Intrebare legata de o problema

• dobrogeana - Hermann (Testudo hermanni)
• greaca (Testudo graeca ibera)

Moderatori: Sheppard, tibor.sos

Intrebare legata de o problema

de make » 01 Iul 2009, 17:03

Salutare tuturor! Sunt nou pe acest forum si ma bucur enorm ca am dat de voi din doua motive: 1-acvaristica ramane o pasiune veche de-a mea, dar mai important 2: am o intrebare legata de o broscuta testoasa de uscat. Intamplarea face sa o gasesc cand incerca sa treaca drumul national ce leaga Satu Nou de Cernavoda (Dobrogea). Era pe mijlocul drumului, un exemplar mediu ca marime, dar neatins. M-am repezit sa o iau de pe sosea si fix in momentul acela a trecut o masina si a atins-o de i-a crapat carapacea in zona de sus :roll: ...a inceput sa ii curga sange. M-am dus repede la un magazin am luat servetele si apa si cand am ajuns inapoi am incercat sa o curat putin cu apa. Sangele se inchegase oarecum si cand am incercat sa o sterg de sange pe carapace sa nu atraga alte animale s-a deschis iarasi rana. Am incercat sa tamponez rana in speranta ca se va inchide de la sine si am umplut aproximativ vreo 3 servetele cu sange, dar cand am pus ultimul sa il las pe post de pansament broscuta s-a miscat si, fiind in iarba, am vazut ca il daduse, oarecum, jos dar nu mai siroia nimic. Am lasat-o 5 minute si cand m-am intors nu mai era in locul unde o lasasem. Intrebarea mea- ce credeti, va avea puterea sa supravietuiasca in conditiile acestea? Stiu ca testoasele, chiar daca au 70% din carapace distrusa, sunt capabile sa traiasca, dar ma gandesc apropo de sangele pierdut. Va multumesc mult.
 
Mesaje: 3
Membru din: 01 Iul 2009, 12:45

de Home » 02 Iul 2009, 05:40

Imi pare rau sa aud asta insa din ce stiu si eu testoasele au putere mare de regenerare.Cel mai bine ar fi sa o duci la un veterinar,poate iti da vreo solutie ceva pentru inchiderea ranii si a carapacei...altceva ii doresc insanatosire testoasei :(
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 57
Membru din: 23 Feb 2009, 18:37

de davidk » 02 Iul 2009, 07:21

Sincer, cred ca si varianta asta e riscanta din cauza stresului generat. Tratamentul va lua ceva timp, si daca se va intinde pe parcursul a cateva zile, animalul nu va manca si va fi disperat sa evadeze, ceea ce i-ar slabi sistemul imunitar. Sper sa se refaca pana la vremea hibernatului. Noroc nu i-a atins labutele.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 117
Membru din: 11 Iun 2009, 12:08
Localitate: Bucuresti

de anuk » 02 Iul 2009, 08:59

Voi nu cititi bine? A zis omu' ca nu a mai gasit-o, cum naiba sa o mai duca la veterinar? Nu era testoasa lui, pur si simplu a salvat-o de pe sosea...
www.dives-fashion-design.ro
Cursuri de croitorie!
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 278
Membru din: 12 Aug 2008, 19:29
Localitate: Bucuresti, Rahova City :)

de make » 02 Iul 2009, 09:05

Macar spuneti ca din doua rele este raul cel mai mic ca nu a fost atinsa si in alta parte...din pacate nu am avut cum sa o iau pentru ca nu eram cu masina si prin zona nu cunosc niciun veterinar...
 
Mesaje: 3
Membru din: 01 Iul 2009, 12:45

de radulinho » 02 Iul 2009, 14:28

Cred ca se va face bine dar ii va lua ceva timp... :?
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 121
Membru din: 09 Sep 2008, 09:03

de make » 03 Iul 2009, 01:24

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri
 
Mesaje: 3
Membru din: 01 Iul 2009, 12:45


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator
cron