Sa ajutam o testoasa Hermann

• dobrogeana - Hermann (Testudo hermanni)
• greaca (Testudo graeca ibera)

Moderatori: Sheppard, tibor.sos

Sa ajutam o testoasa Hermann

de diego » 14 Mai 2012, 11:52

Salut!
Ieri, trecand prin pet-shop-ul din Afi Cotroceni (Bucuresti), am observat la vanzare, intr-unul dintre terariile de acolo, o testoasa din specia Hermann, specie protejata de lege -> http://www.portiledefier.ro/carapax/noi.html.
Pretul ei este undeva la 700 de lei, deci cu mult peste posibilitatea mea de a o cumpara pentru ca mai apoi sa o redau naturii. Tin sa mai precizez ca pe carapace era scris cu vopsea rosie, un numar, 18, deci e f posibil ca testoasa sa fi fost furata dintr-o rezervatie, nu stiu sigur.

Acum, ceea ce putem noi face, pentru a o ajuta/elibera, ar fi sa trimitem cat mai multe sesizari la adresa politiei animalelor, dar daca stiti si alte optiuni va rog sa le scrieti aici.

Adresa magazinului este:
Animax Afi Palace Cotroceni, Str. Vasile Milea nr. 4, sector 6

Trimiteti sesizarile la:
Politia animalelor, http://www.politiaanimale.ro/cum-puteti-ajuta/sesizari/
Numere de telefon:
Tel: +40.21.3146165; +40.21.3146067
Fax: +40.21.3153199
Mail: office@politiaanimale.ro
Ultima oară modificat de diego pe 15 Mai 2012, 14:25, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de Sheppard » 14 Mai 2012, 22:44

Ma mir ca cei de la pet-shop au tupeul asta si isi asuma un asemenea risc. O sa fac tot ce pot sa ajut si eu. Sper sa nu o cumpere cineva in urmatoarea saptamana.

Multumesc frumos de informatie!
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de vic » 15 Mai 2012, 08:42

Salut, Diego!

in nici un caz nu se elibereaza un astfel de animal in habitatul natural!

Necunoscand sursa, se pot face cel putin doua greseli:
- introducere de animal din alt ecotip-> poluare genetica;
- contaminare cu patogeni-> posibil eradicare totala a unor populatii.

Un caz cunoscut este al unui crescator german- acum multi ani- care a acceptat odata exact un mascul mare si frumos de Boettgeri- purtator sanatos de herpes... in nici doua luni si-a ingropat aproape toata colectia (ZECI de adulti!!!)... Putinii supravietuitori- in special marginata, plus masculul vesel- si descendentii nu ar mai putea fi nici donati, nici vanduti, nici sa li se mai alature vreo alta testoasa... nemaivorbind de vreo idee de reproducere pentru repopulare a vreunui habitat.

Acea colectie- daca mai exista, si posibil ca da, fiindca alternativa era eutanasierea supravietuitorilor purtatori rezistenti- este un teritoriu inchis, as zice un teritoriu al unei amintiri oribile peste care pluteste spectrul mortii... nu mai poate evolua, reproducerea este fara sens, fiindca nimic nu mai poate pleca de acolo... iar daca pleaca, va genera alte dezastre si eliminarea altor animale.

Ce ar fi fost ca acel crescator sa fi fost lipsit de etica si sa incubeze pontele... ca apoi sa vanda puii la pet-shop-uri :x ?? Unde ar fi contaminat serii intregi de animale, care ar fi murit, ori singure, ori nimicind si ele, la randul lor, alte colectii?

Si, brodand pe tema asta... undeva, pe o placa turnanta- un engrosist care preia testoase si alte reptile din toate climele si continentele- sa fie punctul unde testoasa de la Afi si un singur exemplar purtator sanatos de CHV sa fi impartit pentru fie si o zi aceeasi incinta ? Fiindca asa e de cele mai multe ori!!

Nici un patogen nu se compara cu virusul herpes chelonian (CHV)... de cele mai multe ori mortalitatea e 100%... tratamentele sunt simptomatice si pentru infectii secundare fungice sau bacteriene, dar virusul va ramane in ciuda oricarui tratament antiviral cunoscut.

Cel mai probabil numarul acela indica un exemplar de crescatorie, se practica asa ceva. Daca era ceva ilegal, ar fi fost sters; cel mai plauzibil, nici un patron de pet-shop nu si-ar risca afacerea cu un animal ilegal- toti cunosc riscurile... sunt 99% convins ca animalul are acte in regula- fie ele intocmite abuziv undeva pe traseu, dar LEGALE.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 243
Membru din: 28 Mai 2009, 11:07
Localitate: Bucuresti

de Sheppard » 15 Mai 2012, 10:26

Poate cand mai timp si drum pe acolo diego, ii poti intreba de provenienta testoasei si actele sale.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de diego » 15 Mai 2012, 14:21

Am trecut si astazi pe acolo si am mai vazut o a doua testoasa Hermann in respectivul terariu, deci sunt doua testoase numerotate pe carapace cu vopsea rosie, 12 si 18. Am intrebat pe unul dintre angajati de provenienta testoaselor si mi-a spus ca ar fi aduse dintr-o crescatorie dar ca nu-mi poate spune numele acesteia. Pretul unei testoase este de 790 ron si cred ca au undeva la 2-3 ani.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de Sheppard » 15 Mai 2012, 19:54

Dupa pret, tind sa cred ca vin din Ungaria. Sau poate si de la crescatoria de la noi din tara, desi acolo sunt mai mari preturile
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de vic » 15 Mai 2012, 20:12

Singura solutie ar fi ca acele testoase sa ramana necumparate, iar magazinul sa considere inutil sa mai incerce cu vreo specie de acest gen. Partea neplacuta e ca pot fi destul de incapatanate ca sa traiasca inca vreo 2-3 ani, timp in care vor deveni monstruoase si se vor chinui groaznic...

Ca ar putea fi cumparate de cineva care chiar are conditii si cunostintele necesare- e deja prea mult de sperat... Se pot da 790RON si apoi afectiune cu caru', dar ele nu cu asta traiesc...
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 243
Membru din: 28 Mai 2009, 11:07
Localitate: Bucuresti

de diego » 23 Mai 2012, 20:49

Sapte broscute testoase infometate si speriate au ajuns in custodia politistilor, dupa o actiune neobisnuita, organizata alaturi de comisarii Garzii de Mediu.
http://stirileprotv.ro/stiri/actualitat ... toase.html
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de davidk » 25 Mai 2012, 12:04

Testoasele din AFI aveau certificat CITES?
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 117
Membru din: 11 Iun 2009, 12:08
Localitate: Bucuresti


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator