Buna!

• dobrogeana - Hermann (Testudo hermanni)
• greaca (Testudo graeca ibera)

Moderatori: Sheppard, tibor.sos

de Yasmyyy » 22 Aug 2012, 00:56

Eu cred ca o sa ma descurc... mai am anilamle..pesti pisici catei papagal si hamster... cred ca o sa ma descurc e de 1sa[t la mine si mananca ce`i care mi`au dat`o au spus ca la ei nu mancau nimic ,,,cand am primito a fost plina de pepene pe carapace ... am curatat`o si acum e bine... cand ii dau drumul prin casa abea o gasesc si la acei oameni numa dormea
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 10
Membru din: 20 Aug 2012, 23:57
Localitate: Oravita

de Gradinaru Alin » 22 Aug 2012, 07:36

daca cand ii dai drumul prin casa se ascunde in locuri umbroase(gen sub pat/dupa dulap) inseamna ca e stresata.... dar daca se plimba doar(nu alearga) prin mijlocul camerei inseamna ca e fericita.....nu stiu daca la testoasele de uscat e la fel dar la testoasa mea (TSS) asa se intampla.....


Spor la ingrijirea ei , si eu spun macar sa o dai cuiva sa o hiberneze apoi acel cineva sa tio inapoieze la momentul potrivit , din putinele stiute de mine despre testoase hibernarea este cel mai greu lucru de facut la testoase.......
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de vic » 22 Aug 2012, 08:59

Yasmy, am cam inteles cata "experienta" si "pricepere" ai tu cu testoasele... si aproape ca-ti pot ghici si varsta.
Nu ai inteles nici partea cu ILEGAL, nu? Nu cred ca esti constienta, copil fiind, dar exista amenzi mari- vezi stirea aia PROTV. Nu e gluma!

Desi tu nu ai chef sa o dai si gata, tine cont ca maruntele tale capricii copilaresti nu inseamna absolut NIMIC pentru testoasa, si o cam doare in cot ca iti place de ea, fiindca acum sunt sigur ca orice zi in plus petrecuta la tine e o tortura pentru ea. Nu simte decat stres; nu ai inteles macar, cand ti se spune CLAR, ca nu mananca morcovi si mere- deci pentru altele nici nu-mi fac iluzii.
40 de grade in camera??? Minunat... inseamna ca nici macar o sansa de supravietuire nu are, din moment ce tu pari sa nu ai nici macar un termometru in casa si nu stii nici sa apreciezi o temperatura... Nu stiu daca ai 12 ani, dar stiu sigur ca tu chinui animalul ala. Care se intampla sa fie foarte pretios, fiindca sunt din ce in ce mai putine. Macar mila sa-ti fie, daca zici ca iubesti animalele.

Tot respectul pentru bunicul tau, poate fi un bun cunoscator al naturii, dar e nevoie de studiu ca sa "te cam pricepi la testoase", si nu stiu daca sunt 20 de oameni "priceputi la testoase" in toata tara. Una e sa vezi testoase in zona in care locuiesti, alta e sa si stii ce le trebuie.

Nu crezi ca trebuie sa ai mai intai o pregatire potrivita, si dupa aia sa tii o testoasa? Daca iti plac atat de mult, mai asteapta sa cresti, rade tot ce inseamna informatii despre testoase, si doar apoi sa tii asa ceva la tine.

Ai putina vointa si renunta la acest capriciu,fii constienta ca nu e o jucarie, si ca vei regreta dupa ce o vei vedea ca se stinge in mainile tale. Acolo vrei sa ajungi? Ca sunt 100% sigur ca asa va sfarsi...
Vei avea totusi o satisfactie sa stii ca trece bine de iarna si ca ajunge langa specia ei, daca mi-o trimiti mie sau lui Sheppard. Nu o s-o ai pe constiinta.
Iti repet, nu e jucarie, si sufera mult, chiar in momentul asta. E un animal salbatic, nici macar unul de crescatorie.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 243
Membru din: 28 Mai 2009, 11:07
Localitate: Bucuresti

de Yasmyyy » 24 Aug 2012, 22:14

Te asigut ca nu am 12 ani si nu iti face griji pt ea chiar e bine ...si veterinaru mi`a spus ca e ok si mi`a dat si niste vitamine
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 10
Membru din: 20 Aug 2012, 23:57
Localitate: Oravita

de Sheppard » 24 Aug 2012, 23:09

Na bun si soarta testoasei care va fi pana la urma?
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Gradinaru Alin » 25 Aug 2012, 13:17

asta asa e... eu spun decat sa o tii tu si sa o chinui mai bine sa o dai cuiva priceput nu care "se pricepe putin la testoase".... testoasele de pamant din cate stiu eu sunt mult mai greu de ingrijit.... daca iti doresti asa mult una ia-ti una de apa(Trachemys scripta scripta, sau daca gasesti si mai bine pt. tine o Trachemys scripta elegants) ...dar trebuie amenajat ceva spatios, si confortabil pt testoasa... eu am 13 ani si imi doream asa ceva decand eram mic..recunosc ca tot omu prost mai intai am luat-o ,vazand-o asa mica in pet-shop si abea apoi m-am informat despre ce ii trebuie....acum imi pare foarte rau pt ca am chinuit-o aproape 1 luna intr-o masina deaia de tortura din pet-shop cu palmier.... abea acum are si ea ceva mai spatios pt marimea ei... dar nici acum nu cred ca este fericita total.... eu zic sa nu chinui testoasa pt "capriciile copilarie" te inteleg si eu am simtit la fel,fiind copil, probabil ca si tine;dar nu cred ca se merita sa o "torturezi" daca spui ca o iubesti....

si atata timp cat ti-a dat niste vitamine fi sigura ca ori ti lea dat din nepricepere ori are o lipsa de vitamina respectiva... tu iei vitamine(siropuri de alea pt. oameni) asa degeaba sa fii sigura ca nai lipsa de ceva...?
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de biancadumi » 25 Aug 2012, 20:01

Am si eu o testoasa de uscat (doar ca e luata din Ungaria si am acte la ea). Si intradevar nu prea e de joaca cu ele,sunt animale foarte sensibile. Am noroc ca am rude la tara si imi dau pentru broscoi saci intregi de platagina,papadie,trifoi si multe alte plante iar el mananca foarte bine si mult (e un mancacios). Daca nu as fi avut acest noroc sa zic asa,probabil as fi dat-o,pentru ca ar fi fost cam greu sa ii asigur hrana necesara (in Bucuresti daca gasesti,e poluat,si mai mult rau i-as fi facut) .

Tu cu acea alimentatie o omori lent. Gandeste-te bine,poate ar fi cel mai ok sa i-o dai lui Vic care e expert si el la primavara sa o elibereze :)
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 94
Membru din: 09 Mai 2010, 19:57

de vic » 26 Aug 2012, 06:45

:(
... vitamine?? Nu are nevoie de asa ceva!!! E un animal salbatic, fara carente- inca!! Si alea nu cu "vitaminele-prafuri" se rezolva... Veterinarul ar trebui sa se rezume la animalele cu care lucreaza, in loc sa dea sfaturi si TRATAMENTE aiurea! Nu e rusine sa nu te pricepi la toate, dar e jalnic sa te bagi cand habar nu ai.
Ei, acum ai si girul unui veterinar... care "se cam pricepe" si el, desigur. Ignori avertismentele tuturor, crezi ca o testoasa se creste la fel de usor ca un pui de gaina iesit in August: in casa, "cu vitamine"... ca e suficient sa o tii tu in casa, pentru a zice ca "o ingrijesti". Nu, nu e DELOC asa.
Nu vrei sa intelegi ca nu te pricepi deloc, nu stii absolut nimic despre ele, si ca o vei omori pana la urma...
Ai toate argumentele, gandeste-te bine- si la binele ei, nu la capriciul tau...
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 243
Membru din: 28 Mai 2009, 11:07
Localitate: Bucuresti

de Dragosvr92 » 28 Aug 2012, 21:36

Cand pregatim funerariile ?
Eu vreau niste coliva, si o bere !

Zici ca nu ai 12 ani, desi, sincer, asa te comporti !
Ti sa explicat destul de CLAR Ca nu poti avea grija de ea. Stii bine ca nu te pricepi.
Nu mai fi capoasa, si da o cuiva care stie cum sa aibe grija de ea. Stiu cum e sa vrei un animal doar pentru ca iti este drag de el. Nu iti pasa daca ai grija bine de el sau nu, doar il tii acolo. Ca si cum ai rapi si sechestra pe cineva, si lai tine numai in beci, pentru ca iti este tie drag de ea, si nu vrei sa ii dai drumu'. Grow up ! Peste douazeci de ani sigur nu ai oricum. Deci.. cat sa fie.. 15.. 16?

Sper sa iti dai seama ce e bine, si sa iei decizia corecta, altfel, vei muri cu ea in mana ^^
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 118
Membru din: 11 Mar 2012, 00:39
Localitate: Romania

de Iovanut Alin » 28 Aug 2012, 22:37

Eu am avut o testoasa Emys pentru o saptamana (testoasa protejata de lege exact ca testoasa ta) ... Am luato de la un ''om'' care vroia sa o omoare doar pentru ca a vrut o noua scrumiera din carapacea ei ... Credema o testoasa nu e un animal de companie ! Si pe mine m-a durut inima cand a trebuit sa o eliberez dar am stiut ca e pentru binele ei!
Daca chiar iti place de noua ta ''achizitie'' si chiar ii doresti binele dai-o lui vic , el va avea grija de ea asa cum trebuie ,oferindui o alimentatie corecta si un loc unde sa hiberneze peste iarna ,urmand ca primavara sa o elibereze...Eu zic ca asa e cel mai bine si pentru tine si pentru testoasa!
Iar daca chiar iti doresti una doar a ta iti poti cumpara din petshop, sau poti adopta una , o testoasa cu tample rosii (Nu se mai gasesc in magazine din cauza unor asa zisi ''iubitori de animale''ce le-au eliberat in lacuri crezand ca fac un bine cand de fapt ei distrugeu incet ecosistemul....) Acum la modul cel mai serios Dai-o lui vic si daca vrei o testoasa legal intra pe facebookul meu si putem vorbi acolo despre cum poti lua una sau/si ce trebuie sa ii oferi pentru un trai linistit -> https://www.facebook.com/iovanutalin
''Try to leave this world a little better than you found it " Baden Powell
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 100
Membru din: 01 Apr 2012, 22:16
Localitate: Arad, Romania

de turtles » 29 Aug 2012, 12:59

cine i-a dat testoasa sigur i-a zis ca ii este suficient sa ii dea ceva de mancare(ce mananca si ea) si a terminat,degeaba ii spunem toti ca nu face bine,majoritatea copiilor din ziua de azi ... lasa de dorit,eu am doua testoase si am investit 24 de mil in acvaterariul lor si tot nu am terminat,ce stie copilul asta de conditiile care trebuiesc oferite unui animalut???????fa bine si da broscuta cuiva priceput,da dovada de maturitate....
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 15
Membru din: 29 Iun 2010, 10:15

Anterior

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori