Broscuta mea Bubble

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Broscuta mea Bubble

de Topogigio » 28 Dec 2006, 17:11

Felicitari,in primul rand, pentru acest site! Multumesc Monoceros pentru raspunsul legat de alimentatie pe care l-ai postat pe Animale.ro.
Acum 4 luni mi-am cumparat o broscuta de Florida.Avea aproape 5 cm. Am ales-o pe ea, broscuta, pentru ca era foarte activa(si este si acum), nu statea locului deloc. Cand vanzatoarea m-a intrebat pe care o vreau, i-am spus: "Dati-mi va rog broscuta aceea isterica!" In primele 3 zile nu a mancat nimic...m-am speriat un pic, desigur, desi stiam ca oricarui animal ii trebuie ceva timp pentru a se acomoda, prin urmare nu prea mananca.Apoi, incet-incet, mi-a aratat cat de mult ii place sa manance :D Am incercat sa-i dau mar,morcov, andive...nu vrea decat carne.Rareori mai gusta si morcov.
Acum are putin peste 10 cm, o cheama Bubble, inca nu stiu daca este "un" sau "o", desi eu cred ca este UN (coada mai groasa la baza, plastronul nu atinge solul.Cu toate astea, dupa ce m-am uitat la pozele din topicul Cum putem afla daca broscuta noastra este un el sau o ea, ma gandesc ca poate fi fata, dupa ghearele de la membrele anterioare).
Are insulita ei pe care iese din ce in ce mai des (la inceput iesea cand nu era miscare prin camera. Acum iese si de fata cu lumea).Din pacate, nu am o lampa cu lumina UV,deoarece nu am gasit. Sunt din Iasi, petshopurile nu-s numeroase, cu atat mai mult sa aduca toate accesoriile pentru broscute si reptile, in general. CU CE AS PUTEA SA INLOCUIESC ASIMILAREA VITAMINEI D? O ung saptamanal cu vit.A pe carapace, insa de vreo luna observ ca se decoloreaza. Carapacea este totusi foarte tare, ar putea sa fie o schimbare de culoare? Mai intai sa se decoloreze ca apoi sa se coloreze la loc? :P Comportamental nu s-a schimbat, mananca bine si este vioaie. Imi doresc sa o tina Dumnezeu sanatoasa, pentru ca tare draga mi-a devenit!
Sa va traiasca si voua broscutele!
Imagine
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 25
Membru din: 16 Dec 2006, 10:06
Localitate: Iasi

de Monoceros » 29 Dec 2006, 14:04

Cred ca trebuie sa mai astepti cel putin un an, ca sa poti stii cu certitudine daca Bubble este o ea sau un el.
Cu siguranta acea decolorare se datoreaza lipsei ultravioletelor, insa nu ai decat doua solutii: ori le cumperi o sursa de lumina care emite UV A si UV B (exemplu de la Hagen Exo Terra Repti Glo 5.0) ori le amenajezi un spatiu cu iluminare naturala, care sa nu fie filtrata prin sticla sau alte materiale. Eu nu pot sa te ajut decat astfel: dupa 15 ian. sa cumpar lampa UV (exemplu de la Hagen Exo Terra Repti Glo 5.0) din Bucuresti, imi trimiti banii pe acea lampa pe card si apoi o trimit la tine in Iasi prin curier, iar transportul il platesti la destinatie.
Sa iti traiasca si sa fie sanatoasa!
Numai bine!

PS: Te rog sa nu mai atasezi imagini cu dimensiuni mai mari de 600 pixeli pe latura... de data asta am micsorat eu imaginea. :wink:
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de Topogigio » 29 Dec 2006, 14:59

Monoceros, multumesc mult de raspuns.Scuze pentru poza, o puteam face mai mica dar, nu stiu de ce, am crezut ca sunt la limita maxima admisa :P
Eu as putea sa iau lampa din Buc, numai ca nu stiu de unde, am incercat la Animax, dar nu au asa ceva.Si cum stiam de la cineva ca ei ar fi cei mai specializati in tot felul de accesorii, am zis ca inca nu au ajuns la noi lampile Repti Glo...sau ceva asemanator. Cam cat costa asa o lampa? Si inca un amanunt: au suportul pentru neonul/becul cu UV inclus? Sau ni-l facem noi cum putem?
Inca o data, multumesc pentru raspunsul prompt!
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 25
Membru din: 16 Dec 2006, 10:06
Localitate: Iasi

de Monoceros » 29 Dec 2006, 15:25

Este foarte posibil sa gasesti in Bucuresti la Complex Comercial Cora Pantelimon, cum intrii faci dreapta si inainte de BCR este un petshop ZooMania este distribuitor Hagen in Romania. Acest Repti Glo 5.0 de la Hagen Exo Terra este un tub florescent (neon) la pretul de 36,50 lei si nu are suportul inclus, deci va trebuii sa te descurci, iata aici http://www.testoase.com/viewtopic.php?t=38 poti gasi o schema de instalare, daca esti ceva mai indemanatica sau poti opta pentru Repti Glo 5.0 Compact, care nu mai are nevoie de balast, ci doar de un soclu normal de bec, insa este mai putin probabil sa gasesti.
Mult succes!
Ultima oară modificat de Monoceros pe 29 Dec 2006, 19:43, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de Topogigio » 29 Dec 2006, 18:13

Multumesc mult Monoceros. Am sa incerc sa fac singura suportul si voi trimite poze cand reusesc sa-l termin :shock:
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 25
Membru din: 16 Dec 2006, 10:06
Localitate: Iasi

de Florin » 30 Dec 2006, 08:55

Sau daca nu poti ajunge acolo, poti sa te duci la Carrefour Ferria, pentru ca acolo am gasit un neon cu UV, de la SERA, terra UV.Are 30% UV A si 4% UV b. Este vreo 530 000.(fara suport).Suportul l-am cumparat din Metro.Este in jur de 200.000.Acum e alegerea ta.
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de Topogigio » 02 Ian 2007, 10:01

LA MULTI ANI TUTUROR!
Multumesc Florin, e bine de stiut ca mai exista o varianta, in cazul in care nu gasesc la Cora.
Ati putea posta o poza cu sistemele voastre de iluminat,pentru orientare?
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 25
Membru din: 16 Dec 2006, 10:06
Localitate: Iasi

de Florin » 02 Ian 2007, 12:03

Poze, nu pun acum,(nu am timp), dar pot sa-ti zic ca o lampa cu UV nu este de ajuns.Iti mai trebuie mancare variata si o subst. numita Elixir.

LA MULTI ANI!!! :D
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de Monoceros » 02 Ian 2007, 18:47

Lampile de care vorbeam sunt pur si simplu niste tuburi florescente (neoane) cu propietati deosebite.
Ai in topicul de aici link-uri care te trimit unde poti gasi ceva detalii, iar aici detalii pentru montaj.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de ana2703 » 07 Ian 2007, 19:42

Buna ! Am vazut ca Topogigio este cam in situatia mea. Si eu am cam aceeasi problema. In Iasi petshop-urile sunt foarte putine si slab dotate, mai ales in ceea ce priveste broscutele testoase de Florida. Chiar inainte de sarbatori am cautat inima de vita mai in toate petshop-urile din oras si un nene vanzator ma intreaba: "Da' ce ?! Mai cumpara lumea broaste testoase ?!" M-a cam lasat masca.
Postul meu la acest topic e pt altceva :D vroiam sa il intreb pe Florin daca intr-adevar e bun ceva Elixirul acela. Pt ca atunci cand mi-am luat broscuta mi-am luat si Elixir de la Vitakraft. Apoi am auzit tot felul de pareri: ca e bun, ca nu e bun, ca trevuie pusa o picatura in apa pe zi, ca trebuie unsa carapacea... Vanzatoarea mi-a spus sa pun cate o picatura in apa/ saptamana. Eu o ung din cand in cand pe carapace, alternativ cu vitamina A.
Pana la urma, cum trebuie facut ca sa fie eficient ?
o broscuta mititica...
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 39
Membru din: 08 Noi 2006, 00:34
Localitate: Iasi

de Florin » 07 Ian 2007, 19:57

Eu stiu ca se pune cate o picatura la 100g. Poti sa i-o pui pe mancare sau pe carapace(in fiecare zi). Eu i-o pun pe carapace.

Succes in cresterea testoasei!!! :D
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de Monoceros » 07 Ian 2007, 23:16

ana2703 scrie:Postul meu la acest topic e pt altceva vroiam sa il intreb pe Florin daca intr-adevar e bun ceva Elixirul acela. Pt ca atunci cand mi-am luat broscuta mi-am luat si Elixir de la Vitakraft. Apoi am auzit tot felul de pareri: ca e bun, ca nu e bun, ca trevuie pusa o picatura in apa pe zi, ca trebuie unsa carapacea... Vanzatoarea mi-a spus sa pun cate o picatura in apa/ saptamana. Eu o ung din cand in cand pe carapace, alternativ cu vitamina A.
Pana la urma, cum trebuie facut ca sa fie eficient ?


Sorry [ana2703]... dar esti Offtopic :wink: ...deschide alt topic, daca vrei sa intrebi cu totul altceva!!!
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori