Hibernarea testoaselor terestre

• dobrogeana - Hermann (Testudo hermanni)
• greaca (Testudo graeca ibera)

Moderatori: Sheppard, tibor.sos

Hibernarea testoaselor terestre

de diego » 06 Noi 2006, 15:22

Pregatirea este etapa cea mai importanta pentru o hibernare in cele mai bune conditii!

Alimentatia:
Primul lucru pe care il stim despre testoase in perioada hibernarii, este faptul ca nu mananca.
Pentru a evita orice risc de infectare a aparatului digestiv, cauzat de resturile de mancare din intestin, este bine sa pregatim broscutele cu un minim de hrana necesar in perioada hibernarii. Se recomanda, ca prima etapa, diminuarea frecventei meselor ai a cantitatilor de mancare, cu 2-3 zile, pana la hibernarea propriu-zisa. Oricum, broscuta se pregateate ea insai, dar e bine sa o ajutam si noi.

Ultima baita:

Ca sa fiti siguri ca s-au eliminat toate resturile de mancare, faceti o ultima baita broscutei. Folositi apa calda, deoarece caldura favorizeaza procesul de defecatie.

Hidratarea:

O hibernare completa dureaza cel putin 4 luni. Este necesar, prin urmare, ca broscuta sa fie bine hidratata. Nu este suficient sa ii dam apa doar pe gura. Testoasa de uscat dobrogeana detine in partea de jos a corpului doi saculeti in care isi va face rezerva de apa pentru a face fata mai bine perioadei de hibernare. Pentru a-i umple, aceasta isi plonjeaza coada si orificiul excretor in apa, iar prin partea de sus, isi va umple rezerva de apa. O broscuta bine hidratata in perioada activa, nu are nevoie sa faca asta, deci, nu va asteptati sa vedeti in mod frecvent aceste manifestari la animalutele dvs.

Ultimele ''retusuri'':

In momentul in care sunteti siguri ca broscuta este pregatita cum trebuie pentru perioada de hibernare, mai faceti totusi cateva mici "controale": nasul ( pentru a evita orice urma de guturai), gura ( nu trebuie sa mai fi ramas nimic ascuns in gura ), carapacea (eventuale micoze sau rani ), labutele si gatul. Daca gasiti ceva in neregeula, se recomanda sa opriti broscuta de la hibernare si sa o tratati.

Imagine

Hibernarea:

Spre deosebire de broscuta de uscat, perioada de hibernare a broscutei de uscat dobrogene este mult mai scurta ( intre 2 si 4 luni). Chiar daca hibernarea se poate face si la suprafata, e de preferat cea clasica, pentru ca mentine o temperatura cuprinsa intre 5*C et 10*C , evita trezirile frecvente ( cauzate de factori diversi ) si, mai ales, pericolul de a fi mancate de alte animale. Sfarsitul perioadei de hibernare este in totalitate controlat de broscute.

Unde si cum?

Ca loc de hibernare, este buna si o cutie de plastic bine ventilata, umpluta cu paie curate din care facem asternut testoaselor ( paiele trebuie sa le si acopere!). Pe cutie asezam o bucata de panza pentru a nu lasa sa intre firele de praf, tantarii sau mustele. Cutia poate fi pusa si intr-un garaj, departe de lumina si de zgomot.

Perioada de hibernare:

Perioada de hibernare incepe odata cu scaderea temperaturii. Prin urmare, totul depinde de zona in care locuiti. De obicei, pentru Romania, hibernarea testoaselor incepe in cursul lunii octombrie si se termina pe la jumatatea lui aprilie, inceputul lui mai.

Supravegherea:

Din clipa in care zilele frumoase si calduroase incep sa devina stabile, trebuie sa incepeti supravegherea broscutelor. in perioada hibernarii, broscutele se pot deplasa, se pot trezi usor, dar adorm la fel de usor. Aceasta faza de letargie este normala, totusi e bine sa nu profitam prea mult de ea. Cand timpul se imbunatateste simtitor, broscutele se trezesc la un interval mai regulat, pentru o perioada mai indelungata si nu mai adorm asa de usor. In acest stadiu, perioada de hibernare s-a sfarsit.

Sfarsitul hibernarii:

Profitati de o zi insorita pentru a va scoate broscutele afara ; au nevoie sa-si dezmorteasca piciorusele si sa-si reia activitatea. Veti observa ca vor simti nevoia sa stea cat mai mult la soare, pentru a se reancalzi. Se intampla ca unele broscute sa nu-si revina decat dupa cateva zile. Dupa aceasta perioada, nu uitati sa le hidratati.

Daca dupa trei saptamani de la hibernare broscuta dumneavoastra nu s-a readaptat, consultati un medic veterinar : e posibil sa existe o carenta de vitamine. Se recomanda ca seara, broscutele sa fie bagate in casutele lor.

Imagine

Atentie! Nu este nevoie sa puneti testoasele la hibernat in cazul in care locuiti la bloc, unde temperatura ambientala a apartamentului nu scade sub 18-20 de grade C. Tot ce trebuie sa faceti este sa-i asigurati in continuare toate conditiile necesare pentru ca ea sa duca o viata sanatoasa:
- lampa cu spectru complet ce imita lumina soarelui ideala pentru reptile si amfibieni cu cerinte scazute de raze UV ( favorizeaza sintetizarea vitaminei D3);
- mancare cat mai variata;
- curatenia habitatului in care traieste
Ultima oară modificat de diego pe 07 Noi 2009, 13:13, modificat de 2 ori în total.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de twinkie » 23 Noi 2006, 10:42

salut, eu am doua broscute de florida, una chiar de mai mult timp, si cu ele sunt destul de lamurita cum merg lucrurile. insa de ceva timp am adoptat si un mic hermann. il cheama jimmy si cel mai mult ii place sa pape salata.

e foarte inactiv de fel, desi i-am facut o casuta cat pentru 10 ca el, cu pietris, bolovani si buturugi, mini piscina, are si o lampa (momentan obisnuita, doar ca sa se incalzeasca), are si soare cand da Dumnezeu. cu toate astea doarme toata ziua. doar dimineata se trezeste sa manance, da o tura si se baga iar la somn. asa e felul lor? oare vrea sa hiberneze? mentionez ca temperatura e constanta unde sta el.

si, apropo de asta, este obligatoriu sa hiberneze? mi-ar fi greu in acest caz, pentru ca nu am cum sa-i scad temperatura ambianta pana la 10 grade. balconul e desfiintat, l-am unit cu camera, deci n-am spatii atat de reci in casa.

voi le puneti sa hiberneze?
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 112
Membru din: 22 Noi 2006, 13:17
Localitate: Bucuresti, Dr.Taberei

de diego » 23 Noi 2006, 11:09

Salut si bine ai venit pe forum!
Teoretic, in aceasta perioada atat testoasele de apa cat si cele de uscat hiberneaza. Inactivitatea broscutei tale se datoreaza acestui lucru pentru ca de mancat mananca deci nu cred ca se pune problema ca ea sa fie bolnava. Daca nu ar fi avut nici pofta de mancare ti-as fi sugerat sa-i administrezi ceva vitamine.
Pagina de Facebook a forumului Testoase.com
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de diego » 23 Noi 2006, 11:33

twinkie scrie:...voi le puneti sa hiberneze?


eu unul nu le pun la hibernat pentru ca nu le pot oferi conditiile optime pentru hibernare, ma refer in primul rand la temperatura scazuta.
un topic pe aceasta tema este deschis aici: http://www.testoase.com/viewtopic.php?t=26
Pagina de Facebook a forumului Testoase.com
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de twinkie » 23 Noi 2006, 12:50

despre cele de florida am tot citit in legatura cu hibernarea, intrebarea era exclusiv pt cele de uscat. ai dreptate o sa ii iau vitamine. celor de apa le-am mai dat cu vitamina A pe carapace. presupun ca tot asa voi proceda si cu cel de uscat. ma duc chiar azi la pet shop sa vad ce mai au. 10x
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 112
Membru din: 22 Noi 2006, 13:17
Localitate: Bucuresti, Dr.Taberei

de diego » 23 Noi 2006, 13:05

in cazul lipsei poftei de mancare si a asteniei, Vitamina A se poate administra si pe cale orala sau injectabila
Pagina de Facebook a forumului Testoase.com
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de ant » 23 Noi 2006, 13:14

:roll: defineste astenie te rog
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 23
Membru din: 06 Noi 2006, 13:34
Localitate: Bucuresti

de twinkie » 23 Noi 2006, 13:22

pai presupun ca se refera la o lipsa de energie combinata cu lipsa poftei de mancare, somn prelungit, apatie etc. simptome pe care jimmy le-ar avea, desi de mancat totusi mananca. e posibil ca treaba asta cu astenia sa se accentueze putin si din cauza ca nu mai e soare in fiecare zi. desi e in casa, temp totusi a scazut putin si probabil el simte si vrea la nani prelungit.
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 112
Membru din: 22 Noi 2006, 13:17
Localitate: Bucuresti, Dr.Taberei

de diego » 23 Noi 2006, 14:10

ASTEN?E, astenii, s.f. (Med.) Stare de oboseal? intens? ?i prelungit?, ?nso?it? de sl?biciune fizic? :)
Pagina de Facebook a forumului Testoase.com
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de ant » 23 Noi 2006, 14:15

banuiam ca o sa-mi dai definitia din dex ...problema e ca nu am vazut sa se manifeste altfel de cand il avem. La el asa se defineste normalitatea. Oare o fi normal ? :lol: :shock:
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 23
Membru din: 06 Noi 2006, 13:34
Localitate: Bucuresti

de diego » 23 Noi 2006, 14:30

ant scrie:banuiam ca o sa-mi dai definitia din dex ...problema e ca nu am vazut sa se manifeste altfel de cand il avem. La el asa se defineste normalitatea. Oare o fi normal ? :lol: :shock:


da, cred ca asa este el, in general testoasele de uscat au un comportament mai incet, mai domol, ca sa zic asa
Pagina de Facebook a forumului Testoase.com
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de Andr3 » 19 Ian 2009, 19:24

Eu am o broscuta testoasa de Florida si inca nu am pus-o la hibernare pentru ca nu stiam nimic despre asta (e prima mea broscuta)Oare e tarziu sa o pun acum ?
P.S. Stau la bloc si nu am posibilitatea de a o pune intr-un garaj . Am doar un beci dar nu pot sa o las acolo (poate sunt si soareci si o pot manca pentru ca e mica)
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 23 Dec 2008, 17:38
Localitate: undeva-n romania :))))

de Florin » 19 Ian 2009, 19:26

Nu este obligatoriu ca o testoasa sa hiberneze. Dupa cum vezi mai sus, este destul de greu sa indeplinesti conditiile necesare hibernarii unei testoase, deci este destul de riscant. :wink:
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de Andr3 » 19 Ian 2009, 19:57

Ok mersi
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 23 Dec 2008, 17:38
Localitate: undeva-n romania :))))

About JET

de zdro » 16 Oct 2009, 11:15

Salutare.
Am un broscoi dobrogean matur pe care l-am "salvat" asta vara de pe o sosea din zona Murfatlar (cred ca mancase niste struguri fermentati si d'aia o fi ajuns in mijlocul strazii...).
Il tin in apartament, nu este f frig dar nici cald (mai ales pe jos, stand la parter este destul de rece dusumeaua). De cateva zile nu se mai plimba deloc, unde il pui acolo doarme (cel mult se mai retrage in vreun colt). L-am mai trezit seara sau dimineata si i-am dat sa manance, si a mancat cu deosebita pofta si apoi...la nani.

Ce imi recomandati sa fac? El poate hiberna la temperatura de apartament? Se recomanda sa il trezesc din cand in cand (daca da, cat de des?) ca sa ii dau sa pape si eventual sa il mai bag in apa cate o jumatate de ora? Este foarte probabil sa fie prima lui hibernare la oras (deh, daca a facut autostopul ca nu ii mai placea viata la tara...), cum ar fi cel mai bine sa procedez? In rest, nu a avut probleme de adaptare pana acum - mancacios, cacacios, plimbacios. Si surprinzator de sociabil, se plimba dupa noi prin casa si sta unde stam si noi.

Multam mult,
Z
 
Mesaje: 3
Membru din: 15 Iun 2009, 08:55

Următorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori
cron