Ajutati-ma va rog urgent!!!!!!

• dobrogeana - Hermann (Testudo hermanni)
• greaca (Testudo graeca ibera)

Moderatori: Sheppard, tibor.sos

Ajutati-ma va rog urgent!!!!!!

de Sendy1991 » 28 Noi 2011, 23:10

Buna ziua! Aproximativ acuma 3 zile tatal meu mi-a adus o broasca testoasa care dupa descrierile de pe net si pozele pe care le-am vazut este Broasca testoasa de stepa (testudo horsfieldii).Este o piata unde se vinde broaste testoase de aceasta specie de diferite marimi.Chiar si ff mari.Am uitat sa precizez ca locuiesc in franta la momentul de fata,Vreau sa va cer neaparat ajutorul,desi am citit pe forum de ea as vrea sa stiu mai multe,nu am avut niciodata asa ceva,nu mananca deloc,o am intro cutie deoarece tatal meu a facut o surpriza si nu ii aveam pregatit locul.Unde sa il tin? La rece?la cald? Ajutati-ma va rog din suflet k broscuta dupa cum se vede pe ea nu e prea sanatoasa,am venit recent in franta din grecia si nu stiu limba sa o duc la un veterinar,nu prea cunosc pe nimeni aici.Deci singura sansa e sa ma ajutati voi sa stiu ce sa fac cu ea.Imi este tare mila de ea deoarece e ff agitata,zgarie cutia sa iasa afara si mai mul a urinat si pe langa care sigur nu era excrement era o pasta alba ff groasa.Habar nu am ce este,dak este fata sau baiat si ce varsta are,nu stiu nimic de ea,si are aproximatic vreo 12 cm.Va cer ajutorul in disperare,de voi depinde ca broasca testoasa sa traiasca,altfel cred k o voi pierde cat mai repede.Astept un raspuns cat mai repede.Va multumesc foarte mult!!!! :(
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 28
Membru din: 27 Noi 2011, 20:38

de vic » 01 Dec 2011, 18:00

Abia acum am vazut pozele... nu prea cred ca e horsfieldi, dar mai fa cateva
: din lateral, din spate, din fata, plastron, carapace- dar sa fie perfect incadrate, nu in unghi- de ex. pozele cu plastronul si carapacea sunt facute in unghi, si nu se vede nimic edificator. Pune-o pe masa, sa stea bine, nu tinuta in mana, si asa fa pozele.
Labutele subtiri nu arata neaparat ca e slaba, ci ca poate nu e horsfieldi, ceea ce cred si eu. Aduce a hermanni, sau, si mai rau, cu un hibrid!

Nu pune testoasa langa calorifer!!! Noptile pot fi reci, pana la 10*C (in cazul tau, e prea de ajuns temperatura camerei), iar ziua sa aiba un bec sub care sa faca plaja si sa ajunga la 30*C (temperatura ei interna).

Ce e mai greu- ii trebuie un aranjament de MINIM 75X75cm- asta in cel mai RAU caz! Vas cu apa curata permanent, iar ca hrana, acum... eu mai gasesc pe camp palamida, papadie, cicoare, lamium, putina patlagina; limbute de Opuntia curatate de spini- dar numai o data/saptamana; salata; exista si hrana la cutie de la JBL, sau alte marci.

Astept pozele!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 243
Membru din: 28 Mai 2009, 11:07
Localitate: Bucuresti


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori
cron