Hibernarea testoaselor terestre

• dobrogeana - Hermann (Testudo hermanni)
• greaca (Testudo graeca ibera)

Moderatori: Sheppard, tibor.sos

de davidk » 16 Oct 2009, 12:27

Ai lampa UV? sau macar un spot de 40-60W asezat la 30cm de un pietroi, pe care sa stea ca sa se incalzeasca?
Ce ii dai sa manance?
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 117
Membru din: 11 Iun 2009, 12:08
Localitate: Bucuresti

de zdro » 16 Oct 2009, 12:30

Nu am folosit nici o iluminare, deocamdata.

Varza proaspata si peste crud (caras mai ales), in principal.
 
Mesaje: 3
Membru din: 15 Iun 2009, 08:55

de davidk » 16 Oct 2009, 12:35

Testoasele de uscat nu ar trebui sa manance carne,branza, oua, decat accidental, asta ca o paranteza.
Se pare ca reptila ta se pregateste de hibernare. Instinctul este extraordinar de puternic, asa incat uneori, chiar daca ii oferi lumina si caldura din belsug, ea tot va incerca sa doarma toata ziua si sa se ingroape in pamant. Probabil in curand va inceta sa mai manance. Multi se feresc de a-si pune testoasele la hibernat, dar si a le tine treze peste iarna poate fi un calvar.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 117
Membru din: 11 Iun 2009, 12:08
Localitate: Bucuresti

de zdro » 16 Oct 2009, 12:43

La carne te referi si la carne de peste? :) mananca cu deosebita placere.

Deci sfatul tau ar fi sa il las sa hiberneze...ramane intrebarea, sa il mai trezesc din cand in cand? sa il mai hranesc din cand in cand? sa il mai bag la apa din cand in cand? cat de des?

Merci frumos.
z
 
Mesaje: 3
Membru din: 15 Iun 2009, 08:55

de davidk » 16 Oct 2009, 13:02

Din pacate, treaba e mai complicata. ca sa hiberneze bine, trebuie tinuta la rece macar minim 8 saptamani fara sa fie trezita. cu o luna inainte de a o baga la hibernat (de ex. poate hiberna in frigider) trebuie sa fii sigur ca nu a mancat nimic, caci altfel putrezeste mancarea in ea. A, si sa fii sigur ca nu are paraziti intestinali. Stiu, nu e simplu, dar nici sa o vezi ca nu mananca nimic cu saptamanile n-o sa fie usor. Dar, poate ai noroc si trece repede peste etapa asta. Parerea mea e ca ar trebui sa cauti mai multe informatii (carti, internet) ca sa stii exact ce e de facut.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 117
Membru din: 11 Iun 2009, 12:08
Localitate: Bucuresti

de lulu_broscuta » 12 Ian 2010, 09:53

am si eu o problema..broasca mea nu hiberneaza,este ceva grav?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 50
Membru din: 24 Sep 2009, 18:28

de davidk » 12 Ian 2010, 10:17

Lulu, exista mai multe specii de testoase, asa cum exista si mai multe specii de pasari. Asa cum exista diferente intre un porumbel si o bufnita, asa exista si diferente intre testoase, nu sunt toate la fel. Adica, unele traiesc pe uscat si folosesc apa doar pentru a o bea, iar altele folosesc apa pentru a inota si a manca in ea!

Ce ai intrebat tu acum, e ca si cum ai intra in topicul de bufnite sa spui ca esti ingrijorata ca pasarea ta mananca grau in loc de soareci, dar tu nu ai bufnita, ai porumbel!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 117
Membru din: 11 Iun 2009, 12:08
Localitate: Bucuresti

de diego » 12 Ian 2010, 10:28

@zdro, pana in primavara lasa-l sa doarma, nu-l mai trezi. Sa te asiguri doar ca are mancare si apa la dispozitie asta in caz ca se trezeste si vrea sa manance.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de lulu_broscuta » 14 Ian 2010, 19:34

davidk scrie:Lulu, exista mai multe specii de testoase, asa cum exista si mai multe specii de pasari. Asa cum exista diferente intre un porumbel si o bufnita, asa exista si diferente intre testoase, nu sunt toate la fel. Adica, unele traiesc pe uscat si folosesc apa doar pentru a o bea, iar altele folosesc apa pentru a inota si a manca in ea!

Ce ai intrebat tu acum, e ca si cum ai intra in topicul de bufnite sa spui ca esti ingrijorata ca pasarea ta mananca grau in loc de soareci, dar tu nu ai bufnita, ai porumbel!

sa stii ca raspunsul tau nu mi-a fost de mare ajutor,nu te supara,broscuta mea este de florida si eu am intrebat daca este vreo problema daca nu hiberneaza...
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 50
Membru din: 24 Sep 2009, 18:28

de davidk » 14 Ian 2010, 21:13

Testoasa ta e terestra? Nu am avut intentia sa iti fiu de folos, pentru ca nici tu nu ai avut bunavointa sa vezi ca aici e vorba de testoase de uscat. Nu e sufucient sa intrebi ceva pur si simplu, iar lumea sa se inghesoaie sa iti raspunda.
De ce va luati, mai, animale despre care nu stiti nimic despre ele? Sa te uiti la o TSE in apa de 25 grade si sa crezi ca hiberneaza, cand ea de fapt e aproape moarta, mi se pare cruzime... Nu ma refer la tine, dar stiu cazuri... Eu inteleg ca un sfat pare mai bun decat o cearta, dar, oameni buni, aveti internet, incercati sa fiti mai autodidacti si sa nu va mai ucideti animalele! Luati-va pisici, hamsteri daca reptilele sunt asa pline de mister!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 117
Membru din: 11 Iun 2009, 12:08
Localitate: Bucuresti

de lulu_broscuta » 24 Ian 2010, 12:30

mdea...mersi de ajutor....
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 50
Membru din: 24 Sep 2009, 18:28

de Sheppard » 07 Oct 2011, 19:24

Vine o noua perioada de hibernare (mai brusc ca de obicei) si trebuie sa ne pregatim testoasele acvatice si terestre pentru hibernat (speciile care hiberneaza bineinteles). Pentru inceput, cateva linkuri de pe un site notoriu si excelent, www.tortoisetrust.org, cu privire la problemele hibernarii:

- http://tortoisetrust.org/articles/safer.html
- http://tortoisetrust.org/articles/hints.html
- http://tortoisetrust.org/articles/autumn.html
- http://tortoisetrust.org/articles/measuring.htm
- http://www.tortoisetrust.org/articles/toowarm.htm
- http://tortoisetrust.org/articles/induction.htm
- http://tortoisetrust.org/articles/overwinter.html
- http://tortoisetrust.org/articles/hib.html

Articolele sunt in limba engleza si pline de informatii actuale, verificate, argumentate stiintific. Este OBLIGATORIU sa le parcurgeti cu rabdare.

Ce e de facut acuma, inainte de a amenja culcusul (preconizez inceperea hibernarii undeva aproape de noiembrie anul acesta, in functie de vreme):
- se inceteaza administrarea completa a hranei (cu minim 3-4 sapt inainte) pentru a se putea goli tractul digestiv complet. Se imbaiaza de 2 ori pe saptamana testoasele in apa calduta (cam o coloana de 2cm ar trebui sa fie suficienta) intr-un vas, pentru hibernare si eliminarea pastei albicioase care contine uratii toxici.

- se examineaza atent testoasa pentru eventualele infectii, leziuni, boli etc. care i-ar pune in pericol viata in timpul hibernarii

- se masoara atent testoasa folosind RATIA JACKSON (doar pt Testudo hermanni si Testudo graeca), linkul fiind prezentat mai sus; toate valorile sub linia "LOW", inseamna ca testoasa este subnutrita si nu are suficiente rezerve pentru a hiberna in siguranta.

- se amenajeaza culcusul corespunzator cu medii de izolare (frunze, fan, carpe etc) la o temperatura de 5-10 grade Celsius (5 grade optim)

- testoaselor terestre se va asigura pe timpul hibernarii si un vas mic cu apa pentru hidratat. Daca se observa ca a urinat in timpul hibernarii, se va scoate urgent din hibernare si trecuta de iarna in casa conform indicatiilor din articolele de mai sus, altfel va muri prin deshidratare

- daca conditiile de mai sus si prezentate in linkuri nu se indeplinesc, testoasa va fi acomodata peste iarna in casa, intr-un habitat cu lampa de incalzit, cu lumina multa, 12 ore pe zi, seara se va aseza pentru dormit langa calorifer si se va hrani cu plante care cresc iarna, salate mixte din supermarket-uri si alte plante din sere (vedeti linkurile de mai sus).

Perioada de hibernare nu ar trebui sa depaseasca 5 luni (20 saptamani) (pentru un individ sanatos si apt 100%). Deci prin Martie, testoasele se vor scoate inapoi in gradina. Sub nici o forma nu se va prelungi hibernarea pana in Aprilie (doar in cazuri extreme de vreme, dar testoasele se pot gazdui in casa pana la imbunatirea vremii). Juvenilii pot hiberna doar 6-10 saptamani si trebui avuta mare grija cu ei, deoarece sunt foarte sensibili, mai ales in primul an.

Pentru cei care tin testoasele in gradina si apoi le introduc spre hibernare in casa, recomand in gradina amenajarea locurilor cu pamant mai moale, afanat (cu 1/3 nisip si 2/3 pamant) si frunze uscate pentru ingropat in caz de ger (scaderea temperaturilor sub 0 grade), pentru a evita eventualele leziuni sau chiar moartea prin inghet. Mai ales in locurile unde prefera sa se ascunda (sub tufe, plante, casute amenajate), trebui puse frunze uscate, fan etc. pentru a preveni un eventual inghet. Un exemplu de adapost pentru testoase terestre, pentru a le feri cat de cat de intemperii si curenti de aer reci:

Imagine

Succes la pregatiri, mai e cam o luna! Timp de 5 luni avem "liniste" si ragaz pentru a ne pregati sa incepem un nou an reproducator si a le imbunatati conditiile de viata minunatelor testoase, fie ele acvatice sau terestre!



Ceva sugestii pentru amenajarea locului de hibernat: cutie de rozatoare cu pamant ca substrat si frunze. Se pot pune si carpe sau fan. Pamantul nu ar trebui sa fie prea umed, astfel incat sa nu se lipeasca de testoasa, dar nici prea uscat, asa incat sa se granuleze. Cutia se poate lua apoi in casa si depozitata intr-un loc cu conditii adecvate (pivnita, pod, hol, camara etc.)

Imagine

Imagine

Imagine
Ultima oară modificat de Sheppard pe 22 Oct 2011, 19:25, modificat de 3 ori în total.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Sheppard » 07 Oct 2011, 19:30

*am sters al doilea post identic cu cel anterior
Ultima oară modificat de Sheppard pe 07 Oct 2011, 22:28, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de davidk » 07 Oct 2011, 21:43

O metoda foarte buna de a hiberna o testoasa mediteraneeana este la frigider. Acolo sunt cca 5grade si umiditatea este in limite foarte bune.
Se ia o cutie cu minim 4cm mai mare decat testoasa pe fiecare latura (ca sa ii permita sa se intoarca daca vrea) se umple 50% cu pamant amestecat cu nisip si se introduce in alta cutie de carton ceva mai mare, astfel incat spatiul dintre cutii sa poata fi umplut cu polistiren.
NUMAI dupa ce va asigurati ca in frigider sunt intre 3 si 7 grade si NUMAI dupa ce sunteti siguri ca testoasa este sanatoasa si cu tubul digestiv complet gol, o puteti pune in cutie, in frigider.
Ce trebuie urmarit:

Nu uitati de frigider, el trebuie aerisit cca un minut zilnic. Daca umblati la el regulat, e OK.
Se va cantari lunar testoasa. Daca pierde mai mult de 1-2% e o problema. Va trebuie un cantar de 3 sau 5kg cu rezolutie de 1g.
Se verifica saptamanal in primele 2-4 saptamani pentru a fi siguri ca nu a urinat. Daca a urinat e o problema.
Daca e o problema, se intrerupe hibernarea SI NU SE MAI PUNE DIN NOU la hibernat in aceasta iarna.
Fiti atenti sa nu apara mucegai pe peretii cutiei. Cutia se va roti saptamanal, astfel incat sa nu stea cu aceeasi fata spre spatele rece al frigiderului. Daca apare mucegai se incearca stergerea lui.
Dupa cca 10-16 saptamani, cutia se scoate din frigider si se lasa in camera la incalzit. Se va acorda o zi aclimatizarii si incalzirii treptate a testoasei. Nu brusc. A doua zi, o baie usor calduta si lumina si caldura din belsug.
In maxim o saptamana testoasa trebuie sa devina activa si sa manance. Daca nu, inseamna ca nu e de bine.

Aceasta metoda ofera control total asupra parametrilor "naturali" si in plus, permite examinarea usoara a testoasei.

O testoasa vie, in hibernare, va reactiona foarte lent la atingere, dar va reactiona. Nu e ca si moarta! Daca ea sta complet nemiscata cand o ridicati pentru examinare, hm... e mare pacat!

Prima data este cel mai greu, dar odata ce ati trecut printr-o hibernare reusita, totul va fi simplu! Succes!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 117
Membru din: 11 Iun 2009, 12:08
Localitate: Bucuresti

de vic » 09 Oct 2011, 23:38

Salut, George!

Azi mi-a revenit si mie calculatorul. Am vazut postul tau cu hibernarea.
Esti sigur ca nu deschizi o cutie a Pandorei incepand sa dai detalii despre Testudo? Am vorbit noi odata de "popularizarea hobby-ului"- exact ce NU trebuie sa facem, fiindca avem doua native in tara! Si asa, si sunt recoltate in nestire, daramite sa prinda la public si trendul asta!!
Daca nu aveam, un eventual trend se baza pe exemplare CB, dar, repet, spre deosebire de USA si vestul Europei, la noi se va baza pe exemplarele native braconate... fiindca nu exista nici CB, nici lege (aiurea- chit ca o fi, dar nu se aplica), dar va exista TREND, moda, fenomen care devine de neoprit.
Si nu se va stinge odata cu abandonul testoaselor capturate, fiindca vor fi altii la rand sa doreasca o testoasa!!!! Si tot asa, pana la extirparea totala!

Nu cred ca vrei sa fii cel care a deschis primul cutia cu Gandacii Cunoasterii, si a aratat romanilor- corect, dpdv tehnico-stiintific- cum se cresc, hiberneaza si reproduc Testudo... Cunosc herpetofilii/teraristii/acvaristii... cunosc de fapt multe fatete ale unor hobby-uri: iti pot spune ca, pe langa cei ce vor culege testoase in TOTALA ignoranta, vor fi si unii care le vor dori exact pentru aura de animal rar si dificultate pe care o presupun, ei gasind doar un ALT mod de a-si gadila orgoliul si de a brava cu aer expert in fata altora- aceia se vor simti provocati, si vor dori sa egaleze scorul.
Cerceteaza teraristii, mai ales serparii: vei vedea la multi din ei EXCLUSIV dorinta de a demonstra ceva prin faptul ca ei tin serpi, si nicidecum vreo chestie legata de protectie, conservare etc.; 100% orgoliu si tenebre ale subconstientului lor, teribilism si snobism!!!

Vom avea deci, odata, zeci si sute de "orgoliosi" si "experti", care ii vor provoca pe altii sa fie "la fel de tari pe felie"... si- aici vine bubita: CATI CREZI CA VOR DA BANI SERIOSI pentru a-si face damblaua, cumparand animale CB?? La "aura de expert" se mai poate adauga si aia de "cunoscator al locurilor cu testoase", si eventual cea de furnizor misterios :"vorbesti cu X, e bazat si cunoaste, iti aduce de la cat nuca, pana la mingea de baschet"...

George, te rog, stii bine ca "cine cauta, gaseste"... cine va avea curiozitatea sa afle informatiile, va cauta cu seriozitate. Cine vede ce ai scris tu, si va citi din linkuri, va considera ca "si el poate", si merita sa incerce data viitoare, cand merge la Constanta, "sa caute una-doua-cateva"...

Repet, nu cred ca vrei sa fii primul care arunca acest bulgare la vale. Va antrena o adevarata avalansa, si nativele noastre nu vor mai avea NICI o sansa. Doar fiindca le avem aici!!
Daca eram in alta tara, fara populatii native, ti-as fi multumit: scoteam horsfieldi legali, si tu entuziasmai boborul facand publicitate acestui "nobil hobby". Pentru "smecheri" descriai un animal dificil, "rezervat expertilor", ca sa-i ambitionezi, iar pentru parintii care intrau in petshop cu copiii, descriai "un animal ideal si nepretentios, potrivit pentru apartament" :lol:.

Nu, nu cred ca faceam asta, fiindca mi-ar fi mila de orice pui pe care l-as fi scos cu mana mea din incubator, sa-l trimit in 90% din cazuri la chin si moarte prematura.
La naiba cu afacerea cu horsfieldi, fiindca nu as face decat sa cultiv gustul pentru "testoase"!!! Si nu face un castig marunt cat deserviciul pe care l-as face speciilor introducand la scara mai mare and acest nou "pet" in mintea oamenilor.

Te rog, deci... STERGE orice referire la Testudo, linkuri, surse de informatie!
Da sfaturi corecte, dar sumare, cand ti se cer, si numai cand solicitantul e de buna credinta- adica urmareste binele animalului.

Sunt sigur ca ma intelegi, fiindca am fost de acord asupra acestei probleme.

Acelasi apel si pentru cine mai citeste si intelege ideea.

Sanatate!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 243
Membru din: 28 Mai 2009, 11:07
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori