - asta in functie si de provenienta; sau poate e doar o impresie din cauza pozei.

Pentru inceput ar trebui sa stii ca e o specie protejata de lege; daca nu provine dintr-o crescatorie cu acte in regula care sa ateste asta, este ilegal sa o detii sau sa o comercializezi.

Cat despre testoase de uscat in general, sunt FOARTE greu de crescut in ciuda zvonurilor si sfaturilor tampite de la necunoscatori si ignoranti. Daca nu ai curte suficient de mare cu plantele pe care le mananca, nici nu incape discutie sa o tii - nu e deloc adecvat ca animal de apartament.

Un topic despre alimentatia corecta a testoaselor de uscat (mai ales speciile mediteraniene) gaseseti aici: http://www.testoase.com/viewtopic.php?t=2611 . Pe scurt, testoasa e vegetariana, dar fructele, contrar sfaturilor acelorasi persoane ignorante, nu ar trebui sa fie incluse in alimentatie, doar foarte rar, ca un posibil desert si in cantitate mica; si bineinteles nu orice fruct.

Trebuie sa ai in vedere si ca se apropie toamna, respectiv iarna si ca testoasa hiberneaza peste iarna si o buna parte din primavara. Prin urmare trebuie sa ii asiguri conditiile necesare pentru asta, altfel apar probleme serioase de sanatate: http://www.testoase.com/hibernare.php

De asemenea, este obligatoriu sa parcurgi si informatiile de pe site-ul www.tortoisetrust.org

Asteptam detalii.
Ultima oară modificat de Sheppard pe 21 Aug 2012, 14:12, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Yasmyyy » 21 Aug 2012, 13:19

Am o curte mare!... nu stiu de unde a luat testoasa ...si in legatura cu hibernarea trebuie ceva barog facut sau? de mancare ii dau corcovi salata legume in general... ieri i`am dat mar, dar nu s`a atins de el
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 10
Membru din: 20 Aug 2012, 23:57
Localitate: Oravita

de Sheppard » 21 Aug 2012, 14:05

Nu legumele trebuie sa constituie hrana, ci acele buruieni insirate in topicul ala de mai sus (se poate descarca sub forma de document).
Despre hibernare scrie tot ce trebuie in documentul din linkul dat (se poate descarca); sunt mai multe variante.

Din moment ce provenienta nu se cunoaste, este cel mai probabil braconata din natura si decizia cea mai buna din punct de vedere moral, legal si al lipsei de experienta cu testoasele de uscat este sa o eliberezi inapoi in natura. De unde esti?
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Yasmyyy » 21 Aug 2012, 18:55

Oravita, Caras-Severin...Am primito de la niste prieteni de familie...si mi`e tare draga!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 10
Membru din: 20 Aug 2012, 23:57
Localitate: Oravita

de Sheppard » 21 Aug 2012, 20:18

Mda - sunt rezervatiile lor acolo langa tine; 100% e braconata din rezervatie. Eu te-as ruga sa o eliberezi. Poti lua legatura in acest sens cu Laurentiu Rozylowicz: rlaurentiu@portiledefier.ro : http://www.portiledefier.ro/carapax/index.html

Daca chiar vrei testoasa de uscat, poti lua una legal din pet-shop adusa din crescatorie; e una si la noi in tara - iti dau datele de contact daca vrei. Dar nu un exemplar autohton protejat care e foarte important pentru populatia salbatica.

Am mai incercat sa recuperez un exemplar foarte mare si frumos chiar din Oravita acum vreo 2 saptamani, dar detinatorul apucase sa o vanda deja - nu m-am miscat destul de repede si agresiv si am inca regrete pentru testoasa aceea.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Yasmyyy » 21 Aug 2012, 22:42

Eu am mai avut testoasa din aceasta cand eram mica... o sa vorbesc cu cineva si o sa o eliberez!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 10
Membru din: 20 Aug 2012, 23:57
Localitate: Oravita

de vic » 21 Aug 2012, 23:07

Da, e Boettgeri... si e riscant sa o eliberezi acum, fiindca e seceta. O condamni la moarte. La fel si daca nu ai studiat ceva timp (timp bun!!) despre ele.
Oricum, cea mai apropiata locatie cu testoase este Moldova Noua, din cate stiu. Si nu se elibereaza la sfarsitul sezonului, ci la inceput- animalul nu cunoaste locurile, si este si stresat de captivitate, mai ales cand omul nu se pricepe.
As putea s-o preiau eu, sa hiberneze la mine, si in primavara sa o trimit la Drobeta sau Strehaia- am cunostinte care merg in aceste zone la tara. Da-mi un PM sa aranjam, te rog. Am experienta cu hibernarea testoaselor si mi-e teama ca baietii de la Carapax o vor vermifuga si elibera, pur si simplu- ceea ce eu nu as face la sfarsitul lui August, ci e cazul de supraveghere mai atenta.

Pana una-alta, ai grija sa nu-ti scape, sa poate gasi umbra, daca vrea, si pune-o intr-un vas cu apa, la cca. 1-1,5cm stratul de apa, sa se hidrateze. Pare cam uscata. Fa asta zilnic, vreo 30 de minute. Daca elimina o pasta alba, mai lichida, sau mai concentrata, ca un mortar, nu te speria- aia e urina ei. Daca vrea sa iasa dupa ce face asta, nu mai e cazul sa o tii acolo 30 de minute.

Nu stiu ce hrana poti gasi pe uscatura asta, totul e praf... dar frunze de dud si de vita tot ai prin zona. In zone mai umede poate gasesti patlagina, papadie, cicoare, si ce o mai fi din lista lui Sheppard. Spala frunzele si da-i-le umede.
Fara fructe, tomate, salata, varza etc!! Mai bine 5 sortimente bune, decat 10 prostii.

Daca mai auzi de astfel de cazuri, anunta posesorii ca e ILEGAL, este BRACONAJ- si pe specie strict protejata, pe deasupra!!- si recomanda-le sa contacteze centrul Carapax- indicat de Sheppard, sau sa le elibereze in zona de unde le-au luat.
Uite cam ce se intampla cand sunt prinsi braconierii- nu ca seamana cazul tau cu al lor, dar astea sunt consecintele cand se pune mana pe un astfel de animal, chit ca il tii tu, chit ca il vinzi:

http://stirileprotv.ro/stiri/actualitat ... toase.html
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 243
Membru din: 28 Mai 2009, 11:07
Localitate: Bucuresti

de Yasmyyy » 21 Aug 2012, 23:53

Nu o dau pentru ca bunicu meu se cam pricepe la testoase si poate hibenrna la mine...in primavara am sa o eliberez!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 10
Membru din: 20 Aug 2012, 23:57
Localitate: Oravita

de Sheppard » 21 Aug 2012, 23:58

Ok. Dar citeste cu atentie documentul acela despre hibernare. Trebuie sa ai o temperatura de 5-10 grade - nu mai mult, nu mai putin. Daca e peste 10 grade se trezeste si risca sa moara de foame sau sa isi consume toate rezervele, daca e prea mica (sub zero grade) moare prin inghet, sau mai rau, poate orbi si sa se chinuie cat va mai avea asa din viata.

Pe site-ul tortoisetrust.org e un ghid complet despre cum se hiberneaza o testoasa de uscat in conditii sigure: http://tortoisetrust.org/articles/newhibernation.html
Citeste si asta pentru a stabili daca e apta de hibernat: http://tortoisetrust.org/articles/measuring.htm

Dupa cum spuneam, cu testoasele de uscat nu e de joaca - sunt niste chestii foarte precise care trebuie respectate. Nu merge pe bajbaiala si din auzite.

La fel ca si vic, te-as putea ajuta si eu si sa o trec peste iarna.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Yasmyyy » 22 Aug 2012, 00:01

Pe timpu ierni cred ca o sa o tin intr`o camera unde e o temperatura placuta e ok nu?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 10
Membru din: 20 Aug 2012, 23:57
Localitate: Oravita

de Sheppard » 22 Aug 2012, 00:05

In cazul asta nu va hiberna si ramane problema cu asigurarea hranei. Pe timp de iarna e foarte greu sa ii gasesti de mancare. Si aici iarasi e o problema - nu ajunge sa fie "placut". Trebuie sa ai minim 23 de grade sa zic ca sa se simta cat de cat bine + bec Reptiglo 5.0 cu emitere de UV-B necesar digestiei si sintezei de vitamina D3 (pentru ca nu va mai avea acces direct la soare fiind ger afara) + bec Sun Glo cu emitere in spectrul infra-rosu pentru incazlit si a oferi un loc cu temperatura mai crescuta decat in camera (de pana la 30 de grade). De aceea zic ca e dificil sa nu o lasi sa isi urmeze cursul natural. E delicata treaba.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Yasmyyy » 22 Aug 2012, 00:13

la mine in camera iarna sunt 40 de grade. am fost azi la un petshop sa ii caut mancare dar vanzatarea mi`a spus ca pana joi nu are am sa incerc sa ii dau frunza de vita ... ii dau salata morcovi si cate o feliuta de mar dar deja parca nu mai mananca
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 10
Membru din: 20 Aug 2012, 23:57
Localitate: Oravita

de Yasmyyy » 22 Aug 2012, 00:31

si as vrea sa stiu ce ea fata sau baiat?momentan o cheama Suzy dar daca e un el...
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 10
Membru din: 20 Aug 2012, 23:57
Localitate: Oravita

de Sheppard » 22 Aug 2012, 00:53

Cred ca e prea tanara ca sa ii determini sexul. La pet-shop nu o sa gasesti de mancare pentru testoase de uscat. Dupa cum spuneam, alimentatia ei consta in lista aceea de plante.

Ma indoiesc ca ai in camera 40 de grade - la temperatura aceea nu se simte nimeni bine. Chiar trebuie sa fii responsabil cu ea, altfel o condamni la moarte.

Iti spun sincer ca nu e o idee buna sa o tii din cauza lipsei de experienta. Stiu ca e dragalasa, dar nu e animalul de casa obisnuit - reptilele in general sunt complicat de ingrijit. Orice lipsuri sau greseli vor avea consecinte grave asupra vietii lor, ani de-a randul.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Următorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori