Ajutor! testoasa de uscat cu carapace sparta si fara apetit

• dobrogeana - Hermann (Testudo hermanni)
• greaca (Testudo graeca ibera)

Moderatori: Sheppard, tibor.sos

de Durpaneus » 14 Sep 2009, 16:42

i-am facut un "tarc", unde are si un loc unde sa se ascunda, insa pare mai stresata decit cind o lasam libera prin casa, ca se tot catara pe margini si da sa iasa afara.

i-am pus si o lampa care sa-i bata si s-o incalzeasca, insa imi e teama sa nu se aprinda cartoanele alea, si o tin aprinsa doar cind e cineva prin casa.

insa nici asa nu i-a venit apetitul. i-am dat carne de pui, castraveti, rosii, banane, salata inca nu am incercat, dar nici apa nu vrea.

ieri am scos-o la iarba verde, si am stat cam jumatate de zi, insa tot n-am surprins-o mincind sau bind apa.

tot ieri, cind i-am schimbat bandajul, dar fara sa-i ating pleura sau altceva, a inceput sa se mai agite, si ma impingea destul de puternic cu labutele din spate, insa pe urma tot si le tiriia. chiar si cind se chinuia sa se urce pe pietre sau alte obstacole, nu si le foloseste.

oase rupte sau dizlocate nu pare a avea, insa musculatura pare mai atrofiata/putin dezvoltata decit la cele din fata. fiindca n-am mai avut broaste, nici n-am cu ce sa compar; ma gindesc ca ar fi oarecum normal, fiindca cele din fata si le foloseste si la sapat, corect?

as cauta sa-i fac o radiografie, dar cine mi-o citeste calumea?! daca aveti sugestii de cabinete din constanta, va rog sa ma anuntati.

pot in vreun fel s-o hranesc fortat? ca am incercat sa-i deschid gura, dar n-am avut sorti de izbinda! macar sa incerce sa ma muste, da' ea nimic!

am facut un filmulet cu ea, dar nu stiu cum se uploadeaza...
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 11
Membru din: 05 Sep 2009, 20:17

de Durpaneus » 14 Sep 2009, 16:50

davidk scrie:Unde o tii? Ai grija, daca o tii in interior sau in balcon inchis cu geam, sa ii asiguri o sursa de UV, cel putin 10% UVB, caci are nevoie sa asimileze calciul pentru vindecarea ranii.


exista lampi cu UV recomandate pentru broaste?

imi cer scuze ca poate intrebarile mele par/sint puerile, insa chiar habar n-am despre cum sa-mi cresc broasca, si daca as reda-o naturii nu cred sa supravietuiasca, chiar si cind va fi protezata;

mai este o varianta, la delfinariul din constanta am inteles ca ar avea si testoase si ca as putea sa o duc acolo, insa n-as vrea sa i se intimple ceva rau acolo, fie din lipsa de personal, fonduri sau atentie.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 11
Membru din: 05 Sep 2009, 20:17

de davidk » 14 Sep 2009, 19:40

In Zoomania (in Bucuresti se afla in Cora) poti gasi ReptiGlo 10.0 de 15W si 30W. Seamana cu tuburile fluorescente obisnuite, le poti folosi cu un balast (drossel) de 18 respectiv 36W. Lampa e bine sa stea la cca 40 cm de sol.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 117
Membru din: 11 Iun 2009, 12:08
Localitate: Bucuresti

de bosssu » 14 Sep 2009, 20:27

Da exista cumpara neon reptile glo 8.0 5.0 sau chiar 10.0. Bafta sper sa se faca bn :wink: .
Redy$&^Bulbuc Te&minatorii
*{(T&@CH€M? $)} $cripta €legans ®
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 338
Membru din: 16 Noi 2008, 23:14
Localitate: Pitesti

de davidk » 14 Sep 2009, 20:40

5.0 e mult prea slab. Minim 10.0.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 117
Membru din: 11 Iun 2009, 12:08
Localitate: Bucuresti

de Durpaneus » 15 Sep 2009, 11:02

A INCEPUT SA MANINCE BROASCA !


chiar acum am venit de la un pet shop, de unde i-am luat inima de vita, si dupa ce m-am chinuit cu ea sa manince niste salata, de care nici nu s-a atins, dupa ce am incercat sa-i dau fortat apa (cu o seringa o stropeam pe la bot, si din cind in cind plescaia, dar sigur nu stiu daca a si baut), cind i-am pus cubuletele de inima a si dat iama in ele!

cred ca a mincat vreo 5-6, si inca mai bobineaza la ele. :happy)
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 11
Membru din: 05 Sep 2009, 20:17

de bosssu » 15 Sep 2009, 19:05

felicitari mai incerca si cu apa :mrgreen:
Redy$&^Bulbuc Te&minatorii
*{(T&@CH€M? $)} $cripta €legans ®
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 338
Membru din: 16 Noi 2008, 23:14
Localitate: Pitesti

de davidk » 15 Sep 2009, 20:47

Daca e testoasa de uscat, ai mare grija, carnea poate sa ii provoace blocaj renal sau probleme hepatice!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 117
Membru din: 11 Iun 2009, 12:08
Localitate: Bucuresti

de bosssu » 15 Sep 2009, 21:00

Hmm nu stiam asta dar auzisem ca ele mananca vegetale... si asa e pe inima de vita zice ca e pt testoase de apa. Macar am aflat si eu ceva nou :mrgreen:.
Redy$&^Bulbuc Te&minatorii
*{(T&@CH€M? $)} $cripta €legans ®
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 338
Membru din: 16 Noi 2008, 23:14
Localitate: Pitesti

de Durpaneus » 16 Sep 2009, 08:35

:offf dumnezeule, ma dispera broasca asta!

pai si ce sa-i fac, ca are si legume, si salata, de care nu se atinge, doar inima de vita a mincat-o, si chiar cu o mare pofta, as zice, ca odata a dat iama in bucatelele alea, si a mincat destul de multe!

eu eram chiar foarte fericit ca maninca ceva, de mai mult de o luna!

acum ce sa-i fac, sa nu-i mai dau?! ca altceva nu-mi maninca!

si mai intreb odata: cum se pot pune filmele pe forum?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 11
Membru din: 05 Sep 2009, 20:17

de Pandy » 16 Sep 2009, 09:06

Le uploadezi pe Youtube sau orice alt site de genul si ne dai link'ul
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de bosssu » 16 Sep 2009, 10:00

Spune-i ca-i dai dulciuri dupa ce isi manancna legumele :lol:.
Redy$&^Bulbuc Te&minatorii
*{(T&@CH€M? $)} $cripta €legans ®
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 338
Membru din: 16 Noi 2008, 23:14
Localitate: Pitesti

de davidk » 16 Sep 2009, 11:59

dar cu trifoi, frunze si flori de papadie ai incercat? O bucata de piersica, pepene nu o intereseaza?
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 117
Membru din: 11 Iun 2009, 12:08
Localitate: Bucuresti

de Durpaneus » 21 Sep 2009, 16:48

la sugestia ta am incercat si cu pepene, si surprinzator, ieri a fost foarte incintata de meniu :D

papadie n-am gasit sa-i dau, insa cu piersici am incercat, dar nu maninca.

incet-incet...
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 11
Membru din: 05 Sep 2009, 20:17

de bosssu » 21 Sep 2009, 16:59

Sper ca o sa isi revina deci mananca pepene?
Redy$&^Bulbuc Te&minatorii
*{(T&@CH€M? $)} $cripta €legans ®
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 338
Membru din: 16 Noi 2008, 23:14
Localitate: Pitesti

AnteriorUrmătorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator