Link-uri utile

• dobrogeana - Hermann (Testudo hermanni)
• greaca (Testudo graeca ibera)

Moderatori: Sheppard, tibor.sos

Link-uri utile

de vic » 18 Iul 2010, 08:21

http://www.worldwidewounds.com/2007/february/Cousquer/Tortoise-Rat-Bite-Injuries.html

Am intuit problema prezentata mai sus, stiind ca rozatoarele, dupa cum li-i firea... ROD orice comestibil si nu numai. Dupa ce m-am mutat la curte acum 5 ani, incet-incet am vazut ca animalutele astea despre care nu stiam prea multe ca om de bloc pot fi foarte active iarna:
- cand nu e zapada si e cald;
- cand e ger mare dar solul e acoperit si izolat bine- dupa topirea zapezilor iarna asta am gasit multime de gauri fix in parcela unde-mi tin niste puieti de plante mai sensibile. Nu de soricel, ci rozator mai mare. Acolo solul era mai afanat, de mai buna calitate, si cred ca asta a fost motivul numarului impresionant de gauri fata de restul curtii.
Activitatea pare sa fie redusa cand solul e mai inghetat in profunzime, adica pe ger puternic si sol neacoperit sau acoperit cu putina zapada. Cine stie insa ce se petrece sub orizintul inghetat...
Oricum, un depozit viu, din care sa vina sa rontaie cand au chef, nu cred ca ar fi de ocolit de acesti oportunisti, de care gradina mea nu duce lipsa.
Odata confirmata temerea mea- imaginile m-au socat- ma voi gandi nu de 2 ori, ci de 10, inainte de a lasa testoasa la hibernat afara.
Banuiesc ca un "pahar" de hibernare, captusit cu multa piatra, eventual niste beton, mergand in profunzime pana la vreo 50 cm, va putea tine rozatoarele departe, dar e doar o idee. Pana atunci, caminul hidroforului sau beciul vor fi alegerile mele- nu vreau sa risc.

Sanatate!
Ultima oară modificat de vic pe 18 Iul 2010, 13:57, modificat 1 dată în total.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 243
Membru din: 28 Mai 2009, 11:07
Localitate: Bucuresti

Specii de plante comestibile si otravitoare

de vic » 18 Iul 2010, 08:29

http://www.thetortoisetable.org.uk/site/plants_19.asp?mode=az

Am postat linkul direct la lista de plante si nu la index considerand ca e mai usor de accesat asa. Plantele sunt incadrate aici in SAFE TO FEED, DO NOT FEED si FEED IN MODERATION. Lista contine atat specii native cat si exotice/decorative.

Succes!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 243
Membru din: 28 Mai 2009, 11:07
Localitate: Bucuresti

de vic » 18 Iul 2010, 14:04

Am deschis acest topic fiindca nu am vazut unul similar- poate mi-a scapat...
De exemplu, gasesc urmatorul link foarte informativ si accesibil. Citindu-l, poate multi vor renunta la ideile tip "vreau testoasa de uscat", "eu tot imi iau" etc. Nu este deloc descurajant, ci constientizeaza doritorii de responsabilitatile pe care le implica detinerea unui astfel de animal- nu e vorba nici de Guppy, nici de Trachemys. Desigur, este in engleza.

http://www.turbotortoises.com/index.aspx?p=turbo
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 243
Membru din: 28 Mai 2009, 11:07
Localitate: Bucuresti


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator