Testudo Horsfieldii prea activa?

• dobrogeana - Hermann (Testudo hermanni)
• greaca (Testudo graeca ibera)

Moderatori: Sheppard, tibor.sos

Testudo Horsfieldii prea activa?

de larysa » 17 Iul 2011, 14:38

Buna!

As dori sa va cer din nou o parere...
Testoasa mea de uscat de cateva zile mi se pare exagerat de activa... In sensul ca se invarte in terariu non stop... A fost intr-adevar ceva mai cald zilele astea si chiar si asa a avut becurile uv si cel de caldura aprinse temperatura ajungand undeva la 32 de grade in terariu... Bineinteles insa ca are un coltisor unde nu bate caldura si nici becul uv deci ar putea sa se adaposteze in cazul in care i-ar fi prea cald... Am de asemenea un vas in care ii pun apa de unde am observat ca mai bea iar zilele astea a tot varsat vasul in nisip facand noroi in terariu si s-a umplut peste tot de noroi, inclusiv pe carapace ca a tot sapat...
De mancat mananca, e ok dar nu stiu ce sa cred, inainte mai dormea pe timp de zi la becuri acum nu mai face asta, ci pana seara cand se retrage la culcare face ture incontinuu in terariu... E ok, sau e motiv sa ma preocup?
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 42
Membru din: 26 Mai 2011, 20:44

de Sheppard » 17 Iul 2011, 14:57

Probabil atinge si isi mentine temperatura corporala optima mai mult timp acuma si de aceea e asa activa. Nu cred ca e motiv de ingrijorare; cand devine prea letargica si nu mai mananca, atunci ar trebui sa iti faci griji. Eventual o mai poti lasa sa se mai plimbe si in afara terariului.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori
cron