Ajutor! testoasa de uscat cu carapace sparta si fara apetit

• dobrogeana - Hermann (Testudo hermanni)
• greaca (Testudo graeca ibera)

Moderatori: Sheppard, tibor.sos

Ajutor! testoasa de uscat cu carapace sparta si fara apetit

de Durpaneus » 06 Sep 2009, 13:53

Salutare!

in urma cu o luna am gasit pe sosea o testoasa de uscat probabil lovita de o masina;

avea carapacea sparta pe partea dorsala, cu o bucata infundata si o mare parte lipsa (aprox. 50%)

nu singera foarte mult, insa cred ca hemoragia se datora doar unei portiuni a pleurei rupte, de dimensiuni destul de mici.

am fost cu ea la veterinar, unde mi sa- spus ca e femela, ca are aprox. 20 de ani (are aprox. 20 centimetri lungime), si ca i se va reface carapacea. mi-a dat Mibazon unguent.

al doilea veterinar i-a facut o toaleta a plagii, apoi i-a facut antibiotic injectabil, vitamine, i-am pus si plasturi pentru reepitelizare din aceia care se folosesc in tratamentul arsilor, etc.

intre timp a mai vomitat vreo 8 viermisori.

broasca pare destul de vioaie, dupa ce la inceput nu prea se misca, acum se plimba prin toata casa, insa de mincat nu imi maninca nimic. mici apa nu vrea, si deja imi fac griji, ca a trecut o luna.

am incercat sa-i dau fructe, legume, carne de pui, de peste... si nimic. de fortat nu stiu cum as putea, ca am incercat sa-i deschid gura, dar nu am reusit.

pe linga asta, mai am o problema cu ea: broasca nu se deplaseaza folosindu-si si labutele din spate! doar cu cele din fata, si pe celelalte si le cam tiriie; m-am gindit ca ar fi paralizata, insa si le simte, si le trage cind o apuc de ele, si am incercat sa vad daca poate sa opuna rezistenta in ele, si a reusit, insa nu si le foloseste niciodata la deplasare, chiar daca ajunge intr-un punct in care se incurca si se chinuie sa iasa.

acum cu carapacea am vorbit cu veterinarul si am hotarit sa-i facem o proteza din fibra de sticla pe care sa i-o lipim; insa cel care lucreaza in fibra deocamdata este ocupat, si broasca sta in continuare cu fese sterile si Mibazon.

promit sa revin zilele urmatoare si cu poze.

daca aveti ceva sfaturi si opinii v-as ruga sa nu ezitati.
multumesc anticipat!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 11
Membru din: 05 Sep 2009, 20:17

de Frankie-broscuta-mea » 06 Sep 2009, 14:36

saracuta de ea....bravo tie ca ai avut inima buna si ai luat-o si ai ingrijit-o!ce bine ca macar unii oameni din lumea asta au asa un suflet mare..sper sa se faca bine si sa ai grija de ea in continuare, si RUSINE celor care au produs accidentul..bravo tie!!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 20
Membru din: 30 Aug 2009, 18:36

de Durpaneus » 07 Sep 2009, 08:55

multumesc pentru aprecieri!

cind am vazut-o pe sosea, fiindca nu imi sta in fire sa conduc incet, am crezut ca este un arici; am oprit masina sa il "trecem strada".

abia cind am ajuns linga ea am vazut ca era o broasca, si arata cam jalnic, saraca... prietenei mele ii era mila, si m-a pus pe mine sa vad daca mai e in viata.

dupa ce am vazut ca inca mai misca, am luat-o si... CE FACEM CU EA ACUM ?!

am incercat sa ne sunam prietenii sa gasim un numar de telefon al unui veterinar; insa colac peste pupaza nici semnal nu prea aveam acolo.

in fine, fiindca pleura era atit de expusa, ne-am hotarit s-o luam cu noi si sa o vada un veterinar.

cit despre cel care a lovit-o... ce sa zic, ii urez numai de bine, si sper sa aiba ocazia de-a lungul vietii sa traiasca o patanie asemenatoare cu cea pe care a avut-o broasca.

unii spun ca e selectia naturala, dar eu sint de parere ca saracele animale n-au nicio vina ca nu sint pregatite nici genetic si nici in urma experientei lor de viata pentru a reactiona la niste mormane de fiare care se apropie de ele cu viteze de neconceput pentru ele.

si unde mai pui ca in tara noastra minunata nu exista garduri pe marginea drumurilor, pentru a proteja animalele de masini si invers; dar asta e o alta discutie...
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 11
Membru din: 05 Sep 2009, 20:17

de tibor.sos » 07 Sep 2009, 10:00

apetitul ei va creste automat daca ii ridici temperatura corpului! deci incearca sa-i faci un loc unde sa se imbaieze la soare, la o sursa de lumina puternica! si sa vedem cum reactioneaza dupa! da-i o sansa si pentru hidratare, ce e in acest moment mai important decat hrana! un vas cu apa, de ex.

unde s-a intamplat acest accident?
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 347
Membru din: 22 Dec 2006, 21:19

de Durpaneus » 07 Sep 2009, 10:20

broasca am gasit-o pe o sosea din muntii macinului, pe drumul dintre galati si constanta, la aproximativ 30 de kilometri de localitatea macin.

eu stau in constanta, la bloc; iar de cind am adus broasca au fost temperaturi destul de ridicate, si nu am tinut-o in camerele in care mergea aerul conditionat. sa incerc sa-i pun o lampa, insa ea este destul de plimbareata, nu cred ca ar sta la "bronzat".

crezi ca ar trebui sa o pun intr-o cutie deschisa deasupra, unde sa-i bata lumina? am evitat sa-i limitez libertatea de miscare, de teama sa nu-i amplific stress-ul schimbarii habitatului.

vase cu apa i-am tot pus, insa mereu trece pe linga ele.

veterinarul mi-a propus sa o duc in parc, sa vad cum se manifesta intr-ul mediu mai familiar, insa fiindca programul nostru se termina cind deja este intuneric, am incercat sa-i aducem parcul la broasca, si am luat niste iarba, flori etc. si i le-am intins prin sufragerie, dar nici asa n-am reusit s-o pacalim.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 11
Membru din: 05 Sep 2009, 20:17

de Durpaneus » 07 Sep 2009, 10:34

am uitat sa mentionez ca mai avea si vreo 6 capuse.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 11
Membru din: 05 Sep 2009, 20:17

de tibor.sos » 07 Sep 2009, 10:39

in momentul de fata un teritoriu mare nu face mai mult decat sa o streseze. iti trebuie o cutie mare de carton cu fan ca substrat, o sursa de lumina, un colt unde sa se ascunda, un ascunzis dintr-o alta cutie de ex. de lemn cu fan sau frunze uscate, vas cu apa intr-un colt, si cateva fructe si legume, pe care le va incerca dupa ce sa va incalzi, speram...
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 347
Membru din: 22 Dec 2006, 21:19

de tibor.sos » 07 Sep 2009, 10:41

si caldura, caldura imensa, aer de vreo 30 de grade
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 347
Membru din: 22 Dec 2006, 21:19

de Durpaneus » 07 Sep 2009, 13:25

bun, deci acum am tema de casa :D

idei, sugestii despre celelalte probleme ale ei, cu protezarea carapacei, si nefolosirea labutelor posterioare ati avea ?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 11
Membru din: 05 Sep 2009, 20:17

de tibor.sos » 07 Sep 2009, 13:38

e nevoie de un veterinar priceput. in primul rand e nevoie de un bun diagnostic, o radiografie de ex., si dupa aceea se trece la medicatie, proteze, etc. ma mai gandesc ce se poate face, si te anunt... momentan e important sa fie tinut in caldura, si cred ca ar trebui fortat sa inghita niste apa cu o seringa. nu exagerat, normal... 9-10 ml o data.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 347
Membru din: 22 Dec 2006, 21:19

de tibor.sos » 07 Sep 2009, 13:50

niste poze si chiar un filmulet ar fi edificatoare...
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 347
Membru din: 22 Dec 2006, 21:19

de dia » 08 Sep 2009, 22:40

Hrana de baza a tzestoaselor de uscat din delta este salata verdeincearca!sau daca nu niste varza..oricum daca vezi ca nu mananca ar fi bine sa o duci la doctor sa ii mai faca niste injectii!multa bafta!
:x un Brosc' :X
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 14 Apr 2009, 17:32
Localitate: Craiova

de davidk » 09 Sep 2009, 08:39

Eu nu m-as risca deloc cu varza. Varza este foarte toxica pentru multe animale, chiar si reptile. De fapt, nu varza in sine e chiar asa toxica, ci eventualele ingrasaminte si tratamente pentru productia ei, pe care varza le absoarbe faorte usor. Mai bine nu ii dai varza. Incearca cu frunze/flori de papadie, frunze de nalba si de trifoiata, frunze de vita de vie si poate cateva boabe de struguri n-ar strica. Incearca sa nu ii dai fructe/legume produse in ferme sau importate, din cauza ca pot avea substante toxice.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 117
Membru din: 11 Iun 2009, 12:08
Localitate: Bucuresti

de bosssu » 09 Sep 2009, 12:57

Eu sper sa se faca bine saracuta. Si incearca si tu cu salata. :(
Redy$&^Bulbuc Te&minatorii
*{(T&@CH€M? $)} $cripta €legans ®
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 338
Membru din: 16 Noi 2008, 23:14
Localitate: Pitesti

de davidk » 10 Sep 2009, 12:51

Unde o tii? Ai grija, daca o tii in interior sau in balcon inchis cu geam, sa ii asiguri o sursa de UV, cel putin 10% UVB, caci are nevoie sa asimileze calciul pentru vindecarea ranii.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 117
Membru din: 11 Iun 2009, 12:08
Localitate: Bucuresti

Următorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator
cron