Iar eu si broscuta mea...

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Iar eu si broscuta mea...

de ana2703 » 21 Dec 2006, 21:18

Buna !
Mi-a spus cineva ca prea multa dragoste omoara... Eu sper sa nu fie asa. Iar am o problema cu broscuta asta a mea ! Cred ca o sa cedez psihic in cele din urma. Azi i-am schimbat apa din acvariu. O schimb la doua zile caci nu am filtru inca. Cat am schimbat apa, am lasat-o ca intodeauna pe birou, facandu-i un zid din carti ca sa nu evadeze. Toate bune si frumoase: am schimbat apa, am dat-o cu vitamina A pe carapace, am pus un bec de caldura si lumina deasupra ei ca sa aiba caldura si lumina cat ii schimb apa(dureaza cam circa 30 de minute). Am pus=o apoi in acvariu, a mancat si eu am plecat de acasa. Cand m-am intors am observat ceva ciudata la ea: un ochi il cam tine inchis. Nu tot timpul si tot clipeste din el. Ma cam sperie caci mi-e frica sa nu fi facut conjuctivita. Cand o scot din apa nu mai clipeste si tine ochiul deschis. Apa am lasat-o la declorinat cam 4 ore. Asa fac tot timpul. Ma gandeam ca i-a intrat var in ochi, nu radeti, caci am observat ca atunci cand am lasat-o pe birou tot zgaraia peretele. Si tot sta ascunsa in ascunzatoare. Nu mai vine cand pun degetul pe sticla de la acvariu sau cand bat usor.
Ce sa fac ? Sa ii fac tratament de conjuctivita ? Nu vreau sa moara !!! Si o vreau inapoi pe Pumbi mea ! :(
o broscuta mititica...
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 39
Membru din: 08 Noi 2006, 00:34
Localitate: Iasi

de Florin » 21 Dec 2006, 21:27

Si broscuta mea a facut la fel timp de 2 zile, in care i-am facut tratament cu vit. A . Si s-a facut bine.Apa se lasa la decantat 24 de ore, nu 4 ore.Poate aceasta este cauza.Sau incercand sa evadeze, s-a lovit cu ghearele la ochi.
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de ana2703 » 21 Dec 2006, 21:44

Mersi, Florin. Deci sa o dau cu vitamina A pe ochiul ala ? VAd ca acum parca e un pic mai vioaie.
o broscuta mititica...
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 39
Membru din: 08 Noi 2006, 00:34
Localitate: Iasi

de diego » 21 Dec 2006, 22:36

cat sunt mici testoasele sunt mai sensibile asa ca poti sa-i dai pe ambii ochi cu vitamina A, odata la saptamana
Ultima oară modificat de diego pe 27 Dec 2006, 12:22, modificat 1 dată în total.
Pagina de Facebook a forumului Testoase.com
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de Monoceros » 22 Dec 2006, 01:21

Ai grija sa nu o tii in curent cat schimbi apa si nu numai... asta poate fi una din cauzele apatiei manifestate.
Apropo, eu las apa 48 de ore in bidoane de 5L fara capac, pentru a se evapora clorul... crede-ma este mult mai sigur.
Sa iti treaiasaca!!! :wink:
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator